| 123456789qwertuiop a întrebat:

Buna sambata asta ne ducem vreo 10 copii din clasa la biserica.tot pe TPU am auzit ca daca esti pe stop nu te poti duce la biserica? este adevarat? pt.ca eu sunt si... daca n-am voie.am 12 ani.deci am voie sau nu?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Da, nu ai voie, cum fetele/femeile nu au voie fara batic sau ceva pe cap.
Legat de menstruatie cica nu ai voie pentru ca esti murdara atunci, dar stiam o incalcare de la acesta regula, ca poti sa te duci daca esti la menstruatie daca inca esti virgina.
Acum fiecare face ce doreste, normal este un pacat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Si va lasati asa manipulate si marginalizate de niste barbati misogini din biserici? naspa

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Sunt ateu, i-am spus doar ce am invatat la religie, ea este crestina, deci credincioasa si fiecare e libera sa creada in ce vrea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Da. felicitari. ca ateu tocmai ai ajutat la raspandirea virusilor din biblie.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu e nici un virus, iar eu ca ateu nu sunt o secta, respect fiecare religie si daca pot sa ajun, ajut.
Sunt om, si fiecare om are dreptul la credinta sa.
Toti suntem oameni, chiar daca suntem atei dar si daca credem intr-o credinta anume.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns (pentru LaLaura):

Ce absurditate! De ce induci fata in eroare? Cum sa fie ceva murdar un lucru pe care Dumnezeu l-a lasat tuturor femeilor?
Nu ti se pare ca mai murdar este popa care va minte si va abate de la calea catre mantuire si asta nu o zic eu, ci o zice chiar Isus in Biblie in Matei 23.13
unde scrie asta:. 13. "Vai voua, preoti, carturari si fariseilor fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati."
Cine iti da dreptul moral ca prin informatile aiurea pe care le dai asa a proasta sa indepartezi un copil de la mantuire?
Pacat este doare de capul vostru, ca in Biblie nu scrie niciunde ca este pacat sa te duci in biserica cand ai ciclu, si daca in Biblia care este Cuvantul lui Dumnezeu nu scrie asa ceva...de unde naiba le scoti tu?
Din cartea celor care-l slavesc pe Satana ca fiind Dumnezeu?

| Dorugar a răspuns (pentru LaLaura):

Lasa naibii orele de religie ca va invata numai prostii. Nici nu este de mirare din ce cauza Isus ii spurca pe preoti pe unde ii apuca din cauza ca ii indeparteaza pe oameni de la mantuire (vezi citatul dat de mine din Matei 23.13 fetei care a pus intrebarea) Asa ca ar fi cazul sa te gandesti serios la ce cale vrei sa urmezi in viata, daca vrei sa urmezi calea lui Isus care duce la mantuire sau calea popotiocilor care duce la pieire? Alegerea este in puterea ta, dar nu mai prostii pe altii cu minciuni diabolic ortodoxe daca nu cunosti Biblia!

| LaLaura a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu am considerat asta un pacat, sau a fi murdar pe perioada menstruatiei dar in ortodoxie asta este, si ea este ortodoxa, daca crede in asa ceva, este dreptul ei, si eu ii respect decizia, cum si ce faci cu informatia primita de la mine este decizia ei.
Orice informatie, este tratata cum este dorita de catre cine doreste, nu am indus pe nimeni in eroare, am spus exact cum este la crestini ortodoxi, si ea in asta crede.
Ps, ciclu este perioada intre menstruatii, se numeste ciclu menstrual.
Daca crezi in martorii lui iehova e strict problema ta, vezi ca acesta religie este diferita fata de crestina ortodoxa, asa ca tratateaza informatia ca atare, adica ca nu este la fel cu ce spun martorii lui iehova.

| LaLaura a răspuns (pentru Dorugar):

Le-am lasat de acum 5 ani.
Nu am nicio problema nici cu ele, nici cu preotii, nici cu fiecare religie care sunt diferite sau conceptii diferite, respect fiecare religie si imi vad de viata mea, adica sunt ateu si nu am nevoie de Iisus ca sa fiu mantuita, nu cred in el, cum nu cred nici in Dumnezeu. Incerc sa fiu un om bun, dar nu ca mi-o spune IIsus, Dumnezeu sau biblia, ci constiinta si inima.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Dupa cum am mai zis. nu e vorba de convertire aici.

| Dorugar a răspuns (pentru LaLaura):

Si tu esti de acord sa renunti la Isus si la mantuire ca asa te invata in scoala niste preoti ortodocsi sarlatani curvari si imorali? Alte modele nu ti-ai gasit de urmat?
Pai ce au invaturile lui Isus ca tu le respingi pentru a urma invaturile pravaliei ortodoxe de facut bani si prostit lumea.
2 Gresit din nou, este adevqarat ca fiecare infotmatie o poti trata TU asa cum vrei, ca e treba ta personala daca vrei sa-l urmezi pe Isus sau pe Diavol, asta te priveste direct si personal, dar retine ca NU ai dreptul sa induci lumea in eroare doar pentru ca tu ai chef sa faci ce vrei cu o informatie de care poate depinde mantuirea cuiva!
3 Crede-ma ca la varsta mea stiu mai bine ce este ciclul menstrual decat stii tu!
4 Eu nu cred nici in martorii lui Iehove si nici in alte minciuni sataniste, eu cred doar ce spune Isus in Bioblie si nu ceea ce zic diversi excroci si sarlatani!
Si ar fi bine sa crezi si tu tot asa pentru ca mantuirea nu ti-o da biserica-pvalie de facut bani, ci o primesti de la Mantuitorul Isus!, Asa ca daca vrei sa fii mantuita NU de preot trebuie sa asculti ci de ceea ce zice chiar Isus in Biblie.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Am inteles asa, dar intelege ca ea crede in ceva, in ortodoxie si ceea ce i-am spus eu, asa este, de aceea eu sunt ateu, pentru ca biserica imi ingradea ceea ce voiam sa fiu si cum sa fiu. Nu am vrut sa fiu ortodoxa pe jumatate, mi se parea superficial, asa ca am renuntat de tot, dar asta a fost decizia mea si nimeni nu a incercat sa ma "converteasca", asa doresc si eu, ii spun ceea ce este in ortodoxie si este alegerea ei mai departe sa creada in ceea ce doreste cum doreste.

| LaLaura a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste ce am scrie pentru " OmulDeStiinta1986".
O zi buna.

| Dorugar a răspuns (pentru LaLaura):

Daca incerci sa fii un om bun si esti un ateu, atunci de ce induci lumea in eroare?
Te-a manat cumva Diavolul din tine sa minti lumea?
Stai cuminte in banca ta daca nu cunosti Biblia si cautati alte preocupari decat aceea de a induce copii in eroare!

| Dorugar a răspuns (pentru LaLaura):

Am citit si concluzia este sa-ti vezi de treaba si sa nu mai induci lumea in eroare doar pentru ca tie ti s-au servit minciuni ortodoxe la ora de religie.
Daca in Biblie nu scrie niciunde ca este pacat...atunci cum de iti permiti tu sau sarlatanul care face comertz in biserica sa spuna ceea ce este pacat?
Ati ajuns voi cumva mai presus de Isus sau de Dumnezeul Bibliei?
Daca da, spune-ne si noua sa te slavim pe tine!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Propun sa rationam si altfel... consideri ca oricine are dreptul la o opinie si la a o comunica da?

| CinevaNou a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ti-as zice ca te certi degeaba, ca campionii raspund doar pentru funda si puncte. Dar esti si tu campion, asa ca nu stiu ce sa-ti zic.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru CinevaNou):

Yep. sunt deja campion. nu ma intereseaza funda. si oricum cand am obtinut-o ajutam copiii... nu raspundeam scurt la vrajeala.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da, si aceea opinie poate sa fie diferita, este si normal asa.

| LaLaura a răspuns (pentru Dorugar):

Asta e paterea ta, parerea mea este alta.
Tu tine.ti pe a ta si eu pe a mea

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nici eu nu spun scurt si la vrajeala. Daca opinia mea nu este la fel ca a ta nu inseamna ca este o vrajeala.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Nu la tine ma refeream cu vrajeala. sunt altii.
ok. deci daca un copil ma intreaba aici ceva despre biblie am dreptul sa ii comunic parerea mea despre biblie si sa il indrum sa se informeze bine despre biblie da? iar el are dreptul lui sa decida daca va face cum l-am indrumat sau nu. right?

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca doresti tu da, eu una nu l-as indruma daca nu mi-o cere personal, religia este un subiect delicat si nu doresc sa ma leg de ea daca persoana nu doreste.
La fel cum este si de alimentatia, dau sfaturi, dar includ si carnea(, sau laptele, care eu am intoleranta la el) chiar daca eu nu o consum si mie mi se pare un produs nociv.
Poate daca persoana care intreaba imi este ruda, prieten, sau cunostinta, poate ca imi permit sa dau un sfat mai amanuntit sau sa il indrum.
Eu prefer sa nu ma bag in lucruri delicate ci prefer sa fiu la obiect, impartiala, iar daca acea persoana imi cere mai multe informatii sau sa il indrum, atunci ma implic si imi spun parerea. Asa mi se pare cel mai bine, intai sa ceri "voie".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Ok. sunt curios ce pareri vei avea despre documentarele date de mine. poate imi vei da un reply dupa.

| Dorugar a răspuns (pentru LaLaura):

Eu nu am de ce sa vreau sa-ti schimb tie parerea, eu am postat doar pentru altii care ne citesc si care au inca mintea deschisa catre adevar si inca nu au fost aberati de catre ideologia si doctrina fascist religioasa

| LaLaura a răspuns (pentru Dorugar):

Daca postai pentru altii, nu vad de ce sa imi postezi mie personal.
Altii isi i-au singuri deciziile cantarind ideeile, nu ar trebuie sa jignesti sau sa fii frustrat ca nu stiu ce credinta tie nu iti convine.
Daca esti asa mare credincios ar trebuie sa ai un vocabular demn, sa nu aduci injurii asuprea celor din jurul tau si mai ales sa respectii deciziile oamenilor de langa tine.
Un mic sfat. Ai grija de tine, de ceea ce iti iese din gura ( ai un vocabular foarte urat), crede in credinta ta si fa bine pentru ce din jurul tau, chiar daca nu au aceeasi credinta ca tine, sunt oameni la fel ca si tine chiar daca cred in altceva. Uite-te intai la tine, apoi arata cu degetul.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Dorugar):

Mai omule parca ziceai ca nu crezi In Iisus si El nu e Christos s.a.m d..Ca e minciuna ce zic preotii dar acum crezi in Iisus din biblie?
Eu zic ca Iisus din Biblie si Iisus mentionat de preoti e acelasi pe numele de Iisus Hristos,sau Christos care e Mantuitor.
Ce credinta ai tu? Ciudat ca te bati cu pumnii in piept impotriva crestinismului dar crezi in ''Isus din biblie''.Ai zis ca nu e calea,adevarul si viata Isus, acum zici invers, nici tu nu mai stii ce vrei si ce sa crezi...

Oricum iti spun sigur:Exista un Mantuitor, mentionat de Biblie si de Biserica preoti, pastori etc.:Iisus Christos sau Hristos.

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tu chiar nu-ti dai seama ce debitezi? Eu cred in fosta existenta a personajului istoric Isus din Nazareth, numai ca acesta nu se chema Christos, si nici nu a fost uns in functia de rege astfel incat sa primeasca atributul de UNS adica Christos. Asa ca intre cele doua personaje este o diferenta ca intre praslea cel mic din famila ta si praslea cel voinic din basme.
2 Cat despre credinta mea ea exista, dar ea este bazata numai pe adevaruri de notorietate care au fost dovedite si explicate de stiinte, si nu in povesti fanteziste cu personaje imaginare.
3 Ce spui tu despre singurul mantuitor valoreaza cat un vanticel caldut scapat in izmene, aste pentru ca Biblia spune ca NU Isus este singurul mantuitor ci chiar Dumnezeu este singurul mantuitor si iata dovada Biblica:
Isaia 43 10: Să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!
Si acest verset din Biblie este in Isaia, adica in VT, adica cu mult inainte de nasterea lui Isus, dulgherul puturos care va mantuieste pe voi de parale in bisericile sale!
Asa ca este o minciuna sa afirmi ca dulgherul Isus este aceeasi persoana cu Isus Christos cel care in Biblie se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul Iadului, pentru ca saracul dulgher amarat si puturos nu a fost nici una si nici alta!

48 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Teoretic nu ai voie dar stau si ma gandesc, eu, ca si crestin, ce legatura au problemele tale intime cu Dumnezeu sau accesul in Biserica sa auzi despre El? Normal nu are nicio legatura.

| MskDesign a răspuns:

Nu ai voie!
Daca vei face asta, va incepe un cutremur de minim 9 grade pe scara richter.

| Dorugar a răspuns:

Nu nu este adevarat. Dar oricum este mai bine sa nu te duci la biserica, asta nu pentru ca o zic eu, ci pentru ca o spune Isus in Biblie in Matei 6:5.
Si banuiesc ca tu ca si o credincioasa buna ce esti preferi sa sculti de Isus si nu de popii pe care Isus ii spurca pe unde apuca pentru ca indeparteaza oamenii de la mantuire doar pentru interesele lor murdar-egoiste.
Asa ca sper ca tu nu vrei sa te pui rau cu mantuitorul tau...sau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa mergi mba chiar sa faci si dara de la intrare pana la altar, si daca multe femei nu se simt tocmai bine in timpul menstruatiei si Dumnezeu a ingaduit acestora sa stea acasa pana le trece, bag sama ca unii il acuza de misoginism si nu-i multumeste pentru grija aratata femeilor in perioada necuratiei lor.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

tu respecti regulile doar ca ti se spun sau te intereseaza si motivul adevarat din spatele lor? sa ii intrebi pe preoti etc. de ce e considerata murdara o femeie in acea perioada.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Murdara pentru ca ii curge sange, pe acele vremuri nu erau absorbante sau tampoane, deci, li se parea ceva murdar sa fie lasata o femeie in biserica daca era pe menstruatie, poate ii pata nu stiu ce chestie din lacas/biserica.
Acum nu stau sa dezbat de ce, si de ce nu. Nici eu nu sunt de acord cu unele reguli de aceea am si renunat la credinta, dar asta nu inseamna ca nu pot sa ajut un credincios daca stiu.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Pai da. si de ce ar mai fi un pacat acum daca sunt tampoane? esti incepatoare sa zic asa si nu iti dai seama inca de faptul ca faci un rau daca transmiti un virus si nu spui persoanei ca e virus. ca altfel ai putea sa te faci profesoara de religie si sa ajuti... macar asa iei si un ban.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

1.Nu practic ceea ce nu cred.
2. Religia este o cutuma, deci si regulile ei tot obiceiuri sunt.
3. Nu fac nici un rau, a crede in ceva, mai ales ca ai acest drept scris in Constitutie, nu este un lucru rau.
4. Sunt ateu de 10 ani.
5. A crede in ceva nu este un lucru rau, nu este un virus si nu este ilegal sau imoral.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

1.dar promovezi ceea ce nu crezi
2.da. de exemplu la musulmani au obiceiul cateodata de a decapita oameni si a atarna capetele de garduri in public in oras. da... religia nu face rau. e doar o cutuma.
4.de 10 ani? dar ce varsta ai? eu am 28 de ani
5.nu e imoral sa ajuti un copil sa isi puna singur limite in viata fara sa ii spui ca acele limite sunt inutile?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca pe site scrie cineva "vreau sa ma sinucid. ce metode sunt?" e moral sa ii raspunzi? se cheama ca ai ajutat daca raspunzi?

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Stii sa faci diferenta intre a promova si a raspunde la o intrebare?
Eu nu promovez nimic, nici a fi ateu nici a fi crestina, pur si simplu am raspuns la o intrebare.
Despre mulsumani este o alta poveste, si da, este o cutuma si ea care inca se mai practica, eu am spus doar de ce nu are voie o femeie pe menstruatie in biserica, nu am decapitat femeia sau am omorat-o cu pietre, deci nu am facut nici un rau si nu am determinat pe nimeni sa faca ceva ilegal, sau imoral. E imoral sa te amesteci in viata altora sa fii cu regulile tale de acasa, asta este imoral, este moral sa lasi ca fiecare om sa decida in locul sau, sa creada ce doreste si in ce doreste atat timp cat este legal. Tata este ateu de cand se stie, si el nu s-a bagat in credinta mea, m-a lasat sa cred, nu mi-a interzis nimic, si cand am dorit am devenit si eu ateu. Am 24 de ani, nu cu putin fata de tine.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Am exagerat spunand de musulmani ca poate intelegi mai bine asa. Pai eu nu oblig pe nimeni sa fie ateu. ci indrum sa cerceteze si sa gandeasca. pentru mine e uimitor cum poate un alt ateu sa trasmita un virus si sa nu ii spuna "ai grija ca e virus".

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Asta e stric parerea ta, eu nu vad credinta ca pe un virus, si nu vad de ce sa spun ceva ce nu cred.
A fost dreptul meu sa nu mai cred in ea, cum a fost si dreptul meu sa nu mai consum deloc carne, acum nu stau sa spun la toti care manaca carne : "nu manca carnea, contin hormoni care iti dau organismul peste cap, poti sa faci cancer, diabet, atac de cord si alte boli", e o prostie asta, fiecare e liber sa isi exercite viata cum doreste si nu sunt nici mama nici tata nici sora la cea care a pus intrebarea ca sa ma amestec in viata ei si sa ii spun ca nu e bine ca crede in nu stiu ce biserica, ca de sunt ateu si eu nu cred, asta inseamna ca cel care crede are mintea stersa si plina de virusi.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Am vazut foarte multi atei pe aici care au raspuns la intrebari de crestini si le-au atras atentia ca e virus. tu ai fost singura care am vazut-o sa faca fara. poate asta iti va da de gandit. daca nu... asta este.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Daca sunt ateu, asta nu inseamna ca urasc religia si tot ce este religie e un virus, ai ma, parca asi fi indoctrinata dar ateu.
Nu imi da altceva de gandit decat ca e aiurea sa fii ateu, dar sa fii atat de aspru cu credinta dar mai ales cu oamenii care cred in ea.
Imi place sa fiu ateu "pasnic" nu ma intereseaza ce crede x sau nu, am citit biblia, ma uit la documentarii cu IIsus sau cu religii ca imi place sa fiu informata nu am nimic cu nimeni, nu sunt rasista pe motiv ca sunt ateu si nici nu vreau sa fiu. Doresc sa fiu un om bun, care sa nu critic omul din jurul meu daca nu are aceleasi placeri sau conceptii ca ale mele, a fost alegerea mea sa cred in altceva. Ar fi acum culmea sa o urasc pe bunica ca e crestina convinsa si se duce la biserica( si eu ma duc la biserica si aprin o lumanare pentru sora mea, nu ca cred in acea lumanare, ci ma simt foarte bine sufleteste cand o aprind si pentru mine este un obicei acest lucru).

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Cine a vorbit ceva de ura impotriva crestinilor? exagerezi. daca un lucru nu e legal nu inseamna neaparat ca nu e si imoral. pe mine daca m-ar confunda un alt ateu ca fiind un crestin... as sta sa ma gandesc care e problema. "Nici eu nu sunt de acord cu unele reguli" deci consideri a fi ok a transmite reguli cu care nu esti de acord? cred ca problema e chiar asta "nu ma intereseaza". poate ca te intereseaza numai de tine sa iei funda sau ceva si in rest nu. na. treaba ta. recomand Dawkins -Enemies of reason de aici http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ si Jesus camp https://www.youtube.com/watch?v=3NKr97ApROs https://www.youtube.com/watch?v=CoJyONmcGbM

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Fiecare are definitia moralitatii.
Eu una nu gasesc nimic imoral daca am dat o informatie pe care o stiam chiar daca nu sunt de acord cu ea, asta nu inseamna ca ea nu exista, iar aceea informatie ajunge la cine doreste.
Nu e nimic gresit sa recomanzi ceva ce tu nu te impaci cu ea, daca tu ai luat decizia sa nu te impaci cu ea, nu toti gandesc la fel ca tine si fiecare e liber sa gandeasca in modul sau.
Nu urmaresc nicio fundita, pur si simplu ajut o persoana care pune o intrebare, nu cred in intrebare dar asta nu inseamna ca aceea persoana crede ca mine si nu vad rostul de ce m.as baga in ceea ce crede ea, cu ce scop? Nu doresc pe nimeni sa convertesc, fiecare isi gaseste calea la momentul potrivi.
As putea sa iti recomand si eu o viata vegetariana, dar e prea mult pentru tine, asa ca iti recomand carnea de curcan, dar sa fie de la tarani si peste si el sa fie proaspat prins, chiar daca eu sunt impotriva carnii sa o consum, asta nu inseamna ca nu pot sa iti dau un sfat de nutritie pentru sanatatea ta.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Intrebarea a fost pusa cu un scop, nu sa ma bag in credinta ei si sa imi spun parerea de ateu. Asta mi se pare imoral, sa te bagi in viata altuia aiurea deoarece ceea ce crezi tu ti se pare drept, asta nu inseamna ca fiecare om are dreptul sa creada in ceva ce i se pare mai aproape de sufletul sau.
Eu incerc sa raspund la intrebari fara sa critic omul sau ideea de viata pe care a ales-o, asta e moral, sa-ti respecti aproapele indiferent de credinta sau necredinta sa.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Mersi de recomandare. deja incerc sa evit cat mai mult carnea si sa mananc mai mult vegetarian.
nu e vorba de convertire aici. iar exagerezi.
pe scurt: ai spus mai sus unui copil inocent de 12 ani ca e murdar (pentru ca nu ai constestat ca e murdar) cand de fapt tu stiai bine ca e curat. iar asta e profund imoral.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Copilul acela inocent are drept asupta deciziei, si nu sunt eu parintelei ei sa o indrept spre ceea ce e ok din puncut de vedere al meu. Ea stie, copilul ce doreste sa fie, are perceptia intre bine si rau intre moralitate si imoralitatea, e stapana asupra ceea ce doreste sa devina si in ce sa creada, chiar daca are 12 ani.