| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac fata mai bine unei ispite care ma indeamna spre a face un păcat mare?
Stiu ca nu e corect sa actionez si sa dau frâu liber acțiunii respective dar gândul tot apare si greu il îndepărtez.
Doresc sa raspunda doar cei care chiar ma pot ajuta, restul sa se abțină. Multumesc anticipat!

38 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu trebuie sa te supui, nu esti obligat, Dumnezeu a dat fiecaruia dintre noi puterea de a da la moarte orice gand, gandul, satan, lumea exterioara, nu sunt mai tari decat vointa ta, in biblie scrie ''Cel ce este in tine este mai mare decat lumea si lucrurile din ea'' Cine este in tine? Duhul Sfant care iti va da putere sa frangi gandul care nu iti da pace, iti spun ca nu toate gandurile sunt ale noastre, unele ne sunt insuflate, injectate in minte, de fiecare daca cand iti vine acest gand obsesiv, spune cu voce tare ''Refuz sa cred aceasta minciuna si sa ma supun acestui gand, nu vine de la Dumnezeu si din moment ce eu nu il vreau nu mai are nici o legatura cu mine, aleg sa nu il fac, il resping in numele Lui Isus Hristos'' din acel moment nu te mai gandi la acel gand, gaseste-ti alta preocupare, fa altceva, sport, vorbeste cu un prieten despre diverse subiecte, joaca-te afara orice, bicicleta, condus masina, mers pe jos prin parc sau prin oras/sat. Dumnezeu spune ca din moment ce il vei respinge si il vei trata cu indiferenta, ne mai gandindu-te la el, pana la urma va muri ''de foame'' cum adica de foame? Da, de foame, pentru ca acel gand are puterea pe care tu i-o dai, din moment ce nu te mai gandesti la El, nu il mai hranesti, si va muri. Dumnezeu nu a vrut niciodata sa trecem singuri prin asta, El a spus ca va fi alaturi de noi in orice moment greu, este tatal tau si te iubeste, iti stie zbaterile inimii, iti cunoaste gandurile si stie tot ce vrei sa faci si nu poti, si ce nu vrei sa faci, si nu vrea sa te lase sa fii dependent de acest gand, Pavel spune ''nimic nu trebuie sa puna stapanire pe mine'' Dumnezeu spune ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' adica Dumnezeu nu te va lasa singur in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti rea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin asta, El vrea sa lupte alaturi de tine, nu vrea sa treci singur prin asta, Dumnezeu nu te condamna si nu te respinge. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Rugaciunea.

Cand vrei sa faci un lucru si nu esti sigur ca e bun, fa o rugaciune inainte.
Si daca acel lucru nu se potriveste cu rugaciunea, nu-i bun.

| Superior a răspuns (pentru Holiday):

Un ateu poate zice " Eu sunt ateu ca nu exista dovezi suficiente ca ar exista Dumnezeu ". Insa nu neaga acea fiinta precum o faceti voi.

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

De fapt "nu exista NICI O DOVADA a existentei spiridusului crestin". Referitor la asta discutia e clara.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Invata sa exprimi corect gramatical inainte de a da sfaturi. Mai ales privitoare la lucruri inexistente - ispita, pacat, diavol.

| Goete a răspuns (pentru Octavian199):

Nici tranzistorul unui radio nu crede ca l-a creat omul...
Chiar creziin Darwinism, in evolutionism - si de unde evolutia? Ar trebui sa fie o multime de specii rebut, din care nici 0.1% sa fie cele care supravietuiesc.
Esti mai mult decat tampit daca crezi ca ai aparut asa, fara un Creator.
p.s. asta e opinia mea personala, orice asemanare cu realitatea (precum faptul ca esti tampit) e pura intamplare, adica... Esti

| Goete a răspuns:

Daca aceasta ispita nu face rau nimanui, lasa-i frau liber. Si daca face, gandeste-te ca tot ce dai primesti inzecit.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De la politia gramaticii romane. Nu mai ciopartiti limba ca nu ajuta pe nimeni!