| Roberthd3 a întrebat:

Buna la toti!

Acum 2/3 zile eram pe YouTube si am dat de un video in care spunea ca guvernul lucreaza la niste cipuri (deja au inceput sa apara) in care vor sa ni le implanteze in cap sau in mana. Inainte sa vin aici si sa scriu despre asta,tocmai am vazut ca cei de la BuzzFeed tocmai au facut un video in care arata un tip in care si-a implantat un cip in mana si vezi Doamne nu isi mai foloseste portofelul sau cardul (prin mare chinuiala trecea omul acela sa plateasca cu cardul :))) ) si ma uitam la el si eram de-a dreptul socat cat de multumit si mandru de el era ca a facut acel "implant"... cum naiba am ajuns asa?! de ce oamenii se las asa usor manipulati de guvern? de ce lumea asta devine din ce in ce si mai (nu stiu cum sa zic.) chiar n-am cuvinte sa explic socul rpin care trec zi de zi uitandu-ma cat de naivi si prosti sunt unii oameni!

E clar ca daca acceptam acel cip lucrurile se vor schimba radical.
Mai tineti minte cand eram mici si ne uitam la desene si rau facatorul creea niste cip-uri si le implanta in personajul principal si cat de bun era personajul principal acel cip nu ii dauna prea bine atat mentalitatii cat si corpului si super eroul bun,salvatorul lumii, devenea complet diferit fata de cum era el normal.se schimba complet si totul din cauza acelui cip implantat in el.
E un episod din X-men Evolutie (Amintiri Sinistre) cand Wolverine avea implantat un cip creier, la min 7:35 cip-ul incepuse sa ii dea si mai mari batai de cap si 2 din tinerii de la institutul x,se aflau in avionul in care Wolverine se pregatea se plece spre Canada. Cand Wolverine i-a vazut pe amandoi, s-a infuriat rau si a inceput sa spuna: "Trebui sa va duc inapoi pana nu..uh..trebuie sa plecati, am ceva in cap, nu pot sa-l controlez..nu am incredere...ah..ugh." si i-a inchis in intr-o mica cameruta din avion ca sa ii poata proteja si i-a lasat acolo pana cand avionul s-a oprit si...va las pe voi sa vedeti episodul in caz ca vreti sa stiti la ce ma refer. Aici linkul cu episodul respectiv: https://www.youtube.com/......tps?/watch

Si aici nu e vorba doar de acest episod din X-men evolutie,mi se pare si in Spioanele era vorba de astfel de cip-uri,dar in fine...ce vreau sa spun e ca am ajuns in aceea era a cip-urilor in care vor sa faca banii si cardurile praf ca ei sa poata puna mana pe noi si sa ne controleze atat fizic cat si psihic.

Cititi si asta,nu e prea lunga,dar cititi cu atentie. Nu le am cu Biblia sau cu Biserica,cred doar in Dumnezeu si asta imi ajunge. Cand am citit niste comentarii pe YT de la video-ul cu implantarea cip-ului, cineva a postat asta si mi s-a parut destul de interesant si chiar m-a facut sa cred ca in biblie se poate gasi si lucruri interesante chiar daca n-am citit-o niciodata: Aici: https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Guvernul sau alta societate vrea sa controleze toti oamenii. Cipul implantat este un pas urias pentru acea societate; pe langa ce crede lumea ca face, poate sa aiba si ceva GPS, microfon, ceva ce poate inregistra date referitoare la sanatate si cate nu mai poate avea acel cip, ca doar domeniul IT/tehnologia avanseaza pe zi ce trece.
Daca se ajuge ca oamenii sa fie controlati cum vrea muschiul societatii respective atunci se va putea organiza mult mai usor utilizarea resurselor pamantului, de exemplu si, desigur, avantaje peste avantaje liderilor.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cred ca esti cu capul. Ia un pic si documentaza-te apropos de miniaturizare si unde a ajuns tehnologia CIVILA. Daca guvernul ar vrea sa te cipeze, ar baga cipurile in apa de baut sau le-ar dispersa in aer, nu ar avea nevoie nici draq de acordul tau. S-au fumat povestile astea cu acordul, numarul bestiei, si alte timpenii. Tehnologia militara e inspaimintator de departe daca discutam de monitorizare si control a maselor sau a individului.

| Roberthd3 explică (pentru KodrutZ):

Bine ca gandesti tu logic. Cred ca esti acel gen de persoana care are impresia ca totul e doar miere si lapte, dar habar n-ai ce se intampla prin juriul tau.
Ai stat sa te gandesti putin de ce mor in ultimul timp atatia bebelusi de la vaccinele facute? normal ca nu pentru ca nu gandesti logic din cauza asta suntem manipulati!

| KodrutZ a răspuns (pentru Roberthd3):

Departe de mine gindul de a vedea doar miere si lapte, dar nici sa nu alunec in delir mistic. Mai citeste de o suta de ori ce am scris mai sus. Daca eu te-as putea **** in c&r fara sa iti cer voie si fara ca tu sa iti aduci aminte, de ce m-as deranja sa iti cer acordul sau - si mai rau - sa te violez? Ce inseamna la tine "mor in ultimul timp atatia bebelusi de la vaccinele facute" daca tot esti asa de bine informat? Sa vedem niste statistici! Stii cit erau mortalitatea la nastere si cea infantila cu 100 de ani in urma? Esti fan Bolivia Știr, asa-i?

| Roberthd3 explică (pentru KodrutZ):

Cine naiba e Bolivia asta? laughing) cica "cip-uri in apa" si "aer" laughing)) oricum nu o scot la cale, gandim diferit si n-are rost sa ne contrazicem aici fara rost pentru ca asa si asa n-o scoatem la cale. Poate ce spun eu nu e adevarat si poate tu ai dreptate sau invers...

| KodrutZ a răspuns (pentru Roberthd3):

Olivia Steer, marea aparatoare a copiilor de vaccinurile malefice (ca doar ea i-a vaccinat pe ai ei, o doare la basca de ce pot pati aia nevaccinati). Ce spui tu e complet depasit, asta ar trebui sa intelegi. Cind te mai uiti la filmele alea conspirationiste cu cipu' implantat sub piele vezi CIND au fost facute. Gindeste-te care era cel mai avansat telefon mobil in momentul ala si ce stia sa faca, apoi gindeste-te ce pot sa faca cele mai avansate telefoane mobile din zilele noastre. Apoi fa o paralela la tehnologia cu cipu' implantat despre care se vorbea atunci (inainte de 2000!) si la cum a evoluat ea intre timp.
Informatie ajutatoare: In momentul de fata deja e trecuta de stadiul experimental eliminarea tumorilor canceroase prin injectarea de nanoboti care le distrug din interior. Nu e secret, e documentata treaba, ia si te documenteaza online. Acuma ia si gindeste-te ca tehnologia militara e mereu cu macar vreo 5 ani in fata celei civile.
P.S. Nu am nici o problema cu cei care nu gindesc ca mine, atita vreme cit GINDESC. Tu nu gindesti, tu doar inghiti niste rahaturi de-a gata si le torni aici. Incearca sa gindesti un pic, face foarte bine.

| Roberthd3 explică (pentru KodrutZ):

Pai asta dai tu dovada ca inghiti niste rahaturi de parca le-ai stii pe toate si esti atat de sigur in ceea ce scrii ca ma faci sa rad laughing))

O dai in documente si in nanoboti, si nici mcar tu nu crezi toate prostiile astea (nu spun de nanoboti), ca doar normal..cand e vorba de lucruri mai serioase nimeni nu vrea sa creada ca doar esti tu ala "desteptul" care stie absolut tot ca doar ai fost martor la multe cazuri, ce dracu...

| KodrutZ a răspuns (pentru Roberthd3):

Se intimpla sa mai folosesc si logica. Ia zi macar un singur caz in care un experiment guvernamental/program care era evident ca ar fi refuzat de mase a fost aplicat cerind voie cuiva, si mai ales cind s-a folosit tehnologie ramasa in urma cu 15-20 de ani. "Va vom implanta un cip complet depasit care e de la satanel. Asa ca vreti?"
P.S. Lucrurile sint serioase. Da' poate ne zici si noua ce poti sa faci. Nu de alta, dar se stie de ceva vreme ca exista tehnologie care poate provoca infarctul de la distanta astfel incit sa para moarte naturala. Si multe altele. Dar de ce ne-am bate capul atit si nu ne-am vedea de spanacul nostru cotidian? Nu de alta, dar nu te salveaza dumnezo'.

| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute acest articol sa înțelegi mai bine semnificația numărului 666.
Identificarea fiarei şi a semnului ei
VĂ PLAC enigmele? Pentru a le dezlega, căutăm indicii care să ne ajute la aflarea soluţiei. În Cuvântul său inspirat, Dumnezeu ne oferă indiciile de care avem nevoie pentru a afla semnificaţia numărului 666, adică a numelui sau a semnului fiarei din Revelaţia, cap. 13.

