| Constantin1963 a întrebat:

Credeti in reincarnare? Adica,daca nu ne reincarnam, ce se intampla cu sufletul nostru daca ajunge in rai? Dar in iad?

41 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru milan9):

SĂRACUL LAZĂR
Interpretarile sinistre sectante nu tin cont de nici o regula...
Oricât de exagerat s-ar interpreta parabola "bogatului nemilostiv şi a saracului Lazăr", în nici un caz, Mântuitorul Hristos nu a transmis semnificaţii opuse "imaginilor" din pildă: felul în care sufletele îşi continuă existenţa, realitatea că ele "comunică" intenţii, emit gânduri şi dorinţe, etc...

"Degetul", "limba"- sunt aici simboluri ale actelor de comunicare, nicidecum ale dispariţiei şi morţii totale!).

Nicăieri între sutele de parabole şi pilde, Fiul lui Dumnezeu nu foloseşte metafora pentru a vorbi despre lucruri contrare realităţii, despre lucruri imposibile, fictive, despre personaje mitologice inexistente!

Toate "metaforele", "alegoriile" şi figurile de stil ale Scripturii se referă DOAR LA LUCRURI ŞI REALITĂŢI CONCRETE!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

nu vezi omule că te închizi singur.
dai un text şi cu alalalt te închizi.
Nu vezi că nu întelegi nici pentru tine dar sa mai explici -dai aceleaşi texte.
textul care l-ai dat din Eclesiastul. in care se arată că sufletul se întoarce la Dumnezeu din ce traducere e? va-ţi permis să înlocuiţi unele cuvinte pentru a vă apara doctrinele? ...la mine în Biblie spiritul se întoarce la Dumnezeu şi ca nahh e Biblia Martorilor si nu stiu ce? si nu stiu cum? am cauta şi o alta Biblie să demostrez : uite -
http://biblia.resursecrestine.ro/eclesiastul/12
se arată ca duhul nici într-un caz sufletul.
Şi apoi că să te închid tot cu textul asta- se întoarce la Dumnezeu -dar de ce nu merge în Iad! că doar există, cum să nu existe? ce? toate sufletele merg la Dumnezeu.Nu le place în Iad, e călduţ acolo! de ce nu?

Şi apoi primul răspuns care l-ai dat.
Esti preot sau ma rog ce esti tu, in fine nu contează şi spui că Biblia are în ea idei omeneşti, că Eclesiastul e doar învăţătură omenească?
sincer mie mila de oameni care te ascultă- tu faci ce faci şi numai Biblia nu înveţi.
La tine omule ilustrare ce înseamnă?
Şi apoi cu privire la alt răspuns viaţa vesnică despre care vorbeşti unde va fi? cum adică sufletele ajung bine mersi în Iad sau Rai şi apoi vin iarăşi în corpurile lor care au fost păpate de viermi? pentru ce?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

DeNiSaღ, măi copile, tu eşti cu capul! N-ai dus nici un enunţ la capăt, numai franturi de teorii, de "îndoieli tâmpe" fără nici o contrazice cu argument.
Dar stai că la vârsta ta, nu ştii ce-i ăla argument!

Iarăşi te-ai lovit la cap!
Uită-te bine la ce am scris si nu-mi rastalmaci cuvintele cum vrei tu! Am spus doar ca DOAR O PARTE din Ecclesiast prezintă UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Şi asta nu pentru ca am vrut eu, ci, iată:
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

IN FINALUL CARTII, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13). N-am nici o speranta ca tu vei intelege vreodata ceva din asta… Mi.am pierdut orice speranta.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Martorii care au falsificat tot ca s-a putut falsifica în Biblie vorbesc despre "nereguli"? Da dar o fac doar din reavoinţă şi neştiinţă, ca să nu spun altfel!

Te zbati degeaba pentru ca sufletul este acelasi lucru cu duhul sau spiritual! SE REFERĂ LA PARTEA SPIRITUALĂ din om!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Intrebari tampe de genul "unde va fi viata vesnica" etc… nu-şi au legatura cu ce am zis eu, si nici nu contrazic lucrurile scrise de mine. Dar le arunci ca praf in ochi pentru a schimba directia. Tipic sectant. Schemă de manual!

Cum bin sufletel iarasi in corpuri? Dar ce, cand profetul Osea a spus asta, mi-am permis eu sa-l contrazic?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Vai
cum mai Milane sa-ţi pierzi speranţa? Tu nu stii ca speranţa nu moare...
apropo nu-mi place formula de adresare schimb-o.
si spre paguba ta, ultimul meu tomograf la cap.mi-a aratat că sunt în regulă.dar ce esti si medic acum...nu câştigi destul prin meseria de preot şi avocat (ştiam că se câştigă bine la meseriile astea)?

păi Milane nu se arată tot în Biblie că plata păcatului este moartea? hai uimeşte-ma cum se interpretează versetul asta.

ştii de ce am discutat ce tine: pentru că imi place cum interpretezi tu un verset? pe bune! zici atat de multe fara rost că ma plictisesc când citesc.

apropo tu nu ştii care e varsta mea...deci bot pitic.
de fapt tu rămâi cu sufletul tău, când o sa ajungi în Rai sau mai stii poate in Iad sa-mi dai si mie un semn ok! ceva îmi spune că nu vei ajunge nicăieri.

cum adică nu au legătură? pai ai dat versete despre viata vesnica.
cu ce am schimbat eu subiectul? dacă imi aduc bine aminte erau versetele din Matei pe care te-am rugat sa le explici! dar ADIOOOOO explicaţie, n-am primit nici una.
apropo m-ai am o problema: Dumnezeu a făcut pământul ca să fie locuit! de cine? cei buni in Rai, cei rai nu exista... pământul rămâne pustiu

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În timpul vieţii, "moarte spirituală" este întâlnită în Scriptură şi înseamnă "stare de păcat" (metaforic), tendinţa spre compromitere, direcţia greşită, riscul pierderii mântuirii, "predicţia" pierderii mântuirii, cu şanse totuşi de îndreptare...

În schimb, momentul sfârşitului vieţii, "moartea spirituală" înseamnă COMPROMITERE (pierdere) definitivă, pierderea mântuirii şi a şanselor de a mai contribui la mântuire, omul nemaifiind întreg, trup şi suflet.

Perioada formării sau a edificării sale spre bine sau spre rău fiind finalizată!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Plata păatului este moartea" se referă la consecintele păcatului (care nu pot face trimitere nici spre fericire si nici spre laude, ci spre compromitere!) la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii!

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale! Folosirea unui cuvânt dur ("moarte") pentru a arăta "dezastrul", "pierderea", "compromiterea" sufletului, avea ROL STILISTIC!

Iar Biblia ştim că ABUNDĂ în toate procedeele artistice, posibile şi imposibile învăţate de noi la literatură – pentru ca acesta era stilul specific general al gândirii evreilor şi al naratoului evreu!)

Cuvântul dur "MOARTE"este folosit pentru a arăta gravitatea acestei căderi, tot la fel cum METAFORA "VIAŢĂ" înseamnă tot ce este bun, frumos şi dezirabil!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La cate planete sunt insistemul solar, chiar sa stii ca nu mi-ampus problema fiecareia. Ce se va intampla cu ea pe termen lung… happy Iar tu mă întrebi de pământ…

S-a mai discutat problema aceasta. Nu au inventat unii nimic in ultima suta de ani. Se stie acest lucru de 2000 de ani!

Nu în zadar Dumnezeu profeţeşte că va fi "un cer nou şi un pământ nou".
Este deci posibil ca pentru viaţa veşnică inclusiv pământul să fie un loc de convieţuire a oamenilor.

Iarăşi, nu am putea crede că acesta va fi singurul loc (ar însemna să limităm pentru veşnicie fie puterea, fie bunătatea lui Dumnezeu), mai ales că Scriptura menţionează ŞI EXISTENŢA UNEI "MARI MULŢIMI ÎN CER"!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apropo, nu ştiu vârsta ta! O ştiu cum să nu! Păi uită-te şi tu în fotografia de alături. Nu ai mai mult de 5 ani… happy! Şi mai mult, eşti în perioada întrebărilor. Atunci când plozii îşi bat la cap părinţii cu tot felul de întrebări amuzante… happy

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Ai ghicit! să ştii că meriţi premiul nobel. Il vrei acum sau mai îndată?
să stii că eu sunt un copil minune am învăţaţ să scriu la vârsta de 5 ani.nu ca-s tare? laughing
" Atunci când plozii îşi bat la cap părinţii cu tot felul de întrebări amuzante… "
să ştii că pe mami meu şi pe tati meu nu le pun întrebări amuzante. Încerc să fiu un copil de 5 ani cuminte. crying nu ca tine care murdăresti pereţii cu vopsea-macăr dacă era o floricică sau fluturas. laughing rolling on the floor
nu sunt în perioada întrebărilor.acum sunt în perioada răspunsurilor laughing

gata Milane m-am săturat-
o seara plăcuta.