| robby212 a întrebat:

Buna seara TPU!

Am revenit dupa o lunga absenta.Sigur nu mi-ati dus dorul (mai ales Madalina).
Am revenit cu un subiect pe care voua, ateilor, va face mare placere sa ni-l aruncati in ochi.Este vorba despre bogatia preotilor si a Bisericii.
Eu, am vorbit cu un preot despre acest subiect. Exemplul meu era cu un preot de la sat.Stiti cum e, toata lumea vorbeste ca "popa" are vesminte stralucitoare, foarte scumpe, o casa frumoasa, masina, nevasta, copii si sunt oameni in sat care mor de foame.De ce?
In primul rand, se exagereaza.Dar, vesmintele preotului (acelea stralucitoare), fac parte din slujba noastra crestina.In vechime, imparatul intra pe Usile Imparatesti si se Impartasea alaturi de preot.De aici a ramas chestia cu vesmintele stralucitoare.
Am ajuns si la partea cu "marile catedrale", "vesmintele orbitoare" etc.Parerea lui a fost ca ce se intampla este o exagerare.Dar nu se poate intampla nici cum zicea un/o coleg/a de site.In slujba Domnului trebuie puse lucruri bune, dar nu exagerand.
Voi, ateii, de ce ne loviti pe noi pentru "crestinii" aceia care sunt doar cu numele? De ce nu priviti si partea plina a paharului?
Noi totdeauna am indurat si v-am iertat, dar pana cand? Invatati sa va vedeti de treburile voastre.
Succes!
Doamne ajuta!

23 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu cred că ar deranja pe nimeni catedralele voastre doar că o bună parte din banii din care sunt construite sunt luati de la stat, și nici averea bisericii nu m-ar deranja dacă s-ar impozita.
Unde e exagerarea aici? Voi nu vedeți în ce hoți aveți încredere, și ce afaceri face biserica? Și acum îmi dai spusele unui popă ca mărturie, de parcă el nu ar avea interesul să zică asta, deși sigur nu îți bagă mortul în pământ dacă nu îl plătești.

Și acum pentru că am eu boală cu catedrala mântuirii neamului, cea mai nesimțită mișcare făcută de BOR până acum:

Statul român a contribuit deja la susținerea catedralei Mântuirii Neamului cu donarea, prin încălcarea Constituției, a terenului de 11 ha proprietate publică în valoare de cca 200.000.000 Euro și cu sume acordate recentt de către guvern, Primăria Generală și Primăria sectorului 3 în valoare de 25.000.000 RON. Aceste finanțări din bani publici trebuie să înceteze iar catedrala, dacă va fi vreodată construită, să fie realizată exclusiv din donații sau fonduri private.

Politicienii populiști vor avea tendința să aloce la nesfârșit fonduri publice pentru a satisface cerințele constante ale bisericii precum pretenția de a susține de la buget construirea CMN.

Normal că ateii sunt deranjați când cu banii investiți într-o nenorocită de Biserică se puteau moderniza o grămadă de spitale, sau se puteau face grădinițe, sau investi în educația celor care nu își permit, sau azile sau orice alt lucru mai deștept. Dar normal că e mai importantă o clădire kitchoasă decât educația și sănătatea în țara asta, atâta am de zis.

| robby212 explică (pentru FucktheSystem):

"11 ha proprietate publică în valoare de cca 200.000.000 Euro ".
Sincer, chiar nu stiu cum sta treaba.
Dar, e imposibil ca o suprafata de 11 ha ca aiba o asemenea valoare...200 miliarde de euro? Iti dai seama despre ce suma vorbesti?

| FucktheSystem a răspuns (pentru robby212):

Da, îți dai seama de ce locație e vorba? Că nu sunt 11 ha la țară, ci pe Dealul Arsenalului, adică fix lângă Palatul Parlamentului, în centrul Bucureștiului, cred că nu realizezi valoarea comercială a pământului ăluia sau nu ești informat de locație, ca să ți se pară exagerată suma. Numai prețul picturilor de pe catedrală este aproximat la 200 de milioane de euro, deci cred că ar mai trebui să îți mai verifici numerele.

| robby212 explică (pentru FucktheSystem):

Sa fie si in Luna.200 de miliarde de euro e o suma exorbitanta.
Ti-am spus ca nu sunt informat despre acest subiect.
Dar, chiar daca e pe Dealul Arsenalului sau pe Himalaya, tot e mult prea mult.

| FucktheSystem a răspuns (pentru robby212):

În zona Aviației sau Floreasca un metru pătrat este 8000 de euro, eu zic că exact lângă Palatul Parlamentului poate să se apropie lejer de 20.000 de euro ca să iasă calculele. Până la urmă e cel mai bun teren care ai putea să îl cumperi în toată țara, deci mi se pare perfect plauzibil.

| usuk a răspuns:

Pai bine, daca zici ca se exagereaza, tot exagerare se numeste si catedrala "jecmanirii" neamului, nu-i asa?
sau cei 400mil de euro sunt doar o suma modesta..accesibila orisicui.
bine ca avem spitale in care intri sanatos si iesi bolnav, scoli in care se surpa peretii si autostrazi de..nu ai pe unde conduce masina; inevitabil, ne trebuia si o catedrala

| RAY a răspuns:

