| ByByLoVe a întrebat:

Buna,credeti ca exista fantome sau iele? Ma rog...eu nu stiu ce sa cred.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| roxanagabriella a răspuns:

Supunem la vot?laughing Nu există nici fantome, nici iele. Acestea sunt doar o formă de a face o imagine mai pe înţelesul omului despre ceea ce înseamnă răul. Plus că imaginaţia omului e bogată...şi eu pot să cred acum că există un broncobalastrigozaur dacă vreau. E imaginaţie pură. Bine, mai sunt şi cazuri în care, datorită unor probleme psihice sau datorită răutăţilor proprii, unii oameni văd verzi şi uscate.Cel puţin asta e părerea mea. Poate alţii cred altceva

| ByByLoVe explică (pentru roxanagabriella):

Eiii deci nu stiu ce sa cred pentru ca mai multe persoane spun ca sunt niste soareci care in fiecare noapte impletesc coama cailor! Adica o fi draci sau ce mai stiu eu ce?

| roxanagabriella a răspuns (pentru ByByLoVe):

Măi... Să o luăm logic: ce persoane îţi spun astfel de lucruri? Sunt în domeniu? Sunt într-adevăr capabile să îţi răspundă la întrebare? Sunt de încredere? Serios, adică dacă eu ţi-aş spune că am văzut ou cât un bou (ca în poveste lui Păcală), m-ai crede? Când cineva ăţi spune un lucru, verifică dacă nu aiureşte. Serios.happy

| ByByLoVe explică (pentru roxanagabriella):

Sincer nu stiu, sunt cunostinte in care tind sa am incredere ca nu aiureste, DAR nu sunt in domeniu... Ma rog ma sperie astfel de povesti nu stiu de ce...mi se pare uneori ca aud tot felul de zgomote desi cred ca sunt doar in imaginatia mea.Am pus aceasta intrebare sa vad ce cred si alte persoane dar eu NU PREA CRED pentru ca daca ar exista m-ar fi bantuit si pe mine pana acumlaughing

| roxanagabriella a răspuns (pentru ByByLoVe):

Uite...să îţi mai spun ceva. sora mea mă bătea la cap cu faptul că are fantome pentru că: în bucătărie zdrăngăneau (uşor, nu-ţi închipui că se spărgeau între ele) vasele şi mai mereu scârţâiau chestii prin casă. Răspunsul? În bucătărie vasele erau puse pe chiuvetă "ca-n sacoşă" şi la fiecare deschidere de uşă, când se făcea curent, vasele zdrăngăneau. Mobila scârţâia datorită "calităţii"...şi uite aşa, de când i-am spus cam cum stă treaba, au dispărut şi "fantomele"laughing
"Nu prea cred" se traduce prin "cred, dar nu prea mult". Deci crezi. Gândeşte-te că ele te sperie pentru simplul fapt că le dai crezare. Dar e ok, dacă simţi nevoia să alergi cu mătura după fantome ca să le goneşti, e ok. Asta e o formă de a-ţi înfrânge teama şi vei reuşi într-un final să afli singură dacă sunt sau nu fantome happy

| ByByLoVe explică (pentru roxanagabriella):

Multumesc mult ca ai raspuns:*:*:*:*

| roxanagabriella a răspuns (pentru ByByLoVe):

Sper să-ţi foloseascăhappy

| kamykaze88 a răspuns (pentru roxanagabriella):

Da nu exista atunci eu am fugit de crengi care urlau si faceau ca ultimul strigat de disperare din iad. si nu am fost singurul care a patit asta

| roxanagabriella a răspuns (pentru kamykaze88):

Păi depinde. Fie chiar fugeai de crengi, fie ai ceva demonei pe lângă tine (Doamne ajută să nu fie aşa) şi ar trebui să mai dai pe la o slujbă, o spovedanie... ceva asemănător...o sfeştanie, un maslu.

| ByByLoVe explică (pentru kamykaze88):

Serios?

| kamykaze88 a răspuns (pentru ByByLoVe):

Pai vorbesc nebui? daca eram singur ma internam la nebuni dar nu am fost singur

| kamykaze88 a răspuns (pentru roxanagabriella):

