| Roxanica86 a întrebat:

Credeti ca vrajile farmecele exista. Sunt intr o situatie delicata de 3ani si nu reusesc sa scapi. Povestea e ff Lunga asa ca o voi scurta.C 3ani in urma am cunoscut un barbat am Fost impreuna.Am avut o relatie superba totu era perfect.Ne am despartit c numai puteam sta impreuna cu el n certam ff des aproape c n omoram. Tot cosmaru asta a inceput atunci cand am Fost c el impreuna LA o biserica Catolica din intamplare el find catolic. Cerand Binecuvantare de LA calugar (el) cand a ajuns LA mine m-a stropit c aghiasma am simtit ca I au foc ca ard c arde piele p mine, nu am bagat de seama si de acolo a inceput totul. Ne am despartit intr-un mod ff urat c blesteme si din partea lui si din partea mea.Cand eram cu el m simteam. Ff rau aveam ameteli si tot felul de stari, nu prea am bagat de seama am Fost LA zeci de doctori eram perfect sanatoasa..In fine in timp c eram cu el Imi dispareau lucruri personale pantofi tricouri dupa care reapareau dupa un timp si nu am dat importanta..Cu timpul ma simteam din c in ce mai rau. Imi mergea totu rau totu p dos.Nu puteam sa dorm noaptea cosmaruri etc. Pana am decis sa merg l un preot sa ma spovedesc dupa 20 de ani si mai mult sa caut un rasp (nu am intrat in toate detailiile paranormale) LA care el mi-a dat aghiasma si ulei de LA Maslu si Canon. Din acel moment a inceput un razboi de nedescris. Pocneau toate in casa becurile mi se spargeau singure am ramas fara masina. Era sa mor de n ori in accident d masina ajunsem sa Imi fie frica sa mai conduc.In casa dupa sfintire am gasit pe hainele mele tot felul de talismane chei cusute LA o geaca LA gaica era cusut o ata Rosie iar geaca era c si arsa pe spate. Eu lucrurile astea nu le vazusem pana atunci.Puf de pasari LA calorifere si multe already lucruri ciudate erau toate in casa mea. Eu locuiam singura in acel apartment. Aveam multe prietene care veneau p LA mine dar nu pot invinui p nimeni.Un an am stat in rugaciune si spovedanie masluri si LA toate slujbele..Totu devenea din ce in ce mai rau pe de o parte era bine dar p cealalta Parca cineva se lupta cu mine.Am trait. Momente de cosmar oribile.Nu pot sa l descriu si am Fost singura doar pe Dumnezeu Langa mine l am avut. Nu am crezut niciodata in farmece si prostii de astea. Credeam in Dumnezeu dar c oricare sa zicem m rugam l nevoie. Am ajuns sa nu pot sta fara rugaciune. Tin sa mentionez ca inainte in biserica nu puteam sta simteam cum Imi I a foc corpu iar in frunte Parca Imi ieseau coarne si multe altele Imi tresarea umaru si tot felul d senzatii. Am Fost si LA doctor toti spun ca sunt perfect sanatoasa. In ultima creme simt in Corp cum niste ace m strapung si ma doare ff tare intepatura e ca de albina si ustura uneori ca Imi arde un picior ca si cum cineva ar da foc piciorului.Va spun sunt o persoana ff puternica. Au inceput sa dispara iar lucruri l care tin..Si tot asa ma Rog si ma Rog..Nu pot sta cu nici un barbat fug de mine si sunt o femeie frumoasa iar daca stau m I a c ameteli si fug eu simt c trebuie sa fug c nu Il mai support. Sunt multe de spus. Vreau doar linistea sufletului meu. Va Rog sa spuneti parerile voastre. Ce ar trebui sa fac

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Farmecele exista, blestemele exista si au efect doar asupra oamenilor care nu sunt cu Hristos. In spatele farmecelor, blestemelor etc. stau dracii.
Acum tot ce s-a legat de tine s-a legat pentru ca, dupa cum ai spus si tu, nu aveai nicio treaba cu Biserica. Acum ca te rogi si te spovedesti, crezi ca o sa te lase aghiuta dintr-odata? Nu... se lupta si el. Dar rugandu-te si spovedindu-te duci si tu lupta cea buna si pana la urma se va da batut, ca nu tu te bati cu el ci Hristos il biruie pentru tine. Lupta persista pentru inteleptirea ta, are un rost pentru cresterea ta duhovniceasca. Vezi ce spune sf. Ap. Pavel in epistola 2 catre Corinteni (cap. 12).

Te-ai spovedit complet la preot, sau ai pacate nemarturisite? Ai facut avorturi? Te impartasesti regulat?

