| Camper123 a întrebat:

ce parere aveti de reincarnare? credeti ca sufletul se poate reincarna pana ajunge la perfectiune? si ce se intampla daca un suflet nu atinge perfectiunea, nirvana?

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Presupuneri absurd lipsite de argumente. Mintea umana poate crea un numar infinit de asemenea idei.

| danay72 a răspuns:

Nu cred în reincarnare. Cred în ceea ce zice Biblia și anume, când omul moare nu se transforma în nimic. Pur și simplu, merge in pământ. Eclesiastul 9:5, 6,10

| ania a răspuns:

Eu subscriu la concluzia la care au ajuns cercetătorii creștini care au studiat problema și anime că unii oameni știu detalii exacte di viețile altor oameni care au murit pentru că există demoni care se mută dintr-un corp uman în altul și pot dezvălui noii gazde amănunte din viețile oamenilor pe care i-au posedat anterior.Am citit de cazul unui tip di orient care era sigur că era reîncarnarea cuiva și cînd au cercetat viața respectivei persoane au constat cu uimire că murise când băiatul care spunea ce își amintește avea deja 4 ani.

| RAY a răspuns:

Care a aparut primul suflet?

| Mădă0611 a răspuns:

Ce inseamna perfectiune?

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu cred in reincarnare. Daca sunt atatea "suflete" in lume, de unde tot apar altele, pentru ca populatia creste, daca reincarnarea ar fi reala, ar trebui sa ramana acelasi numar de oameni, nu ar trebui sa creasca numarul.

| reihiuke a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai gasit logica laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru reihiuke):

Nu pot sa imi dau seama daca raspunsul tau e pe bune, sau erai doar ironic.

| GdX a răspuns:

Daca acum 1000 de ani pe Terra erau un milion de oameni si acum sunt 7 aproape 8 miliarde, s-au inmultit sufletele? Nu cred ca exista suflet, doar o energie ce tine aceasta materie numita corp la un loc si o ajuta sa supravietuiasca pana se uzeaza.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Timpul este relativ.
Se reincarneaza de cate ori este nevoie.

| reihiuke a răspuns:

Iti recomand cartea : teoria vietii eterne. o am eu happy

| Iunix a răspuns:

Cum era înainte să te naști? așa e și după ce mori.

| Mihαi a răspuns:

Salut! Nu exista reincarnare. Avem o singura viata.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

De acord cu AnimeLover95

| Mayhem666 a răspuns (pentru CristianGrigor1986):

Ma bucur ca suntem de aceeasi parere happy

| wsernameinvalid a răspuns:

Eu unul sunt creştin ortodox şi nu cred în reîncarnare. Dar vreau să spun că teoria aceasta este destul de probabilă având în vedere cazurile petrecute în lume.

| MireaRelu a răspuns:

Nu exista reincarnare! Nici un suflet nu se reincarneaza. Un suflet de om nu se poate reincarna intr-un trup de animal pentru ca...(citeste Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel capitol 15, verset 39-40). Dar nici in alt trup nu se poate reincarna. Reincarnarea presupune ajungerea la " perfectiune" (desavarsire) prin puterea proprie si excluzandu-L pe Dumnezeu si ajutorul Lui. Este o ratacire.