În acest articol, vom urmări patru raţionamente principale — indicii esenţiale — care ne vor ajuta să descifrăm semnul fiarei. Vom analiza: 1) cum sunt alese uneori numele biblice; 2) identitatea fiarei; 3) de ce 666 este numit „un număr de om" şi 4) semnificaţia numărului 6 şi de ce apare el de trei ori, în forma 666, adică 6 plus 60 plus 600. — Revelaţia 13:18.

Numele biblice — nume cu o semnificaţie
Multe nume biblice, cu precădere cele date de Dumnezeu, au o semnificaţie deosebită. De exemplu, întrucât Avram avea să devină tatăl unor naţiuni, Dumnezeu a schimbat numele patriarhului în Avraam, care înseamnă „tată al unei mulţimi" (Geneza 17:5, nota de subsol). Dumnezeu le-a spus lui Iosif şi Mariei să-i pună copilului pe care-l aştepta Maria numele Isus, adică „Iehova este salvare" (Matei 1:21, nota de subsol din New World Translation of the Holy Scriptures — With References; Luca 1:31). În armonie cu semnificaţia acestui nume, Iehova a făcut posibilă salvarea noastră prin intermediul lucrării lui Isus şi al morţii sale de jertfă. — Ioan 3:16.

În mod asemănător, numele sub formă de număr, 666, pus de Dumnezeu trebuie să simbolizeze ceea ce consideră El a fi caracteristic fiarei. Dar, pentru a distinge aceste particularităţi, e nevoie să stabilim identitatea fiarei şi să cunoaştem anumite lucruri despre faptele ei.

Identitatea fiarei
Cartea biblică Daniel conţine multe informaţii despre semnificaţia unor fiare simbolice. Capitolul 7 face o descriere amănunţită a „patru fiare mari" — un leu, un urs, un leopard şi o fiară înfricoşătoare cu dinţi mari de fier (Daniel 7:2–7). Daniel ne spune că aceste fiare reprezintă „împăraţi", sau guverne, aflate la conducerea unor vaste imperii care s-au succedat în timp. — Daniel 7:17, 23.

În The Interpreter’s Dictionary of the Bible se spune cu privire la fiara din Revelaţia 13:1, 2 că „reuneşte toate trăsăturile distinctive ale celor patru fiare din viziunea lui Daniel... Prin urmare, această primă fiară [din Revelaţia] reprezintă forţele unite ale tuturor sistemelor politice ale lumii, aflate în opoziţie cu Dumnezeu". Această părere este confirmată de Revelaţia 13:7, unde se spune că fiarei „i s-a dat autoritate peste orice trib şi popor şi limbă şi naţiune".*

De ce fiarele simbolizează în Biblie guvernarea umană? Din cel puţin două motive. Primul motiv este că, asemenea unor animale sălbatice, guvernele au vărsat mult sânge de-a lungul timpului. „Războiul este o constantă a istoriei", au scris istoricii Will şi Ariel Durant, „a cărei valoare nu s-a micşorat odată cu civilizaţia sau cu democraţia". Cât de adevărat este că „un om stăpâneşte peste alt om, ca să-l facă nenorocit" (Eclesiastul 8:9). Al doilea motiv este că „balaurul [Satan] i-a dat fiarei puterea lui şi tronul lui şi o mare autoritate" (Revelaţia 12:9; 13:2). Prin urmare, guvernarea umană este opera Diavolului şi reflectă trăsăturile sale animalice, monstruoase. — Ioan 8:44; Efeseni 6:12.

Aceasta nu înseamnă însă că orice conducător uman este o unealtă în mâna lui Satan. De fapt, într-un anumit sens, guvernele umane slujesc ca ‘ministru al lui Dumnezeu’, fiind un factor de stabilitate, fără de care în societatea umană ar fi haos. Unii conducători au asigurat respectarea unor drepturi cetăţeneşti fundamentale, între care dreptul de a practica închinarea curată — ceea ce Satan nu doreşte (Romani 13:3, 4; Ezra 7:11–27; Faptele 13:7). Totuşi, din cauza influenţei Diavolului, nici un om sau instituţie umană n-a reuşit de-a lungul istoriei să asigure o pace şi o siguranţă durabile.* — Ioan 12:31.

