| W3R4 a întrebat:

Stiti ca unii oameni,dupa ce se trezesc din moarte clinica,sustin ca au vazut Raiul cu ochii?
Ce vreau eu sa va intreb: voi ce parere aveti? Credeti ca e doar un vis, sau realitate?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Tunelul acela lung l-au mai visat unele persoane,tunelul fiind sub forma depalnie cica, cazand, unii vazand o mare de lumina, altii forme luminoase, locuri minunate cu multa vegetatie.Foarte frumoasa experienta, dar si infricosatoare pentru rude. Unii nu mai vor sa se intoarca de acolo.Pace.

91 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Nici ei nu știu, ce să răspundă corect, la o asemenea întrebare.
Cei care se trezesc după „ moartea clinică" și nu sunt creștini relatează același lucruri?
Cred că nu!

| MMihai a răspuns (pentru jrockfreak):

Individul ăla, care elucubrează, mai mult de oră, este un om dintr-o țară, cu foarte mulți creștini.
Era interesant ce relatează oamenii după ce revin din „ moarte clinică ", care oameni, nu au nici o treabă cu creștinismul.

| MMihai a răspuns (pentru jrockfreak):

Vezi
http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58&feature=related
Dacii - Adevaruri tulburatoare - Documentar 2012 HD

| Filip23 a răspuns:

Nu stim ce este. Insa pentru ortodocsi credinta se intemeiaza pe cuvintele Bibliei si ale sfintilor parinti, si nu pe vise.

| OOOLEOOO a răspuns:

Prieteni atei mi-au spus ca sunt halucinatii deoarece creierul nu mai primeste oxigen.

| charonmario a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Desteptule eu am avut si cerebrala vorbesti sa nu adormi habar nu ai si am vazut acelasi lucruri nu eram crestin eram ateu de asta ce zici

| OOOLEOOO a răspuns (pentru charonmario):

Ai fost in moarte celebrala?

| charonmario a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Inima s-a oprit si creierul nu a mai functionat. Deci nu imi zice mie nimeni nimic ca eu am vazut si bunicul meu care e mort asa ca ziceti la alti povesti nu mie

| OOOLEOOO a răspuns (pentru charonmario):

Ai fost ateu inainte de asta ai zis nu?

Asta imi afirma idea, faptul ca oameni aleg o religie fiindca le este frica de moarte.

| charonmario a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Gresit daca tu ai fi fost in locul meu te schimbai la fel simteam ca nu vreau sa ma intorc pe pamant ateu e putin spus nu mi-e frica de moarte deloc stiu unde voi ajunge si voi lupta sa fiu asa cum vrea pCristos sa fiu

| OOOLEOOO a răspuns (pentru charonmario):

Concluzie: Ai ales religia fiindca ai dat fata in fata cu moartea.

| Kosuchin a răspuns (pentru charonmario):

Inainte de a fi ateu nu cumva practicai religia crestina whistling?

| charonmario a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Am ales relatia cu Christos nu religia religia fara relatie egal cu zero

| OOOLEOOO a răspuns (pentru charonmario):

Fiindca ai dat de moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Moarte clinica = moarte cerebrala.
Centrii nervoși cardio-respiratori blocati sunt situați în trunchiul cerebral, de aia se mai numeste si "moarte cerebrala", nu e greu. big grin

Poti sa-ti sfatuiesti prietenii atei sa mai puna mana pe o carte, sau macar sa caute pe net.
E indecent sa se duca chiar si in moarte clinica...neinformati.
Sau probabil, ei ti-au dat "sfatuiala", fiind deja intr-un fel de moarte cerebrala.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Darkmagic):

Halucinatiile sunt sustinute de mai multi.

| rocco09 a răspuns (pentru lolosaurus):

"voua" de ce nu? ca ai gasit cateva articole atee pe net? Ala poate sa-ti demonstreze? Si daca da cum? Poate sa moara si sa revina la viata? Esti usor de convins!

| rocco09 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

De unde stii procentul? Si daca ar fi asa intrebarea care ar trebui pusa "cei care au trecut prin experienta asta ce sustin?". Apropo daca s-au nascocit explcatii la fenomene netraite de ei, cum se explca ceea ce majoritatea celor care au trecut pe-acolo, anume sa se surprinda pe ei in afara trupului lor si totusi constineti? Oare "halucinatiile" sunt copiate la indigo? Daca nu vrei sa crezi nu e o problema, poti sa crezi ce vrei, insa ofera libertatea de constiinta celorlati. Ipoteza atee care "explica" fenomenul nu e batuta in cuie, au mai fost ipoteze batute in cuie si s-au dovedit a fi false!

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru charonmario):

Imi poti da id tau in privat?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru charonmario):

Bine zis! Dupa o astfel de experienta, nu te mai afecteaza mai nimic din spusele ateilor.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru rocco09):

Calm baiatu eu am dat omului un raspuns stiintific.Si eu sustin ca exista viata dupa moarte.

| rocco09 a răspuns (pentru lolosaurus):

Vreau un "experiment stiintific" ...imi dai?

| rocco09 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

In urma carui experiment e "raspunsul stiintific"? ce-a dovedit stiinta experimetal nu "probabil" "posibil" "s-ar putea explica prin"

| rocco09 a răspuns (pentru lolosaurus):

Si apropo ce-a demonstrat stiinta despre lumea asta(daca tot aveti stiinta drept argument)? Ca deocamdata nu se poate cunoaste nimic! Doar ipoteze care nu-s cu nimic mai valabile decat creiationismul!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru charonmario):

Cand ai fost ateu, sti macar cei ateismul?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru charonmario):

Dar primul lucru la care te-ai gandit cand ai vazut ca exista viata de apoi care a fost? ai ramas socat ca prin logica umana si stiinta Dumnezeu nu poate fi explicat cum sar toti ateii?

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Da ray am stiut

| charonmario a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Am fost socat iar primul lucru pe care l-am rostit a fost sa strig la Dumnezeu nu pot descrie sentimentul oricum ateii nu cred

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ciudat e ca toti au avut cam acelasi vis.Prea mare coincidenta, nu crezi?
Nu e un vis!

| Dumnezău a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dovezi concrete nu ai, cu numele tau kilometric? Nu filmulete perimate de pe YT si tot felul de veritabile "marturii" ale unor clovni intr-o halucinatie mai mare decat cea produsa de LSD, nu postari obscure de pe bloguri asemenea.Dovezi concrete, de netagaduit, infailibile si irefutabile! Hai, nu te inghesui!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Dumnezău):

Dovezile stiintifice sunt luate tot de pe bloguri, tot de pe YouTube, tot de la Tv, tot de unde sunt luate si cele teiste, exceptand Biblia.Nici voi nu aveti dovezi concrete, deci nu puteti dovedi marimea universului care, cica s-a descoperit si e de (parca) 93000000000 ani lumina, sau 930Ym, 10 la puterea 26 x 9.3m.Asta pe baza relatarilor oamenilor de stiinta.
Cauta pe net sa vezi, asa am gasit si eu mai inainte.

| W3R4 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Scuze,poate nu m-am exprimat corect prin vis, dar unii spun ca sunt doar halucinatii din cauza lipsei de oxigen a creierului, altii spun ca e adevarat...nici nu mai stiu ce sa cred... unei vecine i s-a intamplat asa iar ce ne-a povestit dupa era foarte uimitor! happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru W3R4):

Un om a avut aceasta experienta iar cand a ajuns in acel loc, a dat de o fata/femeie care i-a spus ca e sora acelei persoane, dupa revenire, si-a intrebat parintii daca a avut o sora care a murit si ei au spus ca da. Poti sa imi spui ceea ce a vazut vecina ta?

