| xname23 a întrebat:

ce parere aveti de reincarnare? credeti ca sufletul se poate reincarna pana ajunge la perfectiune? si ce se intampla daca un suflet nu atinge perfectiunea, nirvana? eu nu cred asa ceva dar as dori sa cunosc si alte opinii.

Răspuns Câştigător
| Swifthammer a răspuns:

"Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata, tot aşa, Hristos, după ce S-a adus jertfă o singură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu în vederea păcatului, ca să aducă mântuirea celor ce-L aşteaptă. " Evrei 9, 27-28. Nu exista reincarnare, e doar o pacaleala.

19 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Părintele Cleopa Ilie mărturisea că "cea mai mare nebunie, păgânătate si rătăcire de la adevăr este de a crede cineva că după moarte sufletul omului intră în alte trupuri de oameni, dobitoace...". Această afirmatie poate părea cam aspră, dar este cât se poate de adevărată, este exprimarea concisă a modului în care Biserica lui Hristos priveste teoria reîncarnării. ("Despre reincarnare si invazia extratrestra" de Danion Vasile)

| aliceinchains a răspuns:

Nici eu nu cred în reîncarnare, nici în suflet. Cred doar că după moarte nu mai există nimic, e sfârșitul și atât.

| geockk a răspuns (pentru aliceinchains):

Nu este adevara. exista reincarnarea.

| aliceinchains a răspuns (pentru geockk):

De unde știi?

| geockk a răspuns (pentru aliceinchains):

Milioane de persoane vorbesc despre Legea Reincarnarii, fara sa-i fi experimentat in mod direct semnificatia lor adanca.

In realitate, Ego-ul Lunar se intoarce, se reincorporeaza, intra intr-un nou pântec, dar acest lucru nu poate fi numit Reincarnare. Vorbind in mod precis vom spune ca aceasta se numeste Reintoarcere.Reincarnarea este ceva diferit. Reincarnarea este numai pentru Maestri, pentru Indivizii Sacrii, pentru cei De Doua Ori Nascuti, pentru cei ce deja isi poseda Fiinta.Defectul psihologic se intoarce in acord cu Legea Recurentei, repeta in fiecare viata aceleasi actiuni, aceleasi drame din vieti precedente.Linia Spiralata este linia vietii si fiecare viata este fie repetata pe spirale mai elevate, mai evoluate, fie pe spirale mai joase, spirale involutive.Fiecare viata este o repetare a celei trecute, plus consecintele sale bune sau rele, placute sau neplacute. Daca e ceva ce nu ai inteles poti sa ma intrebihappy

| xname23 explică (pentru geockk):

Daca aceste suflete, sau cum le spui tu, se reincarneaza sau se reintorc nu pricep de unde apar altele noi ca populatia creste deci e un surplus de suflete. astea de unde vin?

| geockk a răspuns (pentru xname23):

Deci ca sa intelegi.cei ce se reincarneaza sunt doar maestrii care lucreaza in interior si vin pe pamant ca sa ajunga la perfectiune.noi oamenii simpli cu defecte psihologice, care nu lucram destul in interior ne reintoarcem.reincarnarea si reintoarcerea nu e la fel. surplus de suflete? nu. cand ne reintoarcem facem aceleasi lucruri care le-am facut si in existentele anterioare(ca avem 108 existente) nu ti s-a intamplat sa ai deja vu? "apar altele noi" pai vin(reintorc) din iad acele suflete care sau purificat.(Si inca ceva aprobatimi toate raspunsurile care le daustraight face/laughing.

| xname23 explică (pentru geockk):

Bai bine dar daca noi ne reintoarcem de ce creste populatia? la inceput erau 2 [sau infunctie de religie cativa oameni] restul de unde sunt? daca muti un lucru dintr-un loc in altul[rai iad] lucrul ala ramane tot unul singur nu se inmulteste. asta nu pricep. da am avut sentimente de deja vu.

| Anyo1988 a răspuns (pentru geockk):

Da exista reincarnarea si o sa va explic cateva chestii despre asta intr-un alt comentariul, dupa ce voi mai lasa un comm altcuiva...

| ionutzul31 a răspuns:

Mie reincarnarea mi se pare o chestie reala pentru ca tot primim ocazii sa devenim perfecti asa ca Dumnezeu ca la urma urmei suntem dupa chipul si asemanarea sa. Budha a fost unul din cei ce au avuns la nirvana.Ute aici o chestie interesanta :

http://yijinjing.ro/ciclicitatea-vietii/#.ToxiM_q8_To

| xname23 explică (pentru ionutzul31):

Mersi pentru. informatii! mai am o nelamurire. daca la inceput erau cativa oameni[suflete] de unde au aparut atatea suflete? populatia e in continua crestere, de unde apar acesti oameni noi[suflete noi]

| KlaraWeiss a răspuns (pentru xname23):

Pai aia se intreaba si cei ce spun ca reincarnarea nu e adevarata. Plus ca, din cate am citit eu, credintele care sprijina reincarnarea sustin ca sunt extrem de slabe sansele ca cineva sa se reincarneze tot in om.
Într-o carte hindusă de mare autoritate cum este „Legea lui Manu" se menționează o povestire alegorică: O broască țestoasă trăiește în adâncul mării și-și scoate capul la suprafață o dată la o sută de ani. În același timp un inel plutește la suprafața apei. „Pe cât este de nesigur să treacă capul broaștei prin inel, încă pe atâta de nesigur este să se reîncarneze o ființă după moartea ei într-un trup omenesc."

| KlaraWeiss a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Cand spun "aia se intreaba" ma refer la "de unde au aparut atatea suflete"; plus, conform credintei hinduse, slabe sanse sa te reincarnezi de 2 ori in om. deci?

| KlaraWeiss a răspuns (pentru ionutzul31):

Ti s-o fi parand reala, numai ca in credintele orientale se zice ca nu te reincarnezi in om, sunt sanse extrem de slabe sa se intample asta, aproape de 0%. Vezi ce am postat jos si mai cauta adevarul, ca nu prea l-ai gasit. Nu ai cum sa devii perfect ca Dumnezeu, chiar daca ar exista reincarnarea (dar ea nu exista), nici daca te-ai incarna cateva milioane de ani. De ce se simt oare toti atrasi de tot felul de balarii orientale?
Citeste "Jurnalul convertirii" de Danion Vasile si "Mari initiati ai Indiei si parintele Paisie", (autorii au fost yoghini fanatici, au trait in ashramuri, mi se pare ca unul din ei l-a cunoscut si pe Dalai Lama) si povestesc multe din dedesubturile credintei orientale, nu alea 2-3 notiuni care se fac cunoscute publicului larg, ci alea cuprinse in cartile pe care le considera ei sfinte. Cartile se pot citi si online. Numai bine!

| ionutzul31 a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Asa este, dar eu imi expun ideile in care cred.Un fel de mix intre religii.Un crestinism modat daca vrei sa ii spui asawinking

| xname23 explică (pentru KlaraWeiss):

Ce parere ai de sentimentele de deja vu? se zice ca sunt amintiri dintr-o viata anterioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xname23 si celor care ar fi interesati puteti citi cartea asta a lui Danion Vasile

http://www.scribd.com/......traterestr

| Anyo1988 a răspuns:

Reincarnarea exista si n-are nici o legatura cu cresterea populatiei, faptul ca oamenii se reincarneaza nu inseamna ca nu se mai nasc suflete noi, deja ma dispera cand tot vad dinastia pe net care se leaga de cresterea populatiei pe siteuri cu subiecte despre reincarnare. si app de asta oamenii se reincarneaza din diverse motive nu ca sa atinga " nirvana " cum tot se zice pe unde te uiti. si pentru a lamurii problema, Iisus nu se va reincarna atunci cand va veni din nou, nu se va reincarna pentru binele nostru, ca noi sa nu fim confuzi, asa cum scrie in biblie, la sf veacului unul dintre semne vor fii proorocii falsi, persoane care vor sustine ca ei sunt Iisus, deja au aparut cateva cazuri... ei bine Iisus de asta a ales sa vina personal cu acelasi trup si sa coboare din cer pe nori. pentru ca nici un om obisnuit nu poate face asta, daca ar fi ales sa se reincarneze, cum am fi putut noi sa Il recunoastem? cum am fi stiu ca El este El, sunt multe de spus, pentru cei ce cred si doriti sa vb despre asta ma gasiti pe skype cu id yonik45 sau Facebook andrey yonik, rog si ofer seriozitate

| geockk a răspuns:

Hey buna da este adevarata reincarnarea. daca vrei sa stii mai multe chestii legate de asta poti sa te duci la niste cursuri.se numeste Gnoza. poate sunt cursurile astea si in orasul tau.sa stii ca nu o sa iti para rau.este foarte interesant.si referitor la intrebarea ta un om are 108 vieti(existente) si in aceste vieti trebuie sa reuseasca sa ajunga la perfectiune(auto-realizarea intima).iar daca nu ajunge la perfectiune sufletul(personalitatea) se va duce in iad.dar pe langa aceste 108 vieti.mai avem 3000 de vieti de regnul mineral, vegetal, animal(care acestea sunt evolutive si involutive)