| 1234568807 a întrebat:

Credeti ca povestile cu cei care au fost in moarte clinica si au povestit cum au vazut raiul sau iadu dupa ce se trezise, sunt adevarate?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

E foarte frumos ce spui despre creier si alcatuirea lui, user Halogen.
Eu insumi sunt adeptul unei simulari, dupa cum vezi, nu de ieri de azi, doar ca NDE daca asta sunt, sunt simulari mult mai elaborate decat un simplu vis.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17016833/
Nu stiu cum sa spun asta, dar cei care au trecut prin NDE nu au avut deloc impresia ca au visat.
Poate tu ai alt gen de vise, dar restul oamenilor obisnuiti isi dau seama de cele mai multe ori chiar in timpul visului ca...viseaza. Sunt o serie intreaga de clisee in sensul asta: dorinta si incapacitatea de a alerga, dorinta si incapacitatea de a striga, etc.
Multi dintre cei atinsi de NDE s-au vazut dintr-un tunel, de sus, vedeau ce se intampla in jurul corpului lor, auzeau ce vorbeau medicii...dar sunt aproape sigur, ca tu cand visezi, esti constient in somn si in timpul visului de ceea ce se intampla in casa. :D
Puteai da un raspuns de bunsimt: "nu stim inca ce sunt", in locul romanelor pe care le-ai scris, si aceasta discutie nu mai avea loc.
Noapte buna.

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, pentru ca de obicei vad ce le spune religia proprie.

Am discutat cu o adventista care a avut NDE si ea in urma acestei experiente s-a convertit la Wicca (o vazuse pe zeita Cerridwen).

| ania a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Biblic nu se poate asa ceva

| RAY a răspuns:

Senzația de pace e cu adevărat, eram conștient nu visam,senzația de muzica în jurul meu, faptul ca eram conștient, vorbeam cu mine, vedeam totul, e o stare de pace enorma, nu îmi era frica și era o senzație de pace

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da sunt foarte adevărate, dar tot povești.

| halogen001 a răspuns:

Omul nu e mort de tot. Unele părți ale creierului funcționează și omul visează apoi e tentat să mai adauge de la el câte ceva la poveste. La fel fac și cei care povestesc ce a văzut omul și așa apar poveștile.

| 1234568807 explică (pentru halogen001):

Exact, sau poate sunt doar niste povesti inventate pentru a face lumea sa creada in existenta raiului si iadului

| halogen001 a răspuns (pentru 1234568807):

Așa este. Eu mă întreb de ce acceptă unii oameni să inventeze așa ceva. Unii poate chiar au niște vise sau halucinații sau vedenii sau chiar văd ceva, dar fără să ai ochii deschiși nu poți vedea nimic. Dacă s-ar putea vedea fără ochi, atunci nu mai era nevoie de ochi și eram toți fără ochi.
În orice caz Dumnezeu fiind doar o minciună, concluzia logică e că nu există nici un fel de Rai, Iad sau viață veșnică, oricâte halucinații ar avea cineva.

| halogen001 a răspuns:

Dacă omul ar vedea cu "sufletul", atunci nu ar avea nevoie de ochi, ar vedea și cu spatele și când doarme și nu i-ar trebui nici oglindă. De aceea poveștile sunt false. Dacă ar exista un suflet separat de corp care să aducă omului informații, să conducă omul și să dețină toate informațiile pe care le știe omul, atunci omul beat, drogat, bolnav sau accidentat nu ar avea pierderi de memorie și comportament diferit de cel normal. Prin urmare nu există nici un suflet care să conducă omul, să dețină informații și să furnizeze omului informații. Totul e în creier și de aceea afectarea creierului conduce la pierderi de memorie și la modificări de comportament. Omul când moare, creierul se deteriorează, nu mai funcționează și s-a terminat cu amintirile, cu gândirea și cu tot ce a fost omul când trăia. Moartea e moarte și atât, iar viața veșnică, Raiul, Iadul, duhurile, sufletele și spiritele sunt niște invenții primitive folosite pentru prostirea omului neștiutor care nu gândește, pentru că e învățat să gândească greșit.

| mastadont a răspuns:

Un studiu de prin 2015 a comparat experiențele NDE cu experiențe sub influența a diferite droguri, fiind inclusă fiecare clasă majoră de stupefiante, antidepresive, antipsihotice, halucinogene, deliriante, etc. Interesant e faptul că s-au găsit foarte multe similitudini între limbajul folosit de cei care au avut o experiență aproape de moarte și cei care luau anumite droguri, chetamina, LSD-ul și DMT-ul sunt drogurile care induc o experiență asemănătoare cu NDE-urile. Acest lucru mie îmi dă de gândit, părerea mea că înainte de moarte apar niște schimbări la anumiți neurotransmițători din creier, neurotransmițători pe care îi putem afecta și cu ajutorul drogurilor, iar aceste schimbări crează acele halucinații avute de subiecți.
Ieșitul din corp este o experiență întâlnită mai des decât NDE-urile, ba chiar există și tehnici pentru atingerea acestui obiectiv. Eu am avut sute de astfel de experiențe însă am ajuns la concluzia că totul nu este decât o iluzie generată de creier când sunt întâlnite anumite condiții specifice. Experiențele extracorporale pot fi atinse și cu ajutorul drogurilor, o doză suficient de mare de chetamină, LSD sau dmt dă rezultate aproape garantate.
https://www.scientificamerican.com/......periences/

| Darkmagic a răspuns:

Cine spune ca a vazut iadul minte.
In experientele NDE reale, documentate, s-au identificat patru fenomene, care s-au petrecut in cazul subiectilor cercetati:
- O.B.E. Desprinderea de corp, inaltare, trecerea prin tavan, etc;
- Senzatia de liniste;
- Urcarea printr-un tunel alb, luminos;
- Coborarea, intoarcerea in corp.
Si atat. big grin
Ce spun restul, care au adaugat la cele intamplate, sunt baliverne.
Ce spun astia de aici...sunt si mai mari baliverne.
"omul viseaza"...
Ce sa vezi, e o minune! laughing Toti cei care au trecut prin NDE, au avut acelasi vis, cu cele 4 fenomene, in exact aceiasi ordine.
Militantismul tampit al unora nu are limite, nu sunt in stare sa spuna: "NU stiu."

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Am înțeles că numai ce spui tu e adevărat, real, inteligent și logic; am înțeles că toți ar trebui să tacă când tu vorbești sau poate că mă înșel, dar mie mi se pare normal ca un om aflat în comă sub influența anestezicelor să treacă prin tavan, să urce prin tuneluri și să simtă liniște, că doar pentru asta e anestezia, ca să nu simtă.
De multe ori omul nici treaz nu e de înțeles, de crezut sau de luat în seamă, darămite când e în comă.

Ce crezi despre experiențele NDE, sunt o incursiune în lumea spiritelor?

Dacă un om spune ceva ce nu-ți place înseamnă că spune baliverne și are un militantism tâmpit și fără limite?
De unde îți vin exprimările acestea așa de elegante? E ceva spiritual?

Dacă spiridușul e așa de puternic, crezi că mai este nevoie să aperi credința în spiriduș? Spiridușul ce are? Nu poate, nu vrea sau nu există?
"Credincioșii" ar trebui să aibă mai multă încredere în spiriduș, că doar e atotputernic. Sau poate nu. Dacă spiridușul e minciună?
Dacă e minciună, atunci se explică militantismul spiritual binevenit și benefic.

Așa e că Dumnezeu a făcut totul? Deci printre altele a făcut purici, păduchi, ploșnițe, căpușe și țânțari,... ca să nu mai zic de omul păcătos și Pământul plat.
Așa e că Dumnezeu e atotputernic, iubește omul și de aceea e invizibil, surdomut, incapabil de comunicare și lasă omul în întunericul neștiinței și primitivismului să moară în sărăcie, de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie?

E cu adevărat spiritual și minunat!

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

Ai ghicit, toate raspunsurile mele legate de stiinta sunt corecte. Daca imi identifici unul singur eronat, dintre cele pe care le-am dat la rubrica Stiinta&Filosofie, nu am sa ma mai mir niciodata de prostiile pe care le scrii uneori.

Nu am afirmat nicaieri ca NDE sunt "incursiuni" in ceva, am spus doar ce se stie despre ele, similitudinile.
Vad ca tu cunosti care este natura acestor experiente, adica, ceva ce nu stie nimeni pana acum.
De ce dracului ar visa toti postura de OBE, out of body experience, se mai si vad pe ei de sus, aud si vad ce se intampla langa corpurile lor, probabil ca numai tu poti explica, foarte stiintific cu:
"E un vis!" laughing
O sa scriu la Stockholm, poate te invartesti de un premiu.
Pana atunci, inceteaza sa iti tot dai cu parerea asupra a ceea ce nu ai habar.
Am ras mult cand ai comentat textul lui Spinoza...care nu era Spinoza, dar sa afirmi ca toti cei care au trecut de-a lungul istoriei prin NDE viseaza identic Ridicare-Tunel-Revenire...e prea in bataie de joc. big grin

| halogen001 a răspuns (pentru Darkmagic):

