| Duucu a întrebat:

Nu va pot intelege pe voi, ateilor.De ce stati toata ziua pe TPU si incercati sa va aratati "curajul" (de fapt prostia) despre necredinta voastra.De ce nu vreti sa credeti si sa fiti asigurati, chiar daca el nu exista, doar nu pierzi ABSOLUT NIMIC daca crezi.Sincer acum, nu pari mai "cool" daca esti ateu.Peste 80% din populatia Terrei sunt credinciosi (fiecare cu religiile lor),deci asta inseamna ca toti aceia sunt niste inapoiati? Am vazut o intrebare al lui Inferno,iar ca sa ii raspund,nu frica de Dumnezeu ma face sa cred in el, ci ratiunea, dovezile.Nu va oblig sa fiti crestini acum, e treaba voastra, dar ma intreb doar de ce? Multumesc!

40 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nici eu nu va pot intelege, si totusi, va accept, desi nu sunt "obligata" sa imi iubesc aproapele.
"Sustin ca amândoi suntem atei. Eu doar cred mai putin cu un zeu decât tine. Când vei întelege de ce îi respingi pe ceilalti zei posibili, vei întelege de ce îl resping pe al tau." Stephen Roberts
Ia ultima parte, ca poate prima ti se pare greu de procesat.
http://i.imgur.com/0Pcrc.jpg
http://i.imgur.com/USdcE.jpg

| Duucu explică (pentru Mădă0611):

Lasa-i pe ceilalti zei.Despre ei nu exista o dovada clara, in schimb, exista Biblia care explica existenta lui Dumnezeu, singurul zei dintre zei.Citeste asta te rog : http://stirileprotv.ro/......e-ani.html

| Duucu explică (pentru Duucu):

Singurul zeu ' ma scuzi

| WhatheWow a răspuns:

Si de exemplu, daca cred in Evolutie sint mai prost decit tine care crezi intr-un zeu? Crezi ca daca faci ateii prosti prin modul " acoperit " tu esti inteligent? Daca vrei sa ne "luptam" in jigniri sa stii ca nu sint impotriva!

| dracu14 a răspuns:

Deci mas rade ca sa existe un zeu dar nu dumnezeu,ce ar fi cand murim sa dam de zeus, noi macar o sa avem o scuza-pai prietene eu nu team negat doar pe tine si am negat toti zeii, pe cand voi ati crezut intr-un singur zeu si ati negat restul si atunci zeus o sa zica, tu ateule ai negat zeii in mod egal si nu mi-ai venerat niciun rival deci te duci intr-un loc cald si primitor si apoi ii zice crestinului:ntz, ntz de ce mai negat si ai grezut in dusmanul meu de moarte? pentru asta te vei duce sa fierbi smoala o eternitate
PS:poate nu iese bine smoala si le iese astora asfaltul prost ca de nu trimit pe cineva sa te inpunga cu o fruca-n fund.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

E veche stirea. Nu mai prea le am eu cu matematica, dar cred ca acea formula poate fi aplicata pentru oricare alt zeu, chiar si pentru Mos Craciun sau Zana Maseluta.
Religia tine de geografie, nu de ce simti, sau crezi, sau de nu stiu ce dovezi. Daca te-ai fi nascut in India erai hindus, de exemplu, s.a.m.d.
Biblia e cea mai cunoscuta/citita carte pentru ca crestinismul a ajuns in Europa, de aici in America si America e America.

Ma rog, nu ma intereseaza ce si cum, eu ma simt bine fara frica pe care o simteam inainte, nu inteleg de ce voi, bunii si milostivii crestini, vreti ca altii sa fie ca voi, daca va place frica, e ok. E dreptul fiecaruia sa creada ce vrea. Daca stam pe TPU e ca asa vrem, ca e plictiseala, ca e frig afara, ca poate ne intereseaza ce mai zic altii despre o anumita chestiune.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Duucu):

Link pentru link, tot Stirile ProTv http://stirileprotv.ro/......icani.html Ca idee, subiectul a mai fost discutat pe aici.

| ancaval a răspuns:

Sa sti ca ai dreptate.Sa cred mai importanti,cand toti cred,.vin ei cu texte :"eu nu cred" sau "eu sunt ateu" pretentiosi din astia, nu mai pot cu prostii, ei saraci is vai de capu lor, nu stiu nimic, noi ar trebui sai ignoram, sa nu-i bagam in seama, sa le dam jet. poate asa no sa se mai creada imporanti ei cat si parerea lor prosteasca rau.Cunosc pe cineva care crede ca ii ateu..sa vezi ce idei are, cum gandeste, vai de mine. Te bufneste rasu cand il vezi cum vorbeste.

Numai bine!

| Thunderstruck a răspuns:

Sper ca esti troll.

| Trolli a răspuns (pentru Duucu):

Pai daca scrie pe stirileprotv.ro, acum cred! laughing

| Dandanache a răspuns (pentru Duucu):

Demonstratia asta e o aberatie logica. La fel sunt paradoxurile pe care ateii le folosesc sa demonstreze ca omnipotenta divina nu exista. Crestini - Atei 0-0.

Tu crezi ca e atat de usor sa crezi. Iti propui sa crezi si crezi?

http://www.tpu.ro/......-crezi-cu/

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu spui ca sunt dovezi ca zeul tau exista. Sa stii ca si budhistii sustin "cu dovezi" existenta zeului lor, si musulmanii sustin, tot "cu dovezi" ca Mahomed exista si as mai putea continua.
In concluzie, cu ce sunt mai bune dovezile tale decat ale lor?
Si, in final, cu ce esti tu, ca si "crestin", mai bun decat mine, ca ateu? Ce anume te indreptateste pe tine sa consideri prosti un mare grup de oameni pe care nici macar nu-i cunosti? Dar, ii consideri prosti numai pentru ca au alta parere decat tine.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Mădă0611):

Adevarul e ca Pro Tv sau oricare alt post din Romania este de luat in considerare.

