| ateu123 a întrebat:

Buna seara tuturor nu am mai pus o intrebare de mult ma gandeam ca ma uitati, nu vreau sa fiu rau am observat ca persoanele care sunt fanatice religios au o atragere mai puternica catre materialism oare de ce? cand in noul testament ne spune cum trebuie sa vina un crestin adevarat

. De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
26. Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decât ele?
27. Şi cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28. Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiţi? Luaţi seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29. Şi vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceştia.
Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.
Şi iarăşi zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu.
Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi.
9. Să nu aveţi nici aur, nici arginţi, nici bani în cingătorile voastre;
10. Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălţăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de hrana sa.
11. În orice cetate sau sat veţi intra, cercetaţi cine este în el vrednic şi acolo rămâneţi până ce veţi ieşi.

7 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Înseamna că trebuie să umblăm dezbrăcaţi pe stradă pentru a ajunge in rai?

| ateu123 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu ar fi rau nu mai mas uita la filme porno as economisi curent

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru ateu123):

Asta ar fi partea buna, dar daca umbla si basescu in castravetele gol?
Nu cred ca si-ar dori cineva sa-l vada.

| ghiolbitza a răspuns:

Asta e o treaba ce tine mai mult de contextul social-economic in care traim si mai putin de cuvantul scripturistic. Nu mai spun ca mare parte din cei care se declara crestini n-au citit Biblia, scrierile Sf.Parinti sau orice altceva cu caracter teologic-religios. Materialismul nu e ceva specific doar crestinilor, e un fenomen social-psihologic intalnit la scara larga in randul maselor.

| doctorandus a răspuns:

Pentru detalii vezi Max Weber, Etica protestanta si spiritul capitalismului: daca nu ar fi fost protestantismul, n-am fi avut capitalism. Credinta protestanta a contribuit la nasterea capitalismului. Calvinistii aveau dogma ca oamenii sunt fie predestinati damnarii, fie predestinati mantuirii si ca singurul mod de a primi semne despre categoria din care faci parte este sa ai succes in cariera/afaceri, caz in care puteai crede ca esti predestinat mantuirii.

| ateu123 explică (pentru doctorandus):

Nu stiam asta multumesc pentru informatie

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Lol, abia am uitat de tine si tu chiar revii rolling on the floor Ti-a expirat ban-ul cumva? Du-te la loc si ia somn sau nu mai pune intrebari stupide...