| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Am și eu o întrebare poate pentru mulți dintre voi nu prea plăcută.Eu sunt creștin ortodox dacă mi.aș găsi o fata de religie musulmană și aș vrea să mă căsătoresc cu ea pot? Unul dintre noi trebuie sa se de.a pe religia celuilalt.Sunt sigur ca părinții fetei nu vor vrea și de asta aș vrea eu sa mă dau pe religie Musulmană. E păcat? Ce trebuie să fac? Nu vreau rrăspunsuri jignitoare dragi creștini!

13 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca tii la ea este ok.
Dumnezeul crestinilor este acelasi cu al musulmanilor sau al evreilor.
Este 100% imaginar dar pe tine te intereseaza doar sa fiti impreuna.
Avantaj tu ca poti lua mai multe neveste.

| Idris a răspuns:

In islam nu este permis ca o fata sa fie data de sotie unui nemusulman pana cand acesta nu renunta la idolatrie, politeism si necredinta. Daca vrei sa imbratisezi islamul, pot sa iti zic ca acest pas poate fi cel mai mare din viata ta si care iti va aduce o schimbare in bine pe toate planurile. Dar o sa te convingi singur de asta, o data ce imbratisezi islamul, Inshallah. Islamul este calea cea dreapta, singura religia permisa de Allah si nu este nici un pacat in a urma adevarul. Ma rog ca Allah sa iti deschida pieptul pentru islam, sa iti ofere intelegerea religiei si sa te calauzeasca pe calea cea dreapta.Inshallah. Ya, Allah Bismillah. Subhanallah, Alhamdulillah, Allah Akbar.

| Idris a răspuns:

Nathanel, chiar daca mi-ai dat ignor sau block, nu ma pot abtine sa nu iti raspund chiar si asa indirect. Dumnezeu este 100% imaginar in mintea ta, oare nu vezi tu in jurul tau? Probeaza ca e 100% imaginar, daca tu esti intru adevar si dreptate. La partea cu nevestele sunt de acord cu tine, dar e vorba de maxim 4 neveste si nu e nici o obligatie in asta. big grin

| catablondu a răspuns:

Salut, in primul rand trebuie sa stii ca din punct de vedere legal e dreptul tau sa-ti schimbi religia, in functie de ceea ce crezi si simti. In alta ordine de idei, daca e sau nu pacat, nu iti poate confirma sau infirma nimeni, in contextul in care religiile sunt create oarecum de oameni, iar Dumnezeu este unul si acelasi indiferent de numele sub care este cunoscut in cadrul unei confesiuni. Sfatul meu este, totusi, inainte de a trece la o alta religie sa citesti in detaliu ideile pe care le promoveaza. Zi frumoasa!

| 熊Panda熊 a răspuns:

Daca devii musulman, te-ai lepadat de Hristos. Doar in Hristos poate fi viata vesnica, e ca si cum ti-ai inchide singur raiul si te-ai condamna cu propria vointa la iad. Islamul e o minciuna colosala, nici macar nu a fost intemeiat in intregime de Mahomed, ci de califi.
Musulmanii zic ei ca-s inofensivi, dar adevarul e ca sunt fanatici si agresivi (nu toti, bineinteles). Daca cumva fiul unui musulman se converteste la crestinism, trebuie sa fie ucis de parinti si e ucis si cel/cea cu care s-a casatorit. E foarte macabru. Sau dovada de agresivitate e ceea ce fac musulmanii din Vest : in Germania mai ales, acum nu mai stie Merkel cum sa scape de ei.
Acum, poate ca fata ta nu e chiar ca ceilalti. Eu te sfatuiesc sa nu-ti pierzi viata vesnica pentru o relatie cu o fata.
Daca fata se converteste la ortodoxie, s-ar putea sa aveti conflicte cu parintii ei.
Si apoi esti obligat sa te rogi pe covoras de 5 ori pe zi obligatoriu, ca esti la munca, ca esti la mare, ca esti la scoala, etc., apoi trebuie sa tii niste posturi foarte aspre (Ramadan, etc), sa mergi la o moschee unde probabil n-ai sa intelegi nimic din limba lor, etc. Dar cel mai si cel mai grav lucru e ca te-ai rupt de Dumnezeu, de Hristos, de Biserica, de Sfantul Duh, te rupi de viata vesnica.

