| Sonia822 a întrebat:

Cum se numeste slujba tinuta de preot, pentru o lauza, la o luna dupa nastere?

Răspuns Câştigător
| Jany123Jane a răspuns:

Molifta, parca.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Dintre ritualurile primitive fara rost si fara sens, mai important e "botezul", pentru ca atunci se decide daca moare sau daca mai traieste copilul: https://www.digi24.ro/......ii-1447407

| Sonia822 explică (pentru halogen001):

N-ai tu de unde sa stii religie, mumata a stat cu popoul infipt in gard si-a spart seminte, nu te-a invatat arhitectura bisericilor, arta picturii, n-a vizitat monumente istorice, a stat pe gard, n-am pretentii de la tine

| halogen001 a răspuns (pentru Sonia822):

Eu de la tine am pretentia ca stii religie, pentru ca am convingerea ca ai cap, ai memorie, ai ratiune si imi imaginez ca stii sa faci diferenta dintre minciuna si realitate, dintre dreptate si adevar si mai am convingerea ca nu crezi ca un zeu de poveste atotputernic, cat se poate de inteligent care a facut tot ce exista e invizibil si a lasat omului pe care-l iubeste o carte cu povesti puerile, primitiva, fara sens, fara logica, unde nimic nu e ce ar trebui sa fie, unde adevarul e minciuna, dreptatea e nedreptate, sacrificiul nu e sacrificiu, iubirea nu e iubire si asa mai departe. Se vede ca zeul invizibil si inexistent e asa de puternic si de iubitor de oameni incat ii lasa sa moara in intunericul nestiintei, de boli, de foame, de frig, in razboaie si in accidente. Daca ai naivitatea si credulitatea sa consideri ca niste ritualuri primitive iti vor aduce o viata mai buna e minunat ca sa aiba parte de tot ce e mai bun si cei care inseala oamenii naivi cu povestile primitive. E chiar normal si firesc ca oamenii mai smecheri si mai necinstiti sa profite de pe urma naivilor nestiutori.

| NotNamed a răspuns:

Operatiunea "mai luam niste bani de la oamenii naivi"

| Sonia822 explică:

Ca si in cazurile de mai sus, n-am pretentii de la unul ca tine, e vorba de educatia lipsa din familie. N-ai tu de unde sa stii religie, ai tai stateau cu popoul infipt in gard si-a spart seminte, si mancand cartofi copti, nu te-a invatat arhitectura bisericilor, arta picturii, icoane in mozaic, n-au vizitat monumente istorice, spuneau bancuri proaste cu dintii strapeziti de la cola

| Sonia822 explică:

Faca e arhitect, de ce nu-l reprezinti cu cinste si lasi comm d-astea de drogangiu

| Sonia822 explică:

Toti credem asta, tu esti singurul care nu crezi. Problema e la tine.