„Un număr de om"
Alt treilea indiciu referitor la semnificaţia numărului 666 este că el reprezintă „un număr de om". Această expresie nu se referă la vreun om, întrucât Satan, nu un om, deţine autoritate asupra fiarei (Luca 4:5, 6; 1 Ioan 5:19; Revelaţia 13:2, 18). Faptul că fiara are „un număr de om", sau un semn, sugerează mai degrabă că ea este o entitate umană, nu un spirit sau un demon, şi are deci anumite trăsături omeneşti. Care ar putea fi acestea? Biblia dă următorul răspuns: „Toţi [oamenii] au păcătuit şi nu ajung la gloria lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Astfel, ‘numărul de om’ al fiarei arată că guvernele omeneşti reflectă starea de decădere a omului, semnul păcatului şi al imperfecţiunii.

Istoria confirmă lucrul acesta. „Toate civilizaţiile care au existat vreodată s-au năruit în cele din urmă", a afirmat Henry Kissinger, fost secretar de stat al Statelor Unite. „Istoria este o poveste lungă despre eforturi zădărnicite, despre aspiraţii care nu s-au împlinit... De aceea, istoricul trebuie să accepte că tragediile sunt inevitabile". Constatările deloc exagerate ale lui Kissinger susţin un adevăr biblic fundamental: „Soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, când umblă, să-şi îndrepte paşii". — Ieremia 10:23.

Odată ce am identificat fiara şi am văzut cum o consideră Dumnezeu, putem trece la ultima parte a enigmei noastre: numărul şase şi de ce apare el de trei ori, în forma 666, adică 600 plus 60 plus 6.

De trei ori şase — De ce?
În Scripturi, unele numere au o semnificaţie simbolică. De exemplu, numărul şapte este folosit deseori ca simbol a ceea ce este complet, sau perfect, în ochii lui Dumnezeu. De pildă, săptămâna de creaţie a lui Dumnezeu are şapte ‘zile’, sau perioade lungi, în care Dumnezeu îşi duce la îndeplinire în mod complet scopul său creator referitor la pământ (Geneza 1:3—2:3). „Cuvintele" lui Dumnezeu sunt ca argintul care a fost „curăţit de şapte ori", adică perfect rafinat (Psalmul 12:6; Proverbele 30:5, 6). Leprosului Naaman i s-a spus să se scalde de şapte ori în fluviul Iordan, după care a fost vindecat complet. — 2 Împăraţi 5:10, 14.

Şase este cu unu mai puţin decât şapte. N-ar putea fi acesta un simbol potrivit pentru ceva imperfect, sau defectuos, în ochii lui Dumnezeu? Într-adevăr, aşa este (1 Cronici 20:6, 7). În plus, de trei ori şase, în forma 666, este o accentuare a imperfecţiunii. Acest punct de vedere este susţinut de faptul că 666 este „un număr de om", aşa cum am văzut deja. Astfel, faptele fiarei, ‘numărul ei de om’ şi numărul 666 ne conduc toate spre o singură concluzie: un defect izbitor şi eşec în ochii lui Iehova.

Lipsurile fiarei ne amintesc de ceea ce Iehova, prin intermediul lui Daniel, i-a spus lui Belşaţar, regele Babilonului antic: „Ai fost cântărit în balanţă şi ai fost găsit uşor". Chiar în noaptea aceea, Belşaţar a fost ucis, iar puternicul Imperiu Babilonian a căzut (Daniel 5:27, 30). În mod asemănător, judecata lui Dumnezeu asupra fiarei politice şi a celor ce poartă semnul ei reprezintă sfârşitul acestei entităţi şi a susţinătorilor ei. Dar Dumnezeu nu va şterge din existenţă doar un sistem politic, el va face să dispară orice urmă de guvernare umană (Daniel 2:44; Revelaţia 19:19, 20). Cât de important este deci să ne ferim să avem semnul ucigător al fiarei!

