| Lamasanu a întrebat:

Buna seara dragii mei prieteni.
Vreau sa vă întreb ceva.
Daca se va legaliza Sinuciderea Asistata in Romania, câți oameni vor muri într-o luna, 2-3, un an după?
Prin Sinucidere asistata se referă că dacă unu vrea sa se spânzure și cineva il ajuta, el pe urma nu mai e cercetat penal?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu ar fi mare diferență. Ar mai scăpa de suferință niște oameni bolnavi și atât, dar cum fiecare e pentru el, nu are nimeni grija omului bolnav și îl lasă să se chinuiască până la capăt, că doar până la urmă tot moare și suferința e a lui nu a celorlalți. Deci omul bolnav nu e ajutat să scape de suferință. E lăsat să moară când vrea "mama natură" și e totul "perfect". Nu trebuie să ne facem probleme. Fiecare e cu problemele lui happy și trebuie să și le rezolve singur cum poate.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca nu o sa fie legalizata niciodata sinuciderea asistata, poate doar eutanasia, desi nu cred ca foarte repede.
In prezent ambele sunt infractiuni pedepsite conform Codului penal, citez:
"ART.190. Uciderea la cererea victimei
  Uciderea săvârşită la cererea explicită, serioasă, conştientă şi repetată a victimei care suferea de o boală incurabilă sau de o infirmitate gravă atestată medical, cauzatoare de suferinţe permanente şi greu de suportat, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  ART.191.Determinarea sau înlesnirea sinuciderii
  (1) Fapta de a determina sau înlesni sinuciderea unei persoane, dacă  sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 7 ani.
  (2) Când fapta prevăzută în alin. (1) s-a săvârşit faţă de un minor cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani sau faţă de o persoană cu discernământ diminuat, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 10 ani.
  (3) Determinarea sau înlesnirea sinuciderii, săvârşită faţă de un minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani sau faţă de o persoană care nu a putut să-şi dea seama de consecinţele acţiunilor sau inacţiunilor sale ori nu putea să le controleze, dacă sinuciderea a avut loc, se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (4) Dacă actele de determinare sau înlesnire prevăzute în alin. (1)-(3) au fost urmate de o încercare de sinucidere, limitele speciale ale pedepsei se reduc la jumătate."

| Lamasanu explică (pentru Ioandelasal):

In Italia s-a legalizat Ieri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lamasanu):

Probabil s-a legalizat eutanasia.
Are prea putina importanta acest fapt si nu influenteaza aproape deloc gandirea majoritatii romanilor, mai ales a celor ortodocsi si acestia sunt majoritari.