Nu practic asa ceva

| roxanagabriella a răspuns (pentru kamykaze88):

Păcat. Poate o vei face cândva şi ne vei spune şi nouă efectul

| kamykaze88 a răspuns (pentru roxanagabriella):

O sa ma topesc de ras

| ByByLoVe explică (pentru kamykaze88):

In legatura cu ce? Vreau sa stiu si eulaughing

| Raluca_Rallu_2001 a răspuns (pentru roxanagabriella):

Tin sa te contrazic. exista. exista tot felul de lucruri ..necuratul, ielele, si vorbesc din proprie experienta si din cele intamplate in familie.

72 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

O intrebare destul de grea...
Aceste Iele stiu ca sunt spirite ale padurii, eu consider ca sunt demoni, adica diavoli, adica ingeri decazuti, deci posibil sa exite...
Despre fantome, hmm, nu cred ca sunt sufletele mortilor, dar este posibil ca si ele sa fie niste spirite, tot demoni XD

| ByByLoVe explică (pentru Shaoran):

Sunt multe povesti despre iele si demoni si nu stiu unele par adevarate si unele rude mi-au povestit despre experientele proprii mai bine spus buniciibig grin

| Shaoran a răspuns (pentru ByByLoVe):

Si eu am avut experiente cu demonii, dar nah, nu e mare branza... adica, daca nu te lasi supus/a de ei, nu prea au nici o putere, decat ceea ce le ingadui.

| ByByLoVe explică (pentru Shaoran):

Ce fel de experientebig grin Imi poti spunebatting eyelashes

| Shaoran a răspuns (pentru ByByLoVe):

Hmm... sunt multe de spus.
Eu am practicat asa, putin hinduism, inainte sa ajung ortodox. Si s-au intamplat multe lucruri ciudate, culminand cu o intalnire cu un demon XD. A fost urat, nu are rost sa vorbim despre asta, daca vrei iti pot spune din ce li s-a intamplat altora.

Era un om, pe care il cunosc, dar nah, sti cum e, pe net nu poti da nume ca nu-i frumos. Si era la tara. Casa lui e acolo langa o gara, si pe la 2-3 noaptea trece trenul, si fluiera.
Si s-a trezit cand a fluierat trenul, cu cineva peste el, un fel de urs blanos, dar nu chiar urs, ci un demon si a crezut ca a visat, dar toti auzisera trenul, deci erea treaz. SI nah, omul a cesta nu e chiar un pispirel, e destul de masiv, daca s-a speriat, e grav. Toti din casa ne-am panicat groaznic de la zgomote.
Acelas tip de demon mai era sa sugrume o alta femeie, cunoscuta, dar a plecat in momentul in care a intrat inca cineva in casa, a zbughito.

| ByByLoVe explică (pentru Shaoran):

Sincer ma sperie povestile astea! Si ce e ala huiduism?
Iarta-ma ca te intrebhappy

| Shaoran a răspuns (pentru ByByLoVe):

Hiduismul este o religie, de undeva din India. O religie de inchinare la idoli, iar idolii neamurilor sunt demoni.
Eu cand am aflat, mi s-a prezentat altfel, despre mintea umana etc...
Cauta cartea "Marii initiati ai indiei si Parintele Paisie", daca vrei iti pot da un link, e superba cartea, e povestea unui tip.

| ByByLoVe explică (pentru Shaoran):

Ok...winking

| ByByLoVe explică (pentru Shaoran):

Multumesc de tot
:*

| roxanagabriella a răspuns (pentru Shaoran):

Măi, sperii oamenii mai slabi de înger pe aici... Logic este să auziţi toţi trenul, că doar nu aţi fi surzit cu toţii când trecea trenul. Dar "bestia" aţi văzut-o toţi? Plus că tu, când ai trecut la Ortodoxie, degeaba ai trecut? Mie povestea asta îmi aduce aminte de "omul negru" din copilărie, de-l jucam în faţa blocului cu puradeii de o seamălaughing

| ByByLoVe explică (pentru Shaoran):

Multumesc ca ai raspuns
happy

| Shaoran a răspuns (pentru roxanagabriella):