Cu toata sincera parere de rau, te sfatuiesc sa ramaneti doar prieteni, poate gasesti o fata ortodoxa si nu te supui atator complicatii.

| Idris a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Daca devine musulman nu s-a lepadat de Hrisos, pentru ca si noi musulmanii credem in Iisus. Chiar insusi Iisus a spus despre profetul Muhammed(saw):,, Şi Eu voi ruga pe Tatăl şi alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,’’(Evanghelia dupa Ioan:16),, Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăţa toate şi vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.’’(Evanghelia dupa Ioan:26)
De asemenea iata ce ii spune Allah lui Moise, despre profetul Muhammed(saw) in Deuteronom 18:18:,, Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fratilor lor, cum esti tu, si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voi porunci Eu.’’

La fel gasim in Isaia 29:12:,, Si daca dai cartea unuia care nu stie sa citeasca si-i zici :’Ia Citeste!’ El raspunde:’Nu stiu sa citesc’’’. Se stie ca Profetul Muhammed (saw) era nestiutor de carte, iar cand Gavriil a venit cu revelatia si i-a poruncit sa citeasca, Trimisul lui Allah(saw) a spus ca nu stie sa citeasca.

,, Daca cumva fiul unui musulman se converteste la crestinism, trebuie sa fie ucis de parinti si e ucis si cel/cea cu care s-a casatorit.,, Nici aici nu ai dreptate si nu e adevarat, in Coran, Allah ne spune: "Nu este silire la credinta! Razvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire, iar acela care se leapada de Taghut (orice alte false zeitati si orice este adorat alaturi de Allah) si crede in Allah, acela s-a prins de cea mai trainica toarta [Islamul], care nu se sparge niciodata." (Qur'an 2:256)
Tot in Qur'an, Allah Azza wa Jalla ne spune: "Si de-ar fi voit Domnul tau, toti cei de pe pamant ar fi crezut lolalta! Si oare tu ii silesti pe oameni ca sa fie credinciosi?"(Qur'an 10:99). "Spune: Adevarul vine de la Domnul vostru. Cine voieste sa creada si cine voieste sa nu creada!" Qur'an 18:29

,, Sau dovada de agresivitate e ceea ce fac musulmanii din Vest : in Germania mai ales, acum nu mai stie Merkel cum sa scape de ei.
Acum, poate ca fata ta nu e chiar ca ceilalti. Eu te sfatuiesc sa nu-ti pierzi viata vesnica pentru o relatie cu o fata.,, Nu trebuie sa faca si el ceea ce fac acei asa zisi musulmani, care sunt foarte departe de Islam.
Nu isi va pierde viata vesnica, ci va avea locul asigurat in Jannah(Paradis) pe vecie, daca il adora doar pe Allah singur fara nici un alt intermediar.
,, Si apoi esti obligat sa te rogi pe covoras de 5 ori pe zi obligatoriu, ca esti la munca, ca esti la mare, ca esti la scoala, etc., apoi trebuie sa tii niste posturi foarte aspre (Ramadan, etc)’’ Ce gasesti asa rau in a te ruga Domnului tau? Si Iisus s-a prosternat atingând pământul cu fața sa și s-a rugat Dumnezeului cel Preaputernic, (Matei 26:39) (Marcu 14:35), iar discipolii lui Isus au făcut asemenea lui (Matei 17:6). si toti profetii se rugau si crestinii ar trebui sa se roage la fel ca Iisus( Pacea lui Allah fie asupra lui!), nu sa ingenucheaze în faţa crucii şi sa îşi uneasca mâinile în rugăciune; trasând un mare semn al crucii, începând cu capul şi până la piept, apoi de la un umăr la altul, practică ce nu îi poate fi atribuită lui Isus (Pacea lui Allaah fie asupra sa!)

| 熊Panda熊 a răspuns:

Deci, sa vedem cine a fost Alesul lui Dumnezeu (sau chiar Fiul lui Dumnezeu ) : Iisus Hristos sau Mahomed?
1.Despre cine zice Isaia :" 4. Dar El a luat asupră-Şi durerile noastre şi cu suferinţele noastre S-a împovărat. Şi noi Îl socoteam pedepsit, bătut şi chinuit de Dumnezeu" - deci cine a murit de buna-voie pentru pacate?
2. Despre cine zice lumea in Ioan 6:14, dupa ce ii vede minunea inmultirii painilor si a pestilor astfel : 14. Iar oamenii văzând minunea pe care a făcut-o, ziceau: "Acesta este într-adevăr Proorocul, Care va să vină în lume! " - sa se fi referit la Mahomed sau la Iisus? Mahomed s-a nascut cu 600 de ani dupa ce s-au spus cuvintele acestea.
4. Miheia 5:2. "Si tu, Betleeme Efrata, desi esti mic intre miile lui Iuda, din tine va iesi Stapanitor peste Israel, iar obarsia Lui este dintru inceput, din zilele vesniciei." - Mahomed s-a nascut la Mecca, deci aici spune despre Iisus.
5. "Fiul Meu esti Tu, Eu astazi te-am nascut " (Psalmul 2). Musulmanii zic : "E imposibil ca Allah sa aiba un fiu." Ei bine, versetul asta demonstreaza contrariul, ca exista Fiul lui Dumnezeu.
6. De ce Avraam, cand vede trei Barbati (Ingeri, care erau de fapt infatisari ale Sf. Treimi ), li se adreseaza la singular? "Doamne, am aflat har inaintea Ta..." (Facerea).
7. "Si voi trimite alt Mangaietor, (...), Duhul Adevarului..." (Ev. Ioan). Aici nu poate fi vorba despre Mahomed. Mahomed a fost om, nu a fost duh, duhul e nematerial. Iisus spune clar ca va trimite un Duh Sfant care purcede de la Tatal.
8.
8. "Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat şi neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viaţa Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9. Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege şi cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârşise nici o nedreptate şi nici înşelăciune nu fusese în gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferinţă. Şi fiindcă Şi-a dat viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmaşii Săi, îşi va lungi viaţa şi lucrul Domnului în mâna Lui va propăşi." (Isaia). Iata ca Isaia a proorocit cu sute de ani inainte ca Rascumparatorul va muri.
10. Se zice ca islamul e pasnic. O fi el pasnic in sec. 21, pe alocuri, in zonele mai dezvoltate. Dar atunci de ce Mahomed si discipolii lui au ucis atatia oameni si au incercat sa cucereasca teritorii, daca el nu forta pe nimeni sa-i primeasca religia? Si nu ma refer strict la jihadisti (si astia sunt o problema), ma refer la persoana lui Mahomed si a califilor.
11. Musulmanii trebuie sa indeplineasca obligatoriu, strict, cei 5 pasi pentru. mantuire. La ei raiul e plin de virgine, lux, etc.
La crestini, Dumnezeu vede stradania fiecaruia, raiul la noi nu e plin de placeri de genul, ci de fapt, in conceptia ortodoxa, raiul este starea omului de a fi in comuniune si iubire cu aproapele si Dumnezeu.

| Idris a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Fii atent ce i-a spus Dumnezeu lui Moise. Deuteronom 18:18:,, Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fratilor lor, cum esti tu, si voi pune cuvintele Mele in gura Lui si El le va grai tot ce-I voi porunci Eu.’’
Ia spus lui Moise ca va ridica Prooroc cum esti tu. Iisus era ca Moise, sau Muhammed (saw) era ca Moise? Gandeste-te!

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si inca o deosebire mare: musulmanii vad un Dumnezeu care daca nu-l satisfaci, se razbuna pe tine, te arde in iad, te saraceste. Daca il satisfaci, iti da paradisul, femei, bunastare, etc. E un Dumnezeu care se bazeaza pe relatia "esti prieten-sunt prieten, esti dusman-te distrug ". Si eu stiam ca musulmanii cred in predestinare. Deci, de la inceputul lumii, Allah a coordonat fiecare miscare a oamenilor, si tot el i-a condamnat la iad. Asta se contrezice cu ideea ca e milostiv.
La crestini (ortodocsi, nu la catolici, evrei, etc) e cu totul altfel : Dumnezeu vrea binele tuturor, indiferent ca sunt pacatosi sau drepti, si vrea ca toti sa fie mantuiti. Ii da liber-arbitru omului sa aleaga daca vrea sa ramana in iubirea Lui sau se desparte de El, prin pacat. Acesta este iadul, despartirea de Dumnezeu, izvorul fericirii si al vietii vesnice, o despartire care se face cu voia libera a celui pacatos. Din potriva, dreptul vrea sa se aproprie de Dumnezeu, sa fie in comuniune cu El.
Desi apar tot felul de aratari cu demoni care chinuiesc suflete si cu palate de aur in rai, unii sfinti zic ca acelea sunt doar aratari antropomorfizate : daca un lucru este mai presus de limitele gandirii umane, Dumnezeu da niste exemple cunoscute omului, prin care sa arate aproximativ cam cum ar fi ceva, dar nu desavarsit.
Vom stii desavarsit cum e in viata vesnica doar atunci cand vom trece in ea.
Si inca ceva : daca in islam trebuie sa-l satisfaci pe Dumnezeu in 5 pasi, in crestinism Dumnezeu nu poate fi satisfacut de om. El are absolut totul, nu-L poti satisface cu nimic. Dar vazand credinta si stradania omului, il ajuta sa se mantuiasca, chiar bucurandu-se de mantuirea lui, cum zicea Hristos.
Si daca Mahomed a fost un razboinic, Iisus a renuntat la slava Sa din Cer ca sa se Rastigneasca, si sa dea viata lumii. S-a smerit pana la moarte. Crestinii au fost urati mereu de pagani, atei, liber-cugetatori, de islamistii fanatici, etc. Musulmanii (nu chiar toti, ma refer la cei mai "cunoscuti" musulmani, aceia de prin Arabia, Iran, etc) cred altceva : bani, imperii, femei, suzeranitate, forta, si Allah te iubeste daca iti da putere... diferenta de conceptie...

| 熊Panda熊 a răspuns:

Ba te lepezi de Hristos daca te convertesti. Una e sa crezi ca Iisus e doar un profet, alta e sa crezi ca El a fost Dumnezeu adevarat, din Sf. Treime, care s-a pogorat din Cer si s-a intrupat si a murit ca sa ridice oamenii de la starea de pacatosenie datorata lui Adam, la starea de dinaintea caderii lui Adam, a omului in Rai, refacand relatia dintre om si Dumnezeu. E total altceva. Moise, Ilie, Ioan Botezatorul, etc. nu pot da viata vesnica, ci doar Hristos o poate da.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Iisus s-a intrupat, facandu-se asemenea noua, oamenilor, insa in acelasi timp pastrand natura Dumnezeiasca.
Fiecare fiinta are o natura : animalica, umana, divina, etc.
Un om nu poate avea decat o natura :umana si o persoana : Gheorghe, Ana, Maria, etc.
Ei bine, Iisus a fost singurul care a reunit intr-o persoana doua firi : umana si dumnezeiasca. Iisus Hristos a fost si Om si Dumnezeu, iar intruparea lui Hristos a fost necesara pentru mantuire, insa nu intru in detalii.
Sintagma "din mijlocul fratilor lor, ca si tine" se refera la faptul ca Iisus s-a tras din neamul lui Israel, ca si Moise si Israelitii.

| Idris a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Iisus nu este Dumnezeu. Dacă Isus ar fi fost Dumnezeu, apostolii şi-ar fi dat seama. Dar nu şi-au dat seama de acest lucru. Au continuat sa venereze Unicul Dumnezeu, cel care a fost venerat de Avraam, de Moise şi de Isus: „Dumnezeul lui Avraam, Isaac şi Iacov, Dumnezeul părinţilor noştri, L-a proslăvit pe Robul Său, Isus." (Faptele Apostolilor, 3:13)

Niciunul din autorii Bibliei nu credea că Isus era Dumnezeu. Ideea aceasta nu a făcut parte din credinţa creştină până după ce a fost scrisă Biblia şi a durat multe secole până ce s-a integrat în religia creştină. Matei, Luca şi Marcu, autorii primelor trei Evanghelii, nu credeau ca Isus era Dumnezeu. „«Pentru ce Mă numeşti bun?» i-a zis Isus. «Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.»" (Marcu, 10:18) „El i-a răspuns: «De ce mă întrebi: „Ce bine?" Binele este Unul singur.»" (Matei, 19:17) „«Pentru ce Mă numeşti bun?» i-a răspuns Isus. «Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.»" (Luca, 18:19)

Iata ce spune si Isus in Ioan 14:28: „... căci Tatăl este mai mare decât Mine." (Ioan, 14:28)

