| SelmaJhoanna a întrebat:

Daca eu ma voi casatori cu un ortodox si eu sunt de religie musulmana trebuie neaparat sa ma trec pe religia lui?

Explicati mai amanuntit va rog!

9 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Daca e doar o casatorie civila, nu. In ortodoxism se face si o casatorie religioasa la biserica, oficiata de un preot.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU. De ce ar trebui sa te lepezi de religia ta?

| mihai69 a răspuns:

Din punct de vedere legal, nu există niciun fel de obligație de acest fel. Dar dacă vreți să faceți și cununie religioasă, atunci, da, va trebui să te convertești. Cum încă nu e obligatorie și căsătoria la biserică, doar cea la starea civilă... vă puteți căsători fără grijă. Deși, mă îndoiesc eu că părinții tăi vor fi fericiți de această uniune.

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa treci la nimic, doar ca nu puteti merge sa faceti vreo cununie religioasa, pana la urma, mare paguba-n ciuperci...

| SkyPilot a răspuns:

Puteti face ce vreti voi, nici unul din voi nu are obligatii. Puteti trai fieecare in religia lui daca vreti. Trebuie sa stabiliti de la inceput, daca aveti copii, in ce religie ii cresteti.

| pufulescu a răspuns:

Conform dogmei ortodoxe nu e obligatoriu ca tu sa treci la religia lui! Mai precis el nu va avea de suferit, nu va fi... dat afara din biserica, afurisit parca se zice.Ce spui tu e numai in islam. Dar nu va veti putea cununa in biserica ortodoxa, tu fiind de alta religie. Deci nu va fi nunta, ci doar cununie civila la primarie, masa si dans.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusa mea ( religie ortodoxa) s-a casatorit cu un barbat (musulman). Au avut impreuna 2 copii dar pe ambii nu i-au botezat si i-au lasat sa isi aleaga religia cand vor creste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In dragoste, daca ai pus problema asa, deja nu mai e dragoste.e egoism.orgoliu.daca as iubi si as fi iubit, pentru iubirea noastra as alege o schimbare care sa ne satisfaca pe amandoi, avand in vedere ca Dumnezeu-este Dumnezeu si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e vorba doar de casatorie civila, atunci religia nu conteaza, dar cei care se cununa ortodox trebuie sa fie ortodocsi.
Consider ca nu din constrangere sau fortat vii la Ortodoxie, adica sa te botezi ortodox, ci din convingere, de aceea e necesar sa citesti, adica sa te catehizezi, sa cunosti Adevarul care ne va face liberi, caci spune Psalmul 144: "Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El, de toti cei ce-L cheama pe El intru adevar."
A fi ortodox nu e un punct pe o agenda care trebuie bifat pentru anumite cutume sociale, ci e un mod de trai, e o misiune de toata viata.