| angelica02 a întrebat:

Buna cine s-a spovedit vreau si eu sa va intreb ce intrebari va pus preotul! multumesc

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Intrebarile nu sunt standard si sunt in functie de varsta fiecarui credincios.Preotul te va intreba daca ai mintit,ai suparat parintii,ai furat,ai inselat pe cineva, daca esti certata cu cineva, nu intra prea amanuntit in detalii, important e sa spui chiar tot ce-ti amintesti c-ai facut rau, fara sa ascunzi ceva.

7 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Iertarea se face prin rugaciune.
Daca mai bati drumul sa mergi la popa la biserica si alte chestii numai ca sa ii spui ce "prostii" ai facut si sa iti zica "Dumnezeu sa te ierte" fara ca tie sa nu-ti para rau macar si sa mergi acasa cu gandul ca acum esti curat ca dupa un dus...hmm. Dar faceti cum vreti, e mai usor acasa. Dar si mai greu in acelasi timp, dar mai bine e acasa. Zic si eu, si stiu ca nu gresesc.
O zi faina Diana!

| DeathIncarnate a răspuns:

Nimic interesant; daca am omorat pe cineva, daca am mancat numai porc, deci din astea

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Iti spun eu cum a fost la mine.
Dupa o ora jumate de cearta cu mama pentru ca nu aveam chef sa merg la biserica.A venit bunica, si pana la urma am cedat.Na,e bunica si-mi mai da bani,bani multi.
Asa, si am ajuns la bisericuta, dupa cateva ore in care imi faceam plan cum sa-i dau foc, a venit si momentul in care trebuia sa ma spovedesc.
Am bagat capul sub sultana popii, de ma simteam ca in cel mai naspa film porno si a inceput interogatoriu.
"-Ai mitit?
-Da.
-Fumezi?
-Acum nu.
-Ai preacurvit?
-Cu gandul sau cu fapta?
-Cu ambele.
-Uneori.
-Spui rugaciuni?
-Nu.
-De ce?
-Pentru ca mi-e lene si pentru ca somn.
-Esti mai rebela de felul tau?
-Nu, din contra.
-Bine. Dumnezeu sa te binecuvanteze.
-Buna ziua."
Si asta a fost tot.Nu i-am dat bani, desi voiam, dar cutia aia unde trebuia sa punem "donatiile" era aproape de organul lui genital, asa ca m-am razgandit.
Te intreaba chestii banale pentru 5 lei, asemanator cersetorilor.

| Moisie a răspuns:

Intrebarile sunt intotdeauna in functie de activitatile tale, pentru ca ce ii spui tu preotului la spovada vine trecut in dosarul persoanei tale care se tine la SRI.

| Ben00 a răspuns:

Ar trebui sa cauti putin sa vezi ce inseamna pacat. Si sa iti faci un fel de "inventar" al pacatelor pe care le-ai facut. pe astea ar trebui sa le spui singura

| RexCuParuCret a răspuns:

Da m-am spovedit si o zis Dumnezeu sa te ierte etc...nimic special

| AdiTorrent7 a răspuns:

E rau sa astepti dosr intrebarile preotului. Acolo nu esti la interogatoriu. Tu trebuie sa ai deplina initiativa de a recunoaste, de a spune si a scapa de acele fapte si ganduri despre care stii ca au fost gresite;