Eu de asteazi nu mai sunt ATEU.
L-am gasti pe Iisus!
Minune Doamne!

http://imageshack.us/photo/my-images/87/totalf.jpg/

Dumnezeu e mare si este peste tot!

http://imageshack.us/photo/my-images/152/pestetot.jpg/

El poate sa opreasca FOAMEA si tot ce se inampla rau in lume!

http://imageshack.us/photo/my-images/10/somaliaw.jpg/

Dar este mult prea ocupat sa pedepseaca ateii care nu-l asculta.

http://imageshack.us/photo/my-images/84/numauit.jpg/

TREZITIVA LA REALITATE. RELIGIA ESTE UN CANCER PENTRU INDOCTRINAREA SI MANIPULAREA MASELOR.

Si sunt curios cine a facut acest sondaj ca 80% dintre populatia acestei planete este credincioasa.
Tu?

Uite aici cat de credincioase sunt tarile dezvoltate :

http://imageshack.us/photo/my-images/543/32383369688123115680442.jpg/

Iar daca tu mentionezi ca biblia este o baza solida care defineste o entitate suprema e trist.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru Duucu):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Coran
Cu ce este Biblia mai autentică decât cartea sacră a musulmanilor? Cum poți să vorbești fără să ai măcar vreo idee despre subiectul discutat? Dumnezeul tău îți dă voie să insulți oameni pe care nu îi cunoști?

| Zenicide a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Budhistii nu cred in nici-un zeu. Pentru ei ideea unui zeu porneste mereu din frica.

"Gripped by fear men go to the sacred mountains,
sacred groves, sacred trees and shrines".

| RAY a răspuns:

Poate uni stau ca nu au ce face ca si uni crestini, mai sunt 2700 de zeii de ce as crede in zeul tau din toti?

80% din populatia lumii crede in zeul tau?

de ce minti parca e pacat sa minti, pe mine ratiunea m-a facut ateu nu vad ce ratiune te-a facut crestin sincer

| RAY a răspuns (pentru mihaitaLGP):

O clipa chiar am crezut ca te-ai tampit mihai, din fericire gandesti rational in continuare

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu inteleg de ce sustii dovezi in cea ce se numeste credinta.
Nimeni nu-si arata curajul ci doar libera exprimare...

Vazand cum sustii ca ceilalti zei nu au dovezi precum crestinismul, vreau sa-ti arat o poza despre un Rege negru considerat un Dumnezeu negru, care a implinit niste profetii ale niste oameni Negri, si astfel a redat libertatea si increderea oamenilor negri.

http://i46.tinypic.com/33w43z8.jpg

| Labyrinth a răspuns:

Eşti prost.

| Duucu explică (pentru OOOLEOOO):

Eu nu am nimic impotriva religiei tale.Fiecare cu ce vrea sa creada, dar un Creator tot exista, ca o fi sau nu o fi cel care il considera crestinii, asta e partea 2.La fel si cu musulmanii, hindusii si restul, ei tot cred ca cineva a facut tot ceea ce vedem, auzim astazi...

| Duucu explică (pentru ancaval):

Adevarat,cel mai mine ne vedem de treburile noastre, desi eu acum nu am vrut sa-i transform pe atei in crestini, cum am mai zis, e treaba lor, iar eu doar mi-am pus niste intrebari!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Atunci nu sustine.
''Lasa-i pe ceilalti zei.Despre ei nu exista o dovada clara''

| Duucu explică (pentru OOOLEOOO):

Cand am zis de ceilalti zei, m-am referit la acei zei care i-am vazut in linkul dat de Mada. Flying Spaggeti Monster?! Zeus?! Daca nu ma insel tu faci parte din Miscarea Rasfatarian, asa-i? Scuze daca gresesc.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Asa e, Nu gresesti happy

| Duucu explică:

Daca ar fi sa sustinem teoria Big Bangului, chiar asa de perfect a fost Big Bangul incat sa faca omul atat de complex? Ma refer la inteligenta lui, iar apoi despre sentimente, cele de iubire, astfel incat 2 sexe opuse se pot iubi,si mai sunt multe,dar asta mi-am putut amintii.Iar Masonii(Iluminatii),de ce sunt satanisti? Pai e clar ca daca cred in satana,automat cred in Dumnezeu, dar haideti sa zicem ca despre Masoni nu exista o dovada clara ca ei ar fi satanisti, desi asa sustin multi.Iar alt lucru care am observat la voi, ateilor, voi nu stiti sa faceti deosebirea dintre un fanatic religios si un om credincios.

| Duucu explică (pentru OOOLEOOO):

Crede-ma ca sunt foarte atasat de voi, caci sunteti niste oameni foarte spirituali si de incredere.Am cunoscut multe persoane din Miscarea Rasfatarian, iar atasamentul fata de voi a venit si de la melodiile Reggae, care transmit un mesaj placut happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Stai asa ca nu inteleg. La prima parte, cea cu Stirile ProTv, m-am simtit, link pentru link, in rest nu sunt vorbele mele ohappy
App, Dumnezeu e si pe facebook smug

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, ador pagina laughing

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Mădă0611):

P.S : Nu trebuia sa te obosesti sa ii dai raspuns la un asemenea link ( pro tv ). La asta faceam referire happy

| PedoBarbie a răspuns:

E doar coincideţă că sunt mulţi atei pe TPU şi fiecare îşi dă cu părerea.
Nu îi obliga tu să fie religioşi dacă nu vor.
Pe curând!