Biblia afirmă în mod clar că există un singur Dumnezeu, Unic, Dumnezeul pe care Isus îl adora: „Şi viaţa vecinică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Isus Hristos, pe care L-ai trimes Tu." (Ioan, 17:3)

Fie ca Allah să ne ghideze pe toţi spre drumul cel drept, care conduce la viaţa eternă din Paradis. Amin!

| 熊Panda熊 a răspuns:

Era o explicatie interesanta undeva : "Acel fruntas bogat l-a intrebat pe Mantuitor ce trebuie sa faca pentru a mosteni viata vesnica. I s-a adresat cu sintagma,,Bunule Invatator". De obicei evreii foloseau doar formula,,Rabi" sau,,Rabuni" o formula superioara pentru,, Rabi" care s-ar traduce cumva prin,, stimatul meu invatator". Intrucat fruntasul a folosit cuvantul,, Bunule" ( deci cu mult mai mult decat formularile mentionate) Mantuitorul i-a pus o intrebare care era doar un mijloc de a-i orienta intelegerea spre cine este cu adevarat Hristos. Rationamentul a fost urmatorul:,, Tu mi-ai spus ca sunt bun. Eu iti spun ca doar Dumnezeu este esentialmente bun si din moment ce eu nu contest ca sunt bun ci iti spun cine este cu adevarat bun. cine sunt Eu?". Mantuitorul a dorit sa-l faca sa inteleaga ca EL este Fiul lui Dumnezeu, pentru ca daca fruntasul chiar credea ca este cu adevarat bun si daca doar Dumnezeu este asa inseamna EL era Dumnezeu. Rationamentul nu numai ca nu-L plaseaza pe Hristos intr-o inferioritate dar il dezvaluie ceva din taina Sfintei Treimi."

In plus sunt o GRAMADA de versete care indica ca Iisus era Dumnezeu :"...si Cuvantul(Iisus inainte de a se intrupa) era Dumnezeu" (Ioan 1:1 ), "Si Toma i-a zis : Domnul meu si Dumnezeul meu! " (Ioan 20 ), dupa ce Iisus merge pe mare, apostolii i se inchina, etc.

Cat despre expresia "robul lui Dumnezeu ", Sf. Pavel (pe care nu cred ca musulmanii il considera canonic ), spune in Filipeni 2 despre actul smereniei pe care l-a facut Hristos : ""Gandul acesta sa fie in voi care era si in Hristos Iisus, care, Dumnezeu fiind in chip, n-a socotit o stirbire a fi El intocmai cu Dumnezeu, ci S-a desertat pe Sine, chip de rob luand, facandu-Se asemenea oamenilor, si la infatisare aflandu-se ca un om. S-a smerit pe Sine, ascultator facandu-Se pana la moarte, si inca moarte pe cruce." Dumnezeirea lui Hristos nu s-a modificat prin acest act de smerenie.
Chiar un profet, cred ca Isaia spunea ca Mesia va fi "Omul durerilor".
In mod paradoxal, Iisus Hristos a unit firea lui divina cu firea umana, nedesavarsita.
El accepta rusinea, dezonoarea si starea de om blestemat; isi asuma conditiile obiective ale pacatului, supunandu-Se conditiei noastre de muritori. Lepadandu-Si prerogativele Sale imparatesti, El isi ascunde slava Sa din ce in ce mai mult, in suferinta si moarte. Caci era necesar ca El sa descopere in propriul Sau Trup in ce masura omul, pe care El l-a creat dupa chipul Sau neasemuit de frumos, se uratise prin coruptie.
Desi era egal cu Tatal, Dumnezeu fiind, nu s-a folosit de acest lucru si s-a facut ascultator Tatalui pana la moarte. Asta ar insemna "robul lui Dumnezeu".

In alte Biblii, precum cea Ortodoxa, se traduce "Fiul lui Dumnezeu".

Pentru cugetarea umana, e imposibil sa rezolvi taina Sf. Treimi, adica Dumnezeu e unul in fiinta si intreit in persoane. Fiul nu e Tatal, Sf.Duh nu e Fiul, Tatal nu e Sf. Duh, dar aceste trei ipostasuri sunt un singur Dumnezeu. Aceste persoane, desi au aceeiasi fiinta, sunt dinstincte unele de altele, lucru greu de imaginat pentru noi. Putem sa stim atat cat ne-a revelat Dumnezeu.