| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac fata mai bine unei ispite care ma indeamna spre a face un păcat mare?
Stiu ca nu e corect sa actionez si sa dau frâu liber acțiunii respective dar gândul tot apare si greu il îndepărtez.
Doresc sa raspunda doar cei care chiar ma pot ajuta, restul sa se abțină. Multumesc anticipat!

38 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Rugaciunea cred ca e cel mai potrivit sfat.

| J0B0MAT a răspuns:

Fii tare! Eşti mai puternic decât o ispită! Nu te lăsa!

| LishARTnam2 a răspuns:

"Sa ma inveti cantari sa-ti inalt, cand ispite in cale vine" asa spunea o cantare.
Roaga-te. Vorbeste cu Isus despre pacatul tau, la fel cum ai vorbi cu un prieten.
Marturiseste-i ca treci print-o perioada grea, ca ai nevoie de mana lui sa te ajute la pasii astia.
Tinte minte, nu exista pacat mai mic sau mare, toate au aceeasi pedeapsa.
Prin orice treci, trece impreuna cu Dumnezeu.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Fugi de inspite. Daca vei sta sa lupti, rişti să cazi astfel. Cere de la Dumnezeu putere si rabdare, roaga-L sa te lumineze si nu uita ca cea mai usoara cale de a te feri de inspite este Biserica. Daca ai constiinta de crestin, iti va fi mai usor sa depasesti ispitele.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns:

Ce pacat, muica? Vedeti ce va face religia si credinta in ceva fictiv?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbim de masturba.re? Sunt aproape sigur ca de asta e vorba. Daca am dreptate, ia si da i inainte. E un lucru normal si benefic pentru organism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista pacate. Asta e o inventie a popilor ca sa ia bani si bunuri de la fraieri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LishARTnam2):

Puiutz, il inveti sa vorbeasca cu prieteni imaginari?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LishARTnam2):

Daca omul vorbeste intr-adevar de ma.sturbare, asa cum ma gandesc eu, sfatul tau e...

"Marturiseste-i ca treci print-o perioada grea, ca ai nevoie de mana lui"

| LishARTnam2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Il sfatuiesc sa aiba o relatie autentica cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LishARTnam2):

Adica sa aiba prieteni imaginari. De acolo mai e un singur pas pana sa devina psihotic.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa au devenit evreii afaceristi rolling on the floor

| LishARTnam2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu il percepi ca pe un prieten imaginar, clar conversatia asta nu are niciun rost, si nici nu e constructiva.
Have a nice day! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LishARTnam2):

Pai asa este, imaginar! Este la fel de real precum dragonii, unicornii si Ileana Cosinzeana.

| RAY a răspuns:

Nu ai autocontrol? vointa, ambitie? frica ajuta mult, vezi cateva documentare despre iad, acolo o sa te duci pe vechie daca mai faci asta si o sa vezi ca o sa renunti
recomand cateva documentare https://www.youtube.com/watch?v=4h6-RbuZbVc
apoi citirea bibliei
autopedepsirea corpului, stai infometat cand mai faci asta, in maxim 30 de zile vei renunta la asta

| LishARTnam2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te raportezi la Dumnezeu asa cum il modeleaza majoritatea populatiei, ca un om batran care sta pe un nor si care iti da in cap la prima greseala si daca dai bani pentru finantarea bisericilor si in timpul slujbei faci fix ce iti spune tanti Maria din stanga ta, cu siguranta ajungi in Rai da, ala nu e Dumnezeu si niciodata nu a existat.

| Mircea08 a răspuns:

Invata ce trebuie sa faci. Tot ceea ce trebuie sa faci se afla in Noul Testament, adica Evanghelia lui Hristos. Cine nu stie ce sa faca nu poate face, asa ca invata ce trebuie sa faci, si invata de la Iisus nu de la altii

| milan9 a răspuns:

Lupta permanent cu orice forma de rau din viata ta. Nu ceda si nu capitula multumindu-te vreodata cu un compromis. Compromisurilein lucrurilemai mici vor aduce in scurt timp compromisuri de proportiimult mai mari. Daca vei starui in a te opune raului (sub orice forma ar fi el) tu vei deveni mai intelept, mai puternic, mai precaut... Te poti ridica deasupra acestor piedici si cu detasare le vei putea in timp observa lipsa de valoare.