Identificarea semnului
Imediat după ce dezvăluie numărul 666, Revelaţia vorbeşte despre 144 000 de continuatori ai Mielului, Isus Cristos, care au scrise pe frunte numele său şi numele Tatălui său, Iehova. Prin aceste nume, cei ce le poartă sunt identificaţi ca aparţinând lui Iehova şi Fiului său, despre care se simt onoraţi să depună mărturie. În mod asemănător, cei ce au semnul fiarei se declară slujitori ai ei. Astfel, semnul, pe mâna dreaptă sau pe frunte, este, figurat vorbind, un simbol prin care pot fi identificaţi cei ce se închină sistemelor politice ale lumii, asemănătoare unei fiare. Cum îi dau aceştia „Cezarului" ceea ce îi aparţine de drept lui Dumnezeu (Luca 20:25; Revelaţia 13:4, 8; 14:1)? Venerând statul, simbolurile şi puterea sa militară, spre care se îndreaptă pentru speranţă şi salvare. În schimb, lui Dumnezeu îi aduc închinare doar din vârful buzelor.

Însă Biblia ne avertizează: „Nu vă încredeţi în cei mari, în fiul omului, în care nu este mântuire. Suflarea lui trece, se întoarce în pământ; şi în aceeaşi zi îi pier şi planurile" (Psalmul 146:3, 4). Cei ce urmează acest sfat înţelept nu sunt dezamăgiţi când guvernele nu reuşesc să-şi respecte promisiunile sau când liderii carismatici îşi pierd popularitatea. — Proverbele 1:33.

Dar nu trebuie să înţelegem că adevăraţii creştini sunt indiferenţi la suferinţele oamenilor. Dimpotrivă, ei predică cu zel despre singurul guvern care va rezolva problemele omenirii — Regatul lui Dumnezeu, ai cărui reprezentanţi sunt. — Matei 24:14.

Regatul lui Dumnezeu — singura speranţă a omenirii
Când Isus a fost pe pământ, Regatul lui Dumnezeu a constituit tema principală a predicării sale (Luca 4:43). În rugăciunea model, numită şi „Tatăl nostru", Isus i-a învăţat pe continuatorii săi să se roage pentru venirea acestui Regat şi pentru ca voinţa lui Dumnezeu să se înfăptuiască pe pământ (Matei 6:9, 10). Regatul este un guvern care va domni asupra întregului pământ, nu dintr-o capitală pământească, ci din cer. De aceea, Isus l-a numit „regatul cerurilor". — Matei 11:12.

Cine este mai potrivit să fie Rege al Regatului lui Dumnezeu decât Isus Cristos, cel care a murit pentru viitorii săi supuşi (Isaia 9:6, 7; Ioan 3:16)? Nu peste mult timp, acest Conducător perfect — acum o persoană spirituală puternică — va arunca fiara, pe regii şi armatele ei în „lacul de foc ce arde cu sulf", un simbol al distrugerii definitive. Mai mult decât atât, Isus îl va înlătura şi pe Satan, ceea ce nimeni de pe pământ n-ar putea face vreodată. — Revelaţia 11:15; 19:16, 19–21; 20:2, 10.

Regatul lui Dumnezeu va aduce pace pentru toţi supuşii săi ascultători de pe pământ (Psalmii 37:11, 29; 46:8, 9). Atunci nu va mai fi nici întristare, nici durere şi nici chiar moarte. Ce perspectivă minunată au cei ce refuză să accepte semnul fiarei! — Revelaţia 21:3, 4

| Felys a răspuns:

S-au inventat inimi artificiale care ajuta sa prelungeasca viata dar un amarat de cip

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se va ajunge cat de curand la asta.
Vor aparea tot felul de filme documentare care sa ne explice avantajele acestei proceduri.
Nu o sa fie obligatoriu dar o sa faca in asa fel incat sa nu poti sa refuzi.
Dar si chipurile se pot clona, modifica cracui etc.
O sa fie fascinant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste despre cipul RFID, si despre cum vor dispare banii din uz.Chiar daca nu vrei, no sa poti cumpara ori vinde fara acel cip, care are si citeste orice cod de bare ce identifica un produs.Iar la apocalipsa scrie; semnul fiarei va fi pus pe frunte ori pe mana si nimeni nu va putea cumpara sau vinde fara acel semn.deci no sa poti trai fara Cipul biometric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://m.tpu.ro/......discutiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://m.tpu.ro/......george-ce/

| The2ndWorldWar a răspuns:

Nu prea cred că se va întâmpla, cel puțin nu în viitorul apropiat.
Masele pot fi manipulate mult mai ușor, prin N moduri, de care unii habar nu au. Probabil că metoda chip-urilor ar fi adoptată în cazul unei populații în scădere radicala, cu cât mai puțini locuitori.