| secrets a întrebat:

Am 14 ani si merg la spovedit pentru prima oara. Ce intrebari iti pune preotul si pot raspunde doar cu DA/NU sau si cu cateodata, etc? Cat dureaza? Imi mai puteti da si alte detalii semnificative? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Salut.inainte de spovedanie mergi la taina Sf Maslu. mergi la biserica unde vrei sa te spovedesti si uita-te atent la programul liturgic. fiecare biserica are afisat programul pe usa. de exemplu daca intr-o biserica maslul de poate efectua la 17:00 in alta se poate face la 8:00. de aceea trebuie sa te interesezi.
acele intrebari de care spui tu cu DA/NU sunt intrebari ajutatoare pentru cei care nu cunosc bine care sunt pacatele si cum se clasifica. prin intrebarile alea preotul cauta sa vada ce fel de patimi te macina. vor fi si astfel de intrebari dar mai bine este cand ii marturisesti tu('parinte am facut cutare, am facut, am dres etc...)
nu are un timp limitat poti sta cat vrei si cand simti ca nu mai ai nimic de spus te opresti si preotul isi da seama si singur.TOTUL E SA FII SINCERA. DACA MINTI SE DUBLEAZA PACATELE
e bine ca vrei sa te spovedesti.
ajungi acolo iti astepti randul ca de obicei este coada preotul sta in pragul usii de la altar pe un scaun mergi acolo ingenunchiezi in fata lui ia el te va acoperi cu haina aia preoteasca neagra pe cap. iar apoi te intreaba cum te cheama si incepi sa iti amrturisesti pacatele.la sfarsit pune mana pe capul tau spune o scurta rugaciune si gata. te vei simt ieliberat de pacate.Mergi la Spovedanie, cu toata incredera ca Dumnezeu te va ierta, cu parere de rau pentru pacatele facute si promisiunea de a nu pacatui.ai incredere, Domnul te va ierta.Domnul ne iubeste pe noi nespus de mult, nici nu iti imaginezi asta.("Te iubesc cu o iubire vesnica"). La Spovedanie ai grija sa nu "uiti" pacate intentionat, sa nu spui tot.pacatele tale se vor dubla si iti provoci mai mult rau.bine acum nu iti vei aminti fiecare pacat de la cel mai mare la cel mai mic, Domnul stie inimile oamenilor, conteaza intentia, dar pe cele care le stii trebuie sa le spui la preot. Daca nu lasa Dumnezeu taina spovedaniei nici un om nu se mai putea mantui. un lucru pe care nu il inteleg lumea este ca nu preotul este cel care iti iarta pacatele.La Spovedanie se afla in chip tainic si nevazut Insusi Dumnezeu care te asteapta cu rabdare si dragoste sa ii marturisesti pacatele sa ti le poata ierta.Credinta in Domnul Iisus Hristos este cea care ne scapa de patimi si pacate.credinta ca El a murit pe cruce in chinuri groaznice ca noi pacatosi de and sa putem fi mantuiti, si acceptarea lui ca Domn si Mantuitor personal." Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnica în Iisus Hristos, Domnul nostru". "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică"
nu te rusina de preot, fii sigu ca nu esti singurul care vine cu pacate, dar tine cont ca Spovedania este o Taina. ceea ce spui acolo, acolo ramane nu o mai va afla nimeni.doar tu preotul si Dumnezeu.atat.preotii nu au voie sa divulge pacatele oamenilor.deci mergi cu toata increderea. fara rusine.rusinea e unleata diavolului care incearca sa te opreasca de la spovedanie.respecta canonul dat de preot(adica ce sfaturi iti va da sa le urmezi).
inainte de spovedanie incearca sa tii post macar 3 zile si sa meditezi si sa te gandesti la toate pacatele tale, sa realizezi cat de grave sunt si sa le pomenesti cu curaj in fata preotului.
taina sf maslu:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/......maslu.htm_

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă te arzi la ochiul maro.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare spovedanie este confidențială.
Pa, pa.

| Parintele a răspuns (pentru Legiuitoarea):

E pe dracu. te pomenesti ca te pocaisilaughing))

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Parintele):

Bună.
Tu din ce război te-ai întors?
Pa, pa.

| Parintele a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Din ww2 cred.

| trolololo a răspuns:

Sa ma bag și eu în seama : Eu am mai multi ani decât tine și nu m-am spovedit/împărtășit niciodată. Si nu am pierdut nimic, totul e bine.
Daca nu ai nimic mai bun de făcut mergi și spovedește-te.

| Parintele a răspuns:

Nu e obligatoriu sa te spovedesti si impartasesti. Te intreaba daca vorbesti urat, daca asculti parintii si daca faci sex sau te masturbezi. Asta intereseaza pe preot cel mai mult deoarece popii sunt niste perversi pedofili, ai vazut asta si la tv probabil.

| Allrc24 a răspuns (pentru Parintele):

Nu inteleg un lucru dc te bagi ni discutie despre o taina lasata de Dumnezeu. pe deasupra ca nu o intelegi o mai iei si la bascalie. daca fata asta a pus o intrebare legata de credinta, te-ai simtit obligat sa faci putina bacalie de biserica?

| pwp a răspuns:

Dureaza in jur de 5 minute.
Te va intreba:Cum te cheama, cati ani ai, daca fumezi, bei, daca iti superi parintii, daca iti spu rugaciunea, daa mergi al biserica.
Doar atat happy

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna..in primul rand trebuie sa aprinzi o lumanare sub popa dar sa nu il arzilaughing...ca sa te spovedesti trebuie sa tii post o sa te intrebe cum te numeste ce varsta ai. apoi o sa te intrebe daca injuri daca faci matanii daca spui rugaciuni, daca postesti si cat postesti, si la sfarsit te intreaba daca mai cv sa ii spui(tu daca ai ii spui cv care nu stii cv legat d biserica sau eu stiu)si apoi trebuyie sa ii dai bani fie 1 leu 2...

| Bogdan4688 a răspuns:

Dureaza 2 minute si iti pune intrebari de genul cati ani ai cum te cheama ce prostii ai facut atat.

| RaluuxD a răspuns:

Nu-mi pasa ca ai dat deja fundita, nu am nevoie de ea. Vreau doar sa zic ca foarte bine ai facut ca te-ai dus sa te spovedesti.Cineva a zis ca nu s-a spovedit si impartasit niciodata.Greseste foarte mult.Nu stie nimeni ziua si ceasul in care Dumnezeu te ia la judecata. Nimeni nu e cheie de biserica si fiecare a facut greseli si toti suntem pacatosi, deci daca ne pregatim sufleteste, vom ajunge in Rai, unde vom fi fericiti, sau daca nu suntem pregatiti, ci suntem cu sufletul la pamant inseamna ca vom ajunge in Iad.Nu utati ca Iisus s-a rastignit pentru noi, ca sa deschida Rai-ul, pentru ca nimeni nu putea ajunge acolo, din nestiinta lui Adam si al Evei.Deci, PREGATITI-VA SUFLETESTE! NU STITI CEASUL! PUPICI:*

| Pagnel a răspuns:

Pai daca mergi cu clasa o sa dureze ceva pana merg toti... daca mergi singur depide cata lume e[tie iit ia vreo 5-10 min]... popa o sa te intrebe nma ce pacate ai facut iar tu zic[am injurat, mam batut, am baut etc. ce ai mai facut] si cam atat.

| Hambasan_Alexandru_1993 a răspuns:

Nu iti face griji eu am 13 ani si am fost spovedit doar la 12 ani doar fi sincera si cand se termina te vei simti curata

| gryg1994 a răspuns:

Te va intreba si poateb sati daie si un Canon pentru pacatele care le-a facut.
si ar fi bine sa spui tot ce ai facut chiar daca ai avut relatii sexuale sau ai fumat sau ai furat sau ai bauut etc... ok?