| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce penticostalii nu mănâncă carne de animale sălbatice?

4 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Pentru ca nu reusesc sa le prinda.

| Irinel15123532 a răspuns:

Din cate stiu, nu au o problema cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurii creștini care, din punct de vedere al credinței, nu mănâncă din carnea anumitor animale considerate după legea iudaică necurate (gen porc, iepure,...) sunt adventiștii. Dar scrie în Noul Testament că Domnul Isus a făcut toate bucatele curate. Există, totuși, o restricție - nu avem voie să consumăm sânge. Așadar, dacă ar fi să găsim un animal mort - fie domestic, fie sălbatic - moral este să nu îl consumăm. Valabil și pentru friptura "în sânge".

| mitsai a răspuns:

De unde ai scos prostia asta, cine a zis ca nu mananca carne de animale sălbatice? Mai voi asa presupuneti și susțineți sus si tare lucruri despre care habar nu aveți.