Răspuns utilizator avertizat
| W3R4 explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Pai,a zis ca a vazut un tunel luuuug!
La ca capatul tunelului era o lumina puternica, si a auzit o voce de fetita, care o striga "mami"...bine,vecina mea a avut o fetita, Teodora, care a murit la 5 ani sad
Si chiar fetita ei era, a luat-o in brate, a sarutat-o, dar dupa asta, fetita i-a zis sa plece acasa...si chiar in acel moment, s-a trezit vecina mea!

| doctorandus a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

O adventista a avut moarte clinica si vazut-o pe zeita Ceridwen, asa ca s-a convertit la Wicca.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru W3R4):

Tunelul acela lung l-au mai visat unele persoane,tunelul fiind sub forma depalnie cica, cazand, unii vazand o mare de lumina, altii forme luminoase, locuri minunate cu multa vegetatie.Foarte frumoasa experienta, dar si infricosatoare pentru rude. Unii nu mai vor sa se intoarca de acolo.Pace.

| 4b a răspuns:

Au vazut pe saracia...e moarte clinica frate, perioada de timp în care organismul mai poate reacționa la diverși stimuli interni sau externi, care pot determina reluarea activității automate a mușchiului inimii și a respirației... faptul ca acestia relateaza ''n'' povestiri se poate explica prin activitatea centrilor corticali, care rămâne prezentă în toată perioada intervalului de resuscitare.

| rocco09 a răspuns (pentru 4b):

Domnul copy-paste, faptul ca cineva spune "se poate explica prin" nu inseamna ca si asa este! Nu am auzit pe niciunul sa-si induca moartea clinica ca mai apoi sa revina la viata si sa zica "asa-i" ....Pana atunci "ciocu mic si joc de glezne"

| 4b a răspuns (pentru rocco09):

''ciocu mic'' la tine ca eu sunt la putere...sa fii sanatos

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista viata de dupa moarte 99% las posibilitatea sa existe ceva de dupa de 1%

in fond daca exista un creator e ateu desi ma inteleg cu el, acum cu asa zisele come ce sa spun halucinati, autosugestie provocate de credinta omului si medicamente

| milan9 a răspuns:

Este "un fragment" din realitate (mai ales când aceştia se văd pe ei înşişi cu lux de amănunte) aşa cum realitate este şi lumea de dincolo...

| OhGodWhy a răspuns:

Ciudat ca toti vad numai raiul 0_o
Da iadul!?

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

DE mai real decat va imaginati in nici un caz nu poate fi vis

| madalina2222 a răspuns:

Nimeni nu poate sti sigur in afara de cel ce a patit-o!

| SomeRandomDude a răspuns:

Nu-i adevarat ma au tras ei cocaina pe nas si dupa sau prefacut ca au muritoh go on

| MariaaFairytale a răspuns:

Se pare ca multi sustin ca asta se intampla pentru ca creierul nu mai este in stare pentru a gandi etc.
Dar eu cred in cealalta variantawinking

| GrimReaper a răspuns:

Raiul? asa fara judecata de apoi, oamenii aceia incearca sa asocieze ce au vazut cu ceea ce cunosc sau cred raiul cred ei ca l-au vazut. Poate fi doar un vis accentuat din "cauza mortii clinice"

| GiuliaGiuly a răspuns:

E realitate, nu poti sa ai un vis asemenea..deci Inseamna ca Dumnezeu i-a mai dat o sansa la viata, pentru a fi salvat...Un membru al familiei mele a patit-o si a spus ca totul parea atat de real...deci nu poate fi vis!

| TOTO54 a răspuns:

Iti dau un raspuns nu de la mine! cum fac toti de pe TPU eu dau raspunsuri de la Dumnezeu, ca sa nu fiu judecat de alti! Iar pe Dumnezeu nu il va judeca numeni! Deci legat de vise!
In Ioel 2:28 ne releateaza :
După aceea voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii şi fiicele voastre vor proroci, bătrânii voştri vor visa vise, şi tinerii voştri vor avea vedenii.
Vezi aici fiecare are o atributie ...fii cu prorocirea, batrani cu visele si tineri cu vedeniile.Deci nu oricine poate visa vise de la Dumnezeu DOAR BATRANII BISERICII LUI DUMNEZEU!

| Dotsalau a răspuns:

Realitate

| andreutza1638 a răspuns:

Eu cred ca poate fi realitate...

| rocco09 a răspuns (pentru andreutza1638):

N-ai voie sa crezi pana nu iti spune "lolosaurus" ce sa crezi si ce nu!