Nu degeaba, clar nu!
Da, l-a vazut unchiu si inca vara XD Plus ca era geamul spart spre afara.
Nu incerc sa sperii pe nimeni, sunt lucruri concrete, pe care oricine le poate accepta sau nu.
Dar sti cum este? Daca vezi un tren ca vine, te poti feri, daca nu il vezi, nu.
Asa si cu demonii, daca stii de existenta lor, te poti feri, daca nu... nu

| roxanagabriella a răspuns (pentru Shaoran):

Mă bucur că nu. Rezultă că ai avut motive să o faci. Perfect. Ideea e că eu cred în existenţa demonilor. Ei există şi îşi fac de cap cu cei din afara credinţei. Încearcă să îşi facă de cap şi cu creştinii, inducându-le tot felul de idei despre...fantome.Cred că dacă ai trecut la Ortodoxie ai făcut-o pentru că ai văzut cum stau lucrurile. Demonii îi fac terci pe eretici, dar fantomele...lasă de dorit. Plus că acolo unde este Dumnezeu, (probabil ştii deja) demonii se cam frig. Şi la propriu şi la figurat. De asta nu cred în fantome. Cred în existenţa demonilor, care dau năluciri de tot felul când omul se îndepărtează de Dumnezeu, de Biserică, dar nu în existenţa de sine a fantomelor. Astea sunt născociri ale lui sarsailă. Părerea mea. Repet, poate alţii au altă părere.

| Shaoran a răspuns (pentru roxanagabriella):

Asta ziceam si eu ca "fantomele" sunt demoni care iau diverse forme, in fond pot lua si forma de inger de lumina, deci... nah

| Malphas a răspuns:

Cum sa crezi in ceva ce NU exista? Astea tin de domeniul fantasmagoriei.

| YukyTsukiyomi a răspuns (pentru Malphas):

Daca nu l-ai vazut cu ochii tai nu inseamna ca NU exista...Nici pe Dumnezeu nu la-i vazut, dar presupun ca tu crezi in El!

| RockNbeer a răspuns:

Iele-le exista...am si eu cateva prin casa, sunt prinse de usa happy

| AndreeaEmma a răspuns (pentru RockNbeer):

Pe-e-e bune?

| RockNbeer a răspuns (pentru AndreeaEmma):

Cum crezi ca deschid usa fara iala?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca fantomele exista dar fantomele sunt spirite pierdute fara sens in viata lor

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu cred dar nu afirm 100 la suta fenomene care nu pot fi explicate se mai intampla rar dar se intampla nu cred ca toti sunt nebunii care spun ca ceva au vazut

| Maui a răspuns:

DA! Dupa 3 sticle de whiskey exista si vampiri.

| maraciucaeviata420 a răspuns:

mie e nu imie frica de fantome eu le ***

| catafan a răspuns:

Toata lumea spune ca nu exista nu face nu drege. Va spun eu cel mai concret. Asa zisele "fantome" sunt doar spirite. Aceste tipuri de spirite sunt de 2 feluri, spirite care nu au fost "judecate" au facut atata rau incat nici in iad nu le pot trimite asa zis-ul "iad", aceste tipuri de spirite sunt prezente pe pamant dar nu pot fi vazute nu pot atinge lucruri pur si simplu sunt printre noi, pretutindeni, iar acele spirite care bantuie, le auzi le poti vedea sunt ingeri decazuti care au "putere" aici pe pamant, dar puterea lor este limitata deoarece nu este lumea lor, nu este locul lor, pot ajunge la o anumita putere doar hranindu-se prin frica, odata ce vezi simti asa ceva si ti-e frica au puteri mai mari asupra ta, deoarece tu esti slab si puterea ta este inferioara "lor". Ce poti face in acest caz? Pai odata ce auzi ceva nu te teme pur si simplu gandeste-te ca Dumnezeu e cu tine pretutindeni si ingerul tau ti-e cel mai bun protector, odata ce ai credinta aceste lucruri nu le simti nu le vezi. Si am uitat sa precizez, spiritele care nu au fost judecate se intorc pe pamant tot la persoane "rele", dure fara nici un pic de mila pentru a le transmite un anumit mesaj, pentru ca ele sa se poata cai si sa se poata sa se intoarca la judecata, pentru a primi un nou corp si sa se renasca!

