| Toluk19 a întrebat:

Am o intrebare dar sa fim seriosi! Ce parere aveti despre oamenii care au moarte clinica! Toti spun ca vad raiul si iadul! Si ei spun ca lumea spirituala e mai reala decit asta pe pamint si ce vad ei ii schimba toata viata si devin crestini si se roaga la Dumnezeu sa ajunga unde au fost adica in rai! Si spun ca ne vom convinge cind vom muri si cit e de reala viata spirituala! Sa fim seriosi si spuneti ce credeti de acesta?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

E doar din lipsa de atentie.Stim cu totii ca moartea clinica nu este moarte 100%, deci cum ajung ei in Rai? D-zeu parca era atotstiutor, deci ei reusesc sa il pacaleasca? El ar trebui sa stie ca ei nu sunt 100% morti.Si mai e ceva, sunt pacatosi si ajung in Rai, deci iarasi nu se potrivestewinking

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Rapplex):

Sunt mai multe teorii in legatura cu Judecