| aleksuta a întrebat:

Buna seara TPU! Am si eu o nelamurire la care as avea nevoie de un raspuns urgent.Maine pentru cei ortodoxi este sarbatoare mare.As dori din proprie initiativa sa tin si eu post negru.Am insa o nelamurire. Daca ma duc la Af.Liturghie,postul se intrerupe daca de-a lungul zilei iau anafora si agheazma? Sau postul negru se tine intreaga zi iar la sfarsitul acesteia se poate incheia cu agheazma si anafora?

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Postul negru daca nu poate fi tinut toata ziua, macar pana la apusul soarelui.Nu.
Aghiasma se ia pe "nemancate", spre exemplu dimineata la fel ca si anafura.
De fapt ordinea este asa : Intai se bea Aghiasma Mica, apoi se ia Anafora, dupa rugaciunile diminetii, spre folos duhovnicesc si binecuvantare.
Dumnezeu sa te invredniceasca sa il ti spre folos!

1 răspuns:
| florincodreanu a răspuns:

Da si asa am inteles ca se tine post si nu se mananca nuci sau ceva de genul asta