| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, dragii mei prieteni de pe TPU! happy As vrea sa va intreb ce semnifica ciocnirea oualor rosii? Si mai ales, de ce trebuie sa fie neaparat rosii? Of course, o sa dau fundita! big grin

Răspuns Câştigător
| AnnaMaria27 a răspuns:

Culoarea rosie a oualor semnifica sangele varsat de catre Mantuitorul Iisus Hristos. happy

32 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Nu are nicio legatura cu Biblia, este pur si simplu traditie ortodoxa!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si atunci de ce tot crestinii au inceput sa le vopseasca in albastru, galben, mov, verde si cu desene?

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Au legatura cu traditia, nu cu Biblia.

| RAY a răspuns:

Si eu vopsesc oua de paste pentru craciun sa le ciocnesc in loc de bulgari de zapada cu dusmanii mei

pentru ca e frumos, dar ce ai vrea sa fie negre

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Poate ai fost sarcastic cu primul exemplu, dar chiar suna "distractiv"! laughing
Revenind la subiect, uni crestini vopsesc ouale in diferite culori (rosu, albastru, verde, galben etc.), dar alti spun ca e mai bine sa le vopsim in rosu si voiam sa aflu de ce! big grin Mersi pentru raspuns oricum! happy

| RAY a răspuns (pentru AwaZoh98):

Pentru ca o femeie s-a dus cu niste oua la picioarele lui isus sangele lui au scrus pe oua ma mir cum de nu sti, nu ti-a spus parinti tai, bunica ta asta

| AwaZoh98 a răspuns (pentru RAY):

Sincer, nu i-am intrebat! laughing
Sti de ce? Ca sa ma poti lumina tu!

| lpavel a răspuns:

Nu are nici o semnificatie! E doar o joaca de copii! big grin

| AwaZoh98 a răspuns (pentru lpavel):

E da... Eu nu cred! straight face
Dar, daca ar fi cum zici tu, atunci de ce se "joaca" si adultii in acest mod? laughing

| lpavel a răspuns (pentru AwaZoh98):

Pentru ca si adultii n-au uitat de copilaria lor, iar un mic joc le face viata un pic mai buna, frumoasa... apropo si eu sunt adult! big grin

| AwaZoh98 a răspuns (pentru lpavel):

Am inteles, domnule! laughing
Dar tot mie se pare un raspuns putin cam... ciudatstraight face

| HueyFreeman a răspuns:

Nu-mi plac ouale vopsite, ma gadila cand le vopsesc.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru HueyFreeman):

laughing Dar de ce nu le inrosesti cu ajutorul cepei rosii? Stiai ca e mult mai sanatos? big grin

| HueyFreeman a răspuns (pentru AwaZoh98):

Nu, ca asa ma irita.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ok, ok! happy

| RAY a răspuns (pentru HueyFreeman):

De ce nu la vopsesti cu sangele domnului

| LegionarulRoman a răspuns:

E o traditie, in care se spune ca chiar Maica Domnului a lasat un cosulet cu oua la picioarele Sfintei Cruci, sangele prelingandu-se pe oaua. Reprezinta o traditie, cei drept, frumoasa.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Asa e, foarte frumoasa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e o semnificatie, ci e o traditie venita de prin paganism care a fost crestinata. S-ar putea sa aiba legatura cu sarbatoarea nordica a fertilitati (Beltain), acest lucru ar trebui studiat.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Si e in continuare un obicei pagan, nu apare nicaieri in biblie, sa nu mai zic, de vopsitul oulelor in mov verde samd.

| anonim_4396 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Cand ciocnim ouale marturisim ca Hristos a Inviat din morti.
Iar culoarea rosie, conform unei traditii care nu prea o cunosc, cand Hristos era rastignit, o femeie care cara ouale de la gaini, le-ar fi lasat acolo (.)
In oricecaz, culoarea rosie semnifica sangele lui Hristos care s-a varsat pentru iertarea pacatelor noastre.

Uite aici un link legat de subiect : http://www.crestinortodox.ro/......68750.html

| AwaZoh98 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Mersi pentru raspuns, ΟρθόδοξηΠίστη! happy
Banuiesc ca inseamna "Credinta Ortodoxa". Ma insel cumva?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru AwaZoh98):

Cu placere.

Translatorul de la Google nu inseala niciodata la cuvinte mici! happy

| AwaZoh98 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

batting eyelashes Recunosc ca Google Translate e sfant, dar eu chiar stiu cateva cuvinte in limba greaca! tongue

| Westfalia a răspuns:

Nici o traditie,ritual,moaște,statui,tablouri,aghiazma,tamaie,cruciulite,mătanii,părticele, etc.(aceste tertipuri bisericesti) nu au absolut nici o legătură cu Divinitatea!
Divinitatea este ceva cu mult peste aceste nimicuri, dar din păcate suntem sugestionati de catre angajatii acestei institutii (popi, pastori, predicatori) că prin aceste nonvalori, suntem mai aproape sau intr-un fel, in grațiile Divinului! TOTAL FALS!