Creierul omului are o structură asemănătoare la toți oamenii și de aceea e posibil să aibă vise asemănătoare. Erau televizoarele acelea cu tub catodic și când le închideai toate făceau la fel. E o analogie forțată, dar sugestivă. Așa e și cu omul când intră în comă.
Or fi răspunsurile tale corecte că nu e căderea mea să le verific. De obicei lauda de sine nu miroase a bine. În schimb ce am văzut eu la tine e o înclinație spre susținerea pe ocolite a unor lucruri evident false cum e religia care se bazează pe minciuna numită Dumnezeu.
E foarte frumos, dar încearcă să găsești niște modalități mai inteligente prin care să-ți susții religia. Dacă spui doar că eu spun prostii, lucrul ăsta nu e suficient și nici productiv.
Bătaie de joc e religia care se opune științei, promovează minciuna și prostește omul cu povești absurde cu un zeu atotputernic care iubește omul și nu face nimic pentru om. Religia pune omul să citească cu adevărat niște prostii, să aprindă niște lumânări sfințite, binecuvântate, să execute niște ritualuri primitive și să se roage la un spiriduș inexistent, în loc să facă ce trebuie. Asta e adevărata bătaie de joc la adresa omului neștiutor, naiv, credul și învățat să gândească greșit.
În rest e totul bine și frumos.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Nu ai senzația ca visezi,eu unu eram treaz, conștient când eram în coma, nu visam, știu când viseaz, dovada sta în faptul ca după externare am întrebat dacă era adv și da erau acele persoane, nu visam

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Daca imi identifici unul singur eronat, dintre cele pe care le-am dat la rubrica Stiinta&Filosofie, nu am sa ma mai mir niciodata..."

Acum ceva timp ai afirmat ca un kilobyte are 1000 de bytes. Vrei sa caut, sau ma crezi pe cuvant? laughing

Sa consideri ca intotdeauna ai dreptate, e prostie in forma pura.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Nu mai cauta, stiu acel raspuns, iar stupidul in ecuatia asta esti tu.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15902959/
Raspunsul meu este aproape identic cu cel portocaliu, doar ca al meu exprimat in puteri este complet, pentru ca omul dupa cum observi, a vrut definitiile in SI, nu definitia adoptata de programatori.
Dupa cum iti vede ochiul acum, ca ai intregul tablou, intrebatorul a vrut S.I., iar in S.I. geniule, 1 kB e 10^3, adica 1000.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"...doar ca al meu exprimat in puteri este complet"

Da, e complet...eronat. Decat sa dai vina pe programatori, mai simplu si normal e sa accepti ca ai facut-o muci. Si nu e nici prima, nici ultima data. Restu-i poezie.

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

De ce toti care viseaza OBE n-au putut culege informatii verificabile obiectiv, nici macar unul dintr ei, astfel incat sa primeasca milionul de la Randi (JREF)?

| doctorandus a răspuns (pentru Darkmagic):

Un medic de la reanimare a scris niste cuvinte pe faianta, care nu se pot citi de jos din incapere, dar un suflet care ar pluti in camera le-ar citi cu siguranta. A inregistrat mai multe NDE-uri, dar niciunul din pacienti nu a citit cuvintele respective.

https://theness.com/......ce-of-nde/

| Darkmagic a răspuns (pentru halogen001):

E foarte frumos ce spui despre creier si alcatuirea lui, user Halogen.
Eu insumi sunt adeptul unei simulari, dupa cum vezi, nu de ieri de azi, doar ca NDE daca asta sunt, sunt simulari mult mai elaborate decat un simplu vis.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/17016833/
Nu stiu cum sa spun asta, dar cei care au trecut prin NDE nu au avut deloc impresia ca au visat.
Poate tu ai alt gen de vise, dar restul oamenilor obisnuiti isi dau seama de cele mai multe ori chiar in timpul visului ca...viseaza. Sunt o serie intreaga de clisee in sensul asta: dorinta si incapacitatea de a alerga, dorinta si incapacitatea de a striga, etc.
Multi dintre cei atinsi de NDE s-au vazut dintr-un tunel, de sus, vedeau ce se intampla in jurul corpului lor, auzeau ce vorbeau medicii...dar sunt aproape sigur, ca tu cand visezi, esti constient in somn si in timpul visului de ceea ce se intampla in casa. :D
Puteai da un raspuns de bunsimt: "nu stim inca ce sunt", in locul romanelor pe care le-ai scris, si aceasta discutie nu mai avea loc.
Noapte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele da, nu pot sa zic de toate cum e, poate au mai și mințit oameni, dar știu eu câteva care s reale

| BBJHHRUGs a răspuns:

Fake-uri povestite de crestinii ca sa atraga si alte victime.

| 1234568807 explică (pentru BBJHHRUGs):

Corect, niste povesti inventate sa creada oamenii in rai si iad

| clasa8aamsosit a răspuns:

Nu. Poate că unii au visat și au mai înflorit povestea.