| PrisonBreak112 a întrebat:

Pentru cei ce știu. Doar ei vreau sa răspundă. Eu vreau sa urmez facultatea de teologie dar ma macină 2 intrebari
1)preotii au voie sa danseze la nunti?
2)preotii au voie sa umple in afara slujirii lui Dumnezeu de exemplu când se duc la tuns sau la un prieten fără reverenda(haina aceea lunga și neagra ca o rochie)?

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

1) nu stiu, probabil ca da
2) da, au voie sa umble fara reverenda dar ar fi ideal si indicat sa umble totusi cat mai mult cu reverenda sa arate lumii ca ei sunt preoti.

Ai grija in ce te bagi. Sa fii preot e cel mai serios lucru la care se poate inhama un om. E chiar mai serios decat sa fii chirurg pe creier. Daca gresesti ca chirurg cel mult omul moare trupeste. Ceea ce e si asta destul de grav, dar cu siguranta nu mai grav decat daca omori sufletul unui om in calitate de preot.
Dumnezeu are pretentii mult mai mari de la un preot decat de la un mirean. Gandeste-te ca daca un mirean face cine stie ce pacate nu e asa de grav ca atunci cand un preot face acelasi pacate.
Un preot ar trebui sa fie un sfant. Un exemplu pentru oamenii din jurul lui. Ca preot ar trebui sa ai pacate mici si putine si sa dai exemplu de barbatie, blandete, corectitudine si sfintenie, sa fii gata de sacrificiul suprem intotdeauna.

Nu vreau sa te descurajez ci vreau sa te avertizez. Ai un preot duhovnic? Ai binecuvantarea de la preotul tau duhovnic sa te faci preot? Daca nu ai aceasta binecuvantare atunci in niciun caz, sub nicio forma sa nu te faci preot.

| Irinel15123532 a răspuns:

Un medic isi pune halatul, manusile, masca si intra in sala de operatie si reuseste sa salveze un om prin abilitatile lui. Acelasi medic dupa terminarea programului, isi pune halatul in cuier, pune deoparte manusile, masca, si merge linistit spre casa. Pe drum vede un om care lesina in fata lui, acel om are probleme respiratorii si are nevoie de o resuscitarea cardio respiratorie de urgenta. Lumea care s-a strans in jurul omului cazut, cunoscand pe doctor si abilitatile lui, il roaga sa faca ceva, dar acesta spune ca nu are nici halatul, nici manusile, nici masca la el, prin urmare, nu poate face nimic.

A fi preot, a fi copilul Lui Dumnezeu, a fi o lumina in lumea asta, nu sta in haina de pe tine, tu esti copilul Lui Dumnezeu prin comportament, asigura-te ca faptele tale il aduc cinste Lui Dumnezeu, asigura-te ca esti reproducerea caracterului Lui Hristos pe pamant.

Ce a spus Iisus ucenicilor?

Ioan 13:34 ''Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, așa să vă iubiţi și voi unii pe alţii. 35Prin aceasta vor cunoaște toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii."''

Cum vor cunoaste toti ca suntem ucenicii Lui? Daca ne imbracam in negru? Daca avem un turban pe cap? Nu, ci vor cunoaste toti ca suntem ucenicii Lui prin dragostea noastra fata de altii, prin daruirea noastra altor oameni, noi toti il reprezentam pe El nu doar prin haine, ci prin comportament.
Este o meserie frumoasa dar si una care necesita responsabilitate, dar vreau sa stii ca, Dumnezeu te va intari, iti va da putere, curaj, vointa sa mergi mai departe. El spune :

1 Corinteni 9:7 ''Cine merge la război pe cheltuiala sa?''
Dumnezeu nu are pretentia sa te descurci singur, nu este un comandant care iti spune ''Asta e drumul, nu imi pasa cum sau ce faci dar trebuie sa ajungi din A in B, bafta''
Dumnezeu este un tata iubitor, foarte atent preocupat de noi, El va fi alaturi de tine, te va sprijini, increde-te in El, bazeaza-te pe El, pe Duhul Sfant care este in tine.
Ma bucur ca ai ales aceasta meserie sfanta, ma rog ca Dumnezeu sa lucreze in viata ta si sa fii o lumina in tot acest intuneric, Dumnezeu sa te ajute sa iti urmezi visele. Hristos te iubeste.

| sanboss a răspuns (pentru Irinel15123532):

Frumoase sfaturi, apreciez ca l-ai sfatuit cu versete biblice si nu cu ce spune traditia.
Preotul din satul in care fac parte este un om bun, evlavios are un comportament adecvat il respect foarte mult.

Desi eu sunt neoprotestant il ascult cu drag uneori la inmormantari pentru ca foloseste Scriptura.

Dumnzeu nu vrea o viata duplicitara, si tin sa mentionez ca domnul PrisionBreak asta doreste... si cu lumea si cu Dumnezeu

| marinaru777 a răspuns:

Daca vrei sa te faci preot pentru Dumnezeu te faci. Nu conteaza ce zice lumea dar sa fi pregatit ca vei avea dusmani chiar din cei apropiati, sa fi pregatit de hule, barfe si minciuni. Nu suporta ala rau pe oamenii lui Dumnezeu si arunca in ei cu fel si fel de rautati. Pacea sufleteasca numai la Dumnezeu o aflii pentru ca ne iubeste pe toti. Spor.