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

De fapt, bărbatul cu mai multe ejac. Cu atât durata de viață ii scade. Mast. duce și la oboseala, depresie, anxietate, lipsa concentrării, chelie.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce îmi place când va comportați că și cum știți totul, nici ateii oameni de știință nu sunt așa siguri afirmând "nu știu" sau "poate". Du-te la un centru de cercetare, poate iei un nobel pe concluzia asta. Dar că sa nu râdă oamenii de tine trebuie sa ai o premisă de la care sa pleci, că te faci de ras, SUCCES

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

N-are nici o legatura masturbarea sau sexul cu speranta de viata.
Nu duce nici la oboseala, decat daca e in exces, dar asta e valabil pentru orice exces. Iar in cazul asta exces inseamna macar de 2-3 ori/zi o perioada lunga. Dar de obicei nu se ajunge la asta pentru ca functioneaza un lucru simplu, dupa un timp nu mai ai chef si drept urmare iei o pauza.

Restul chiar sunt tampenii gogonate, probabil provenite din povesti traznite inventate de religiosi dusi cu capul. Respectiv depresie, anxietate, chelie, etc...Te doare mintea ce pot nascoci astia...

Un lucru e cert, daca stai si ti-o freci 6h/zi e clar ca poate avea anumite efecte, dar aceleasi efecte le are si conspectarea povestilor religioase 6h/zi. Asa ca...

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

"Ce îmi place când va comportați că și cum știți totul, nici ateii oameni de știință nu sunt așa siguri afirmând "nu știu" sau "poate"."

Un ateu nu spune "poate" legat de spiridusi, indiferent ca e om de stiinta sau fotbalist. Altfel n-ar fi ateu. Faci confuzii grave.
Intr-adevar sunt unii oameni de stiinta agnostici, deisti, etc, care spun "poate", dar si astia, majoritatea nu se refera la spiridusul crestin, ci la o oarecare forma a unui spiridus de genul asta, pentru ca povestea astuia crestin e practic fara nici o valoare reala, e fara noima, fara baza si lipsita de orice logica si bun simt.

| Steregoi a răspuns:

Cunostinta sau cercetarea stiintifica despre Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Superior):

Asta e impresia ta pentru ca ți e frica ca te vede bătrânelul de pe nor și te bate la finalul vieții. Medical nu exista nicio astfel de dovada a ceea ce ai scris tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Cel mai amuzant text pe care l-am citit in ultima perioada. Adica biserica aia cu popi gay si pedofili? Si care iau spaga? Funnyyyyy as hellllll!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Superior):

Ia şi fă exerciţii de gramatica limbii române, că scrii atât de dezlânat încât nu se înţelege ce vrei să spui!

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns (pentru Ionut1492):

Citatul dat de tine nu tine de un anume comportament, de un anume mod de viata, el este dat pentru a arata oamenilor CAT DE GRAV ESTE SA FACI PACATE. Iisus a venit printre altele ca sa scoata pe oameni de sub Lege pentru a nu mai face pacate (pacatul este calcarea legii, iar unde nu este lege nu este nici calcare de lege) A facut acest lucru dar numai pentru cei care cred in El si traiesc potrivit invataturii Lui. In mare, invatatura Lui este sa traim normal (anormal e sa furi, sa ucizi, sa razi de Dumnezeu si de tot ce mai este sfant pe acest pamant, sa minti, etc. ) Pentru a trai potrivit invataturii lui Iisus, cred ca e logic faptul ca este necesar sa cunosti aceasta invatatura, deoarece nu poti face ceva ce nu stii. De aceea, cel care ajunge sa INTELEAGA invatatura lui Iisus si care decide sa traiasca conform acestei invataturi ESTE BOTEZAT DE IISUS CU DUHUL SFANT si I SE STERG TOATE PACATELE FACUTE PANA ATUNCI si ESTE SCOS DE SUB LEGE asa incat NU MAI POATE FACE PACATE si DEVINE SFANT, fara de pacat, si NU VA MAI FI JUDECAT la judecata de apoi ci va merge direct in imparatia lui Dumnezeu.
Indoctrinati sunt cei care nu cunosc Evanghelia si se multumesc cu ce aud de pe la altii (preoti, babe, alti indoctrinati, etc) In Evanghelie scrie clar ca SINGURUL INVATATOR ESTE IISUS si singura Lui invatatura este Evanghelia