Te intreb toate acestea pentru ca, undeva, greseala e la tine si trebuie sa o gasesti. Tu vorbesti ca nu poti sta cu barbati, dar de casatorie n-ai pomenit deloc... Mi-e teama ca tratezi crestinimsul la modul "magic" - un fel de magie alba vs. magie neagra. Crestinismul e mult mai mult decat atat si cere transformarea noastra fundamentala.

| Roxanica86 explică (pentru gratargratar):

Da avorturi am nu am Fost casatorita, de fiecare data cand am Fost ceruta in casatorie relatia s-a rupt, am avut prietene care mergeau LA vrajitoare eu cand eram mica din prostie am Fost si EU dar totu mi se parea doar o aluzie o afacere ca ele doar o fac pentru bani, foarte mult timp am stat fara sa merg LA biserica mergeam cand eram mica si LA facultate dupa aia uitasem total de Dumnezeu. Am marturisit aproape toate pacatele mai sunt dar pe unele le am uitat si impartasanie nu mi s-a dat din pacate, Ajunsem intr-un punct in care numai aveai control asupra corpului si mintii chiar si atunci cand vorbeam cu anumite persoane nu eram eu, numai reuseam sa disting fetele oamenilor chiar si acum mi se intampla. Dupa ce ma spovedesc ma simt bine dar ataca mai puternic

| gratargratar a răspuns (pentru Roxanica86):

Trebuie sa ai rabdare pana iti da preotul dezlegare la impartasanie. Probabil ca nu-ti da din cauza avortului. Pacatele trebuiesc marturisite toate, nu doar o parte. Pentru ca pacatele nemarturisite sunt ca niste lanturi.
Cu copii avortati e o problema, pentru ca ei se gasesc cumva intre doua lumi. Nu sunt nici in Iad, pentru ca nu au fapte rele, dar nici in Rai, pentru ca nu ai apucat sa se nasca si sa se boteze cel putin. Ca o masina proiectata care nu intra niciodata pe piata. Cum o evaluezi?

Dupa marturisire, urmeaza ispasirea. Iti spun din experienta. Doar ispasindu-ne pacatele ne dam seama de rautatea lor. Ca daca ar veni dezlegarea de toate instantaneu, as pacatui iarasi, caci iarasi as lua dezlegare instantaneu samd. E o lupta de eliberare, dar daca ai rabdare o sa biruiesti. Cate vreme faci voia lor, dracii te lasa in pace. Cand te intorci impotriva, atunci iti spun "Dar stai asa, pana acum ai facut ale noastre, ai fost cu noi, te-am ajutat, si acum vrei sa ne intorci spatele? Uite aici... avem contract. Ai luat de la noi credit si trebuie sa-l platesti".

Rabdare, rabdare, rabdare. Tine-te de Biserica, roaga-te la Maica Domnului sa-ti gasesti un sot credincios. Fa Paraclisele Maicii Domnului. Daca ai gasit un duvohnic bun, tine-te de el si sfatuieste-te cu el. Vezi cazul lui Mihaita Nesu. E foarte impresionant, parerea mea. Cum a ajuns el sa inteleaga suferinta si rostul ei dpdv crestin. Suferinta nu este un rau, ci un bine pe care inca nu-l intelegem.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| Turbo223 a răspuns:

Eu cred ca exista farmece.Cand aveam in jur de 8 ani, mama ma ducea mereu la scoala si il mai lua si pe prietenul meu (stateam la aceeasi scoala). Mama mea il intreaba "Ce mai faci?" Prietenul meu raspunde "Nu prea bine." La care mama intreaba "De ce?" Si el spune "M-am culcat tarziu pentru ca mama mea pe la 12 noaptea era pe la cimintir".Si dupa aceea am schimbat toti subiectul.Cand mama a ajuns acasa a gasit la usa o batista cu bani/monede in ea.A luat un servetel si a aruncat batista iar intr-o zi a vorbit cu mama prietenului meu despre cele intamplate si ea a spus "Ce? Eu nu fac farmece..sotul meu face!" doar ca era divortata de barbatul ei de vreo 2 ani de la incident...si nu prea avea ce sa caute el in vila noastra (in vila sunt 2 apartamente, al meu si al prietenului meu)nu stiu daca asta ar putea fi numita "O incercare ca sa ni se faca farmece", dar cred ca da.Eu cred ca ar trebui sa te rogi la Dumnezeu cu toata inima sa te scape de toate lucrurile astea, imi pare rau pentru tine.

| Roxanica86 explică (pentru Turbo223):

Iti multumesc din suflet, oricum fata de acum 2ani sunt mai bine dar inca nu a disparut si numai Imi este frica deloc, uneori ma sperie Imi pune bete in roate LA munca, eu le I au drept incercari de LA Dumnezeu ca tot el m-a adus LA liman. Si daca este cineva care Imi vrea raul si ma uraste atat de mult ii doresc doar ca Dumnezeu sa ii lumineze mintea si sa se opreasca ca LA cat ma chinui sa duc o viata normala si sa Imi fac un viitor si cat ma chinui nu stiu cum va fi rasplata acelei persoane pentru tot ce mi-a facut si nu ii doresc raul ce mi l a menit mie

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj