| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Nu vreau să fiu luată la mișto pentru întrebarea asta, deci vă rog să răspundeți cât de serios puteți.
Este un păcat dacă cineva își schimbă religia pentru căsătorie? Adică să treacă, de exemplu, de la baptist la ortodox?

27 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E păcat să crezi că religia e un fapt obiectiv, când fiecare om are convingeri distincte, majoritatea fiind insuflate de comunitatea în care a copilărit.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru T0T):

Din felul în care a adresat întrebarea e limpede ca nu considera religia un fapt obiectiv. Altfel de ce ar intreba daca e pacat sa-si schimbe religia? Sau probabil ca are un fel de combinatie intre subiectiv si obiectiv, nu stiu. Oricum foarte confuza intrebare.

| Holiday a răspuns:

Depinde din ce parte privesti lucrurile. Pentru cei de la care pleci, e considerat mare pacat, pentru cei la cate te muti, e considerat un pas spre Rai. De fapt nu e nici pacat, nici fapta buna, schimbi doar mocirla.

| halogen001 a răspuns:

Nu e păcat trecerea de la o religie la alta. E rău că nu se renunță la toate religiile.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitivă, puerilă, fantezistă și absurdă, bună pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori.

Dacă Dumnezeu nu există, atunci nu există nici păcatul.

Ce e credința? Credința e ceea ce are nevoie omul mincinos pentru a-l înșela pe cel naiv și neștiutor.

Cine are nevoie de credință și de ritualuri primitive, un zeu atotputernic nemuritor și care poate face orice sau un om mincinos pentru a-i fi crezute minciunile?

Credința în Dumnezeu e doar credința în niște oameni. De ce e așa?
Dumnezeu e "atotputernic, nemuritor, iubitor" invizibil, orb și surdomut, incapabil să comunice cu omul și atunci oricine poate spune orice în legătură cu Dumnezeu, dar fără confirmare din partea lui Dumnezeu.
Așa pot spune și eu că lui Dumnezeu îi place înghețata pe băț. Ce valoare are ce am spus eu despre Dumnezeu că îi place înghețata pe băț? Zero. Aceeași valoare zero are tot ce se spune despre Dumnezeu și concluzia e că Dumnezeu nu există. Ce mai e păcatul dacă Dumnezeu nu există? E doar părerea sau dorința unor oameni simpli care dau dovadă de lipsă de rușine, de corectitudine, de cinste și de omenie. Omul care minte se numește mincinos și atât.

| CostinAlamariu a răspuns:

Depinde care crezi ca e religia adevarata. Daca crezi ca baptismul este atunci presupun ca e pacat din perspectiva baptistilor. Daca crezi ca ortodoxia e adevarata atunci normal ca nu e pacat pentru ca treci de la o religie falsa la una adevarata.

| fllu07 a răspuns:

Legat de căsătoria dintre parteneri de religii diferite Apostolul Pavel a făcut un exemplu foarte frumos si sugestiv: sigur știi ce este ăla un jug. Dacă pui în jug 2 animale de putere si capacități diferite, care vor fi rezultatele? Cel mai slab rănit. cel mai puternic incomodat. Treabă bună sigur nu vor face împreună. Tot la fel este si cu o căsătorie dintre 2 oameni de religii diferite: mereu vor fi dispute, si acestea ruinează legătura dintre cei doi, nu o întărește. Doar gândește-te: vom avea copii? Daca da, ce religie vor avea? In ce religie ii vom boteza? Ii vom boteza? Vom ține toate sărbătorile? Sau doar ale unuia? Si lista poate continua. Așadar de ce sa te supui singur, de bună voie, unei astfel de situații? 2 Corinteni 6:14, 15.

| Allemando a răspuns (pentru fllu07):

Confirm că nu e bine ca doi oameni de religii diferite să se căsătorească. Cel mai bine este să fie din aceeași biserică. Sunt cazuri în care unul dintre cei doi s-a convertit, dar atunci diferența de experiență este mare și cel care s-a convertit va fi, poate, deznădăjduit de faptul că el nu se poate ruga sincer și altele. Pot fi cazuri în care ambii au trecut la religia cea Adevărată, care este una singură, și atunci se împacă situația.

| tudorvolcano a răspuns:

Sunteți binevenită în Ortodoxie! Nu, nu e păcat.
E păcat dacă treceți din Biserica Ortodoxă la eresul baptiștilor, căci aceia sunt eretici.

| Allemando a răspuns:

Este păcat mare pentru cei de la care pleci. Cel mai bine este să vină soțul/soția la religia ta happy. Glumesc. Cel mai bine este să vă înțelegeți amândoi și să vedeți care religie vi se potrivește cel mai bine.

| fllu07 a răspuns (pentru Allemando):

Religia pe care o alege cineva nu este o chestiune de " care imi vine cel mai bine" nu este ca o haină, mi-e mare, sau mică, sau mă arată gras. Religia este o chestiune de viață și de moarte. De decizia asta depinde viața fiecărui om. Acestea sunt cuvintele lui Isus Cristos:

"Intrați pe poarta cea strâmtă, căci largă este poarta și lată este calea care duce la distrugere și mulți sunt cei ce intră pe ea, 14 în timp ce strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini o găsesc". Matei 7:13, 14.

| Allemando a răspuns (pentru fllu07):

Da, știu, eu aș fi scris foarte, foarte diferit dacă aș ști ce religie are cel care întreabă. Nu o să îndemn oamenii să plece de la religia mea. Dacă stau și se gândesc bine, vor descoperi credința cea adevărată.

| leo59 a răspuns:

Mai întâi trebuie cercetate religiile. Și budismul este o religie dar nu este egal cu creștinismul. Vorbind de situația ta, trebuie făcut o distincție între confesiunile creștine, care ar fi adevărul evanghelic, deoarece Domnul Hristos a întemeiat o singură Biserică și contează unitatea credinței. Care este acea Biserică? Cea care a păstrat credința dreaptă și în care harul mântuitor este transmis către credincioși. Spune Mântuitorul către Sf. Apostoli: Luați Duh Sfânt; cărora veți ierta păcatele le vor fi iertate și cărora le veți ține, ținute vor fi. Ortodoxia este aceea care a păstrat credința dreaptă și căreea nu- i lipsește nimic decât să fie cunoscută, trăită și iubită. Istoria arată cum a apărut baptismul și celelalte confesiuni: prin părăsirea Bisercii și orgolii personale. Or, mândria este păcatul cel mare al despărțirii de Dumnezeu. Domnul să-ti ajute.

| doctorandus a răspuns (pentru leo59):

Bisericile ortodoxe sunt mai multe, Biserica Catolica e doar una.

| fllu07 a răspuns (pentru leo59):

Care ortodocși sunt cei adevărați? Cei din Rusia sau cei din Ucraina?

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

Fără supărare, ortodocșii spun invers: că Biserica Ortodoxă este una singură, ca un copac drept, dar biserica catolică este ca un lăstar care s-a desprins de copac în 1054 și care e uscat. Din acest braț uscat s-au rupt restul religiilor protestante. Dacă stai să te gândești bine, din ortodoxie nu s-au rupt multe religii de-a lungul timpului. În plus, Biserica Greco-Catolică a venit ca o replică a catolicilor la ortodoxism, nu ortodocșii au vrut să formeze această biserică. Deci ține de voi happy
Repet, fără supărare. Era numai un fapt divers. Nu vreau să pornim de la asta o întreagă dezbatere pe TPU.

| Allemando a răspuns (pentru fllu07):

Vai, nu începe că e o întreagă teorie pe tema asta.
Eu zic că cei ruși, deoarece sunt o biserică cu tradiție și vechime. Biserica din Ucraina, chiar dacă este recunoscută de Patriarhia Ecumenică, nu este o biserică oficială, canonică. Din punct de vedere al învățăturii de credință, sunt la fel.
Este cel mai nepotrivit moment să pui o astfel de întrebare. Cred că înțelegi la ce mă refer.

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Eu nu sunt crestin. Era doar un raspuns la argumentul ca tu ai o singura biserica. Nu, nu ai: ai o multime de biserici nationale.

| fllu07 a răspuns (pentru Allemando):

Se pare ca tu nu ai înțeles spiritul întrebării. Eu nu mă refer la numiri, la istorie, la ecumenism si alte cele, ci la faptul că teoretic o biserică care susține că este adevarata, si ca îl urmează pe Isus Cristos, trebuie să fie unită și să promoveze iubirea între oameni. Ioan 13:34, 35. Așadar este vizibil ca rusia a invadat ucraina. Ce să înțelegem că membrii "dreptei credințe" din Rusia, ii măcelaresc pe membrii "dreptei credințe" din Ucraina, totul cu acordul si binecuvântarea înaltelor fețe bisericești din ambele tabere, si tu le mai spui ca ei sunt credința adevărată? Spui ca: " Ortodoxia este aceea care a păstrat credința dreaptă și căreea nu- i lipsește nimic decât să fie cunoscută, trăită și iubită"

Poți iubi atrocitățile pe care biserica le binecuvântaeză?

Cumva, frații care își spun ca se închină aceluiași Dumnezeu, se măcelaresc între ei? Omorând mii de civili nevinovați? Masacrând femei si copii? Violând fetițe de 10 ani? Da, ai dreptate: ortodoxia trebuie iubita.

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

Dar toate patriarhiile au aceeași învățătură, nu sunt culte diferite.

| Allemando a răspuns (pentru fllu07):

Putin nu e creștin. Chiar dacă așa zice el. În caz că nu știai (și pun pariu că nu te-ai interesat înainte) patriarhia Moscovei și-a cerut de nenumărate ori iertare față de oamenii din Ucraina. De asta spuneam că e un moment nepotrivit să pui întrebarea. Dacă voiai să înțelegi...

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Nu cred. Deocamdata patriarhul rus il pupa-n fund pe Putin.

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

Patriarhul rus ca patriarhul rus. Nici despre Danielul nostru nu am o părere excelentă. Mă refeream la Biserica Rusă în general.

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Preotii rusi nu risca sa ajunga la inchisoare. Aia din Vest care erau afiliati la Patriarhia Rusiei, da, aia misca in front, pentru ca se simt in siguranta.

| Allemando a răspuns (pentru doctorandus):

Nu poți generaliza, dacă UN rus (hai, doi, după cum zici tu) sunt răi, nu sunt toți. Din nefericire, majoritatea ascultă de patriarh, dar părerea lor cred eu că este alta.

| fllu07 a răspuns (pentru Allemando):

Da, nu este creștin cu fapta, ci cu numele.
Și ce sa vezi: chiar m-am interesat înainte să afirm. Nu e genul meu sa fac afirmații fără fundament. Ia uite niste dovezi:

Capul Bisericii Ortodoxe Ruse, patriarhul Kirill, nu a spus nimic împotriva invaziei ruse în Ucraina. . . Campania sistematică de propagandă a Bisericii sale privind Ucraina a fost folosită de Putin pentru a justifica războiul." (EUobserver, 7 martie 2022)

 „Patriarhul Kirill. . . a transmis cel mai puternic semnal de până acum prin care a justificat invazia Rusiei în Ucraina prezentând conflictul ca o luptă împotriva păcatului." (AP News, 8 martie 2022)

 „Luni, liderul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, mitropolitul Epifanie I al Kievului, a binecuvântat poporul îndemnându-l «să lupte împotriva invadatorilor ruși». . . [El] a mai afirmat că uciderea soldaților ruși nu este un păcat." (Jerusalem Post, 16 martie 2022)

 „Noi [Consiliul Bisericilor și al Organizațiilor Religioase din Ucraina (CBORU)] sprijinim Forțele Armate Ucrainene și pe toți apărătorii noștri, îi binecuvântăm în acțiunile lor de a apăra Ucraina de agresor și ne rugăm pentru ei." (Declarația CBORU * din 24 februarie 2022)

Deci cum e? Este biserica ortodoxă o biserică unită care promovează pacea, iubirea, si aderă la principiile enunțate de Isus Cristos?

| doctorandus a răspuns (pentru Allemando):

Dumnezeul Bibliei este un zeu feroce si sangeros, deci putem spune ca Putin a fost inspirat de Dumnezeul Bibliei.