Pe mine unu nu ma intereseaza averea preotilor sa se faca biserici cat mai multe sa aiba popi vile si masini ca poate ajungem in rai si uite ne platim pacatele prin ingrasarea popilor,pe bune nu avem spitale. scolii,cantine, locuri de munca, bibloteci si noua ne pasa de biserica cui i pasa de biserica daca fac un sondaj cati au citit biblia anul asta? nu o da cu vrajeala cat sa va induram dar ce va facem va mancam uiti ca voi crestini ati macelarit popoare si sclavit sute de ani, ati taiat paduri, ati pus copii de 11 ani la munca, v-ati dus sa va duceti religia cu sabia, faza cu indurarea nu tine, ce suferinte va provocam noi ateii? nu voi prin actiunile voastre va demonstrati din plin cat de crestini sunteti, ca uni ateii vb de averea bor au dreptate Romania baga miliarde anual in nimic bun

| Mădă0611 a răspuns:

De fapt cu agitatia asta cu atatea cutremure ti-am dus dorul. big grin

Mai, eu am facut liceul printre copii de popi, adevarul e ca unii erau saraci, dar erau unii cu ceasuri si haine scumpe, cu masini de lux, mucosi de 18-19 ani, sunt care isi fac vile. Daca "lovim" cu povestea asta e pentru ca crestinii vin cu povestea "Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi" si e doar rasplata, ateii sunt cei atacati din moment ce in cartea voastra "sfanta" scrie de mai multe ori ca cei care nu cred in dumnezeu sunt nebuni sau impotriva lui, adica posedati. App, cica era un preot care avea o masina primita de la cineva ca sa poata merge in diferite sate pentru a ajuta oameni si intr-o seara i s-a stricat la poarta unui om. A intrat la respectivul in curte si i-a cerut sa-l ajute, pana s-o repare omul i-a invitat la masa (era cu familia), s-au asezat si dupa ce au mancat putin s-au ridicat, au multumit si au plecat, omul a insistat sa termine mancarea, preotul a zis ca si-au potolit foamea, e suficient. Vezi? asa trebuie, nu popii sa aiba 200 de kg. Orice persoana care face pe sfanta si e grasa e clar ca e ipocrita si trebuie sacaita pana isi arata adevarata fata. smug

Doamne ajuta! not worthy

| robby212 explică (pentru Mădă0611):

Vai....ma simt flatat. happy
Exemplul tau este unul bun.Asa trebuie sa arate crestinismul.Nu ceea ce se intampla acum.Cat sunt eu de crestin ortodox, sunt impotriva lucrurilor pe care acei "preoti" le fac. Sper sa se linisteasca.Pana la urma li se va taia portia.
Succes!

| milan9 a răspuns:

Foarte multi din cei din mediul rural, avand 30-40 de familii sunt in situatia de a fi lipsiti chiar si de acel leu necesar pentru microbuz.

| Alphawolf a răspuns:

Dar noi, ateii, de ce sa inchidem ochii la anormalitatile practicate de "crestini"? Cine ii sustine pe acei "crestini"? Ateii in nici-un caz.

| greyhound a răspuns:

Vesmintele ca vesmintele, dar Ferrari-ul de la poarta?

| robby212 explică (pentru greyhound):

Sunt exagerari.Nu sunt lucruri crestine.Cei care fac asta nu se numesc crestini practicanti.
Preotul cu care am vorbit e foarte modesc.Conduce un Logan.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Deci tu alegi sa te duci la preotii care au masini mai ieftine? laughing

| greyhound a răspuns (pentru robby212):

Dar nu e singurul preot din Romania, nu-i asa?

| robby212 explică (pentru greyhound):

Nu e singurul din Romania.Sunt multi care traiesc intr-o saracie subita.

| greyhound a răspuns (pentru robby212):

Si mai multi care se lafaie in bani

| fllu07 a răspuns (pentru robby212):

Tare as vrea sa cunosc un preot sarac, care merge cu microbuzu, cu 1 leu biletul. fara ironie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haha esti ala care folosea o femeie nebuna drept ghicitoare in viitor nu? laughing
Sincer ma intrebam eu de ce nu mai postezi laughing
"Noi totdeauna am indurat si v-am iertat, dar pana cand? "

Pana cand o sa ii bateti cu facaletul? laughing

"In primul rand, se exagereaza.Dar, vesmintele preotului (acelea stralucitoare), fac parte din slujba noastra crestina."

Vesmintele si infatisearea lui sunt la fel ca unul dintre aspectele Biblice a lui Lucifer(tapul negru)

"Am revenit cu un subiect pe care voua, ateilor, va face mare placere sa ni-l aruncati in ochi.Este vorba despre bogatia preotilor si a Bisericii."

Astia au ajuns prea bogati si nu au nici un rol! Sunt ca o epidemie. Si de ce te adresezi doar ateilor? Restul cu ce ti-au gresit?

| robby212 explică (pentru anonim_4396):

Refuz sa iti raspund pana nu te invata maica-ta sa vorbesti civilizat.
Sa ii spui ca un om i-a spus sa te invete sa vorbesti.
Succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Am fost invatat cum sa vorbesc stai linistit. Am vorbit prea civilizat. Asta e raspuns ca rezultat al lipsei de argumente nu?

| robby212 explică (pentru anonim_4396):

Deloc.

| Mămăligă59 a răspuns:

Cine esti tu?