| deeDEE1269 a răspuns:

Aici cu imaginatia pura a persoanei cu raspuns castigator e putin subreda, daca ar fi sa intrebam un preot o explicatie el near raspunde ca se poate dar acest lucru se datoreaza unei "magii" sau cum mai zice el un "blestem" pus asupra acelui om, el mai spune ca sunt unele locuri case cruci de strada etc. in care sau petrecut lucru necurate si se mai inatampla sa apara el spune ca ar fi posibil.
Am vazut ca se spun si povesti ei bine va zic eu una de la o manastire unde a fost 2 vecini de ai mei si au stat acolo 3 zile. Ziua era tot bine dar noapte dupa cum povesteau iei incepe totul.intr-o seara mergand iei spre camera aud o voce ciudata o alta limba plina cu ura si a incercat sa tina minte vorbele alea dar nu a putut mergand iei spre voce au intalnit un calugar de la manastirea respectiva era cum zicea el "plutea" si vocea aia vorbea cu el dar nu au vazut pe nimeni.calugaru a inceput sa cante o melodie religioasa cum zicea vecinu meu "canta asa de frumos si duios incat te facea sa plangi" vocea aicia a plecat si calugaru era iar cu "picoarele pe pamant" ei zic poate au visat. Ultima noapte poc strong pe sus pe se auzea zgomote si dintr-o data lineste. Dupa cateva clipe pe bodea se auzea pasi vecinu speriat s-a ridicat nimeni se culca la loc iar pasi el zice de ce nu ma lasi in pace ce ai cu mine face cruce si nu sa mai ajut nimic.el e dascal acum si zice cai cea mai ciudata experienta de viata intalnita de pana acum.Am intalnit multi oameni care au pacit cate ceva si nu pot da explicatie.Dar cine poate? asta e intrebarea care bantuie pe toata lumea

| numaiuna a răspuns:

Eu cred ca exista. Asa cum exista si ingeri si demoni.happy

| ByByLoVe explică:

Noapte bunahappy

| ByByLoVe explică:

O voi trimitehappy Multumesc de raspunshappy

| DianaMi a răspuns:

Nu exista fantome sau iele.Ele au fost create din imaginatia omului. Fantomele sunt luate dupa sufletele pierdute care s-au despartit de trup.
Ielele sunt create tot prin imaginatia omului fiind niste fete frumoase,imbracate in alb, iesint pe starda noaptea si vrajind barbati.
Iti spun ca ele nu exista si este pacat sa credem in ele caci Domnului, Cel care exista cu adevarat, nu-i plac asemenea lucruri.
Fii linistita, asa ceva nu exista.happy

| Paiata96 a răspuns:

Fantomele exista, in fiecare noapte de la craciun se intampla lucruri anormale pentru omenire(ca legendele olimpului)
si eu stau la etajul 2 si in fiecrae noapte se aud strigate sunetelor unor batai si tot felul si nu sunt singur toata lumea din bloc aude asa ceva si in unele zile sfinti fix la 12:00 se aude un
strigat ca de moarte

| AndreeaEmma a răspuns:

Eu una acum nu stiu ce sa cred..deoarece am 10 anisori.Si nah acum mereu cand vine vorba de vreo fantoma imi zic in gand nu exista asa ceva nu exista.Si parca mai imi trece frica.DAR eu una sincer nu prea cred in presupusele "fantome"...

| MUJAJAJAJ a răspuns:

Nu m-ai crede asa ceva!

| mihai1674 a răspuns:

Poate da dar nu asa cum sunt in desene sau alte filme exact ca vrajitoarele in desene le arata cu putei magice cu hocus pocus dar in lumea reala sun doar tiganci cu farmece si ritualui atat.

| omikasperantza123 a răspuns:

Da! Eu una cred ca exista.
Daca nu ai vazut niciodata o fantoma nu inseamna ca nu exista. Nici creierul nu til poti vedea, desii stii ca il aiwinking

| Munteanu_Victor_1982 a răspuns:

Da exista fantome sau spirite