| BiraSorina a întrebat:

Bună seara! Sufletul este muritor sau nemuritor? Se înalță sufletul după moarte la cer? Ce spune Biblia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia spune ca sufletul este nemuritor și ca va merge după moarte în rai sau în iad

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biblia spune că sufletul nu merge nici unde și doar la judecata de apoi vor învia morți și vor fii judecati, Oana atunci nu e nimeni in rai sau in iad

| fllu07 a răspuns:

Biblia spune ca sufletul moare. Ezechiel 18:4, 20.
Omul în sine este un suflet: Geneza 2:7, 1Petru 3:20. Dacă sufletul ar fi ceva separat de corp, însemnă ca Noe avea în arcă opt duhuri. Opt aere, opt ceva diferit de corpul carnal al celor 8 oameni prezenți acolo.
Și nu este logic sa credem că sufletul merge în iad deoarece Romani 6:7 și 23 spune ca cine a murit a fost absolvit/iertat/curățat de păcat. Prin moarte ne plătim păcatele. Ne curățim cazierul, sa zic asa. Atunci dacă plata păcatului este moartea, ai murit, ti-ai plătit fărădelegile din timpul vieții. Atunci pentru ce sa fi chinuit? Doar pentru ca exista o învățătura falsă care are ca scop controlul maselor de oameni prin frică, subjugarea lor, și îndepărtarea de Iehova, Dumnezeul care prin natura Sa este iubire. Ce părinte iubitor, păcatos, dintre oameni, si-ar pedepsi copilul arzând-ul în foc? Cu atât mai mult Iehova Dumnezeu, care ne iubește enorm. ar fi putut el sa creeze un loc de foc, sa ii ardă pe oameni? Nu. Ieremia 7:31.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de genul: https://www.google.ro/......42170.html