| redutzu a întrebat:

Buna seara am fost bătut nevinovat in trecut acum 2 luni și am rămas cu teama asta, mi-e frica sa ies in oraș unde s-a întâmplat faza asta, sunt credincios merg la biserică m-am rugat pentru asta, evit locul ala incerc sa evit totul care m-ar duce la acest rău, ce pot sa mai fac? n

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa mergi la consiliere la Ellel Ministries Romania, ( sunt pe net datele de contact)pentru socul postraumatic daca poti sa mergi la Cluj. Oricum e important sa ii ierti pe atacatori si sa iti incredintezi sufletul Mantuitorului Hristos, sa ii ceri sa iti vindece sufletul si mintea cu sangele sau care e cel mai bun medicament pentru toate ranile.

| slayer09 a răspuns:

Cu incredere deplina in Dumnezeu, fara filme in minte si cu curaj du-te exact in locul acela unde ai fost batut, fara sa te gandesti la trecut, ci du-te acolo si ai sa vezi ca nu are de ce sa iti mai fie frica, e doar in mintea ta, noi ne creeam singuri frici. Daca ai fost acum ceva timp batut, nu mai scormoni ganduri si amintirile astea din trecut, impaca-te cu amintirile, si lasa-le sa fie doar niste amintiri care nu mai au nicio insemnatate pentru tine acum. Traieste prezentul si lasa trecutul si nu te gandi la viitor cu grija.

| Smmo a răspuns:

Eu evit un timp locurile in care am suferit ceva rau, pe urma trec pe acolo intamplator cu alte treburi si nici nu imi dau seama, nu ma mai gandesc. In timp se echilibreaza lucrurile. Ajuta si sa vorbesti despre ce ti s-a intamplat cu un parinte, un prieten, un psiholog, un preot.

Mai poti si sa mergi pe acolo cu altcineva, in momente din zi cand e putin probabil sa patesti ceva, ca sa adaugi experiente pozitive peste aceea negativa.

| oykoj98 a răspuns:

Roagă-te lui Dumnezeu să te protejeze cândi ieși afară și să te facă să scapi de această frică și să ai încredere în El că te va proteja. Poți să continui să eviți locul, iar după ceva timp, când simți că ești în stare, să mergi acolo împreună cu cineva. Asta dacă locul nu este unul periclos în sine. Dacă locul în sine e periculos atunci nu mai merge niciodată pe acolo ca să nu ispitești pe Domnul.

| KruXX01 a răspuns:

Ia ti arfe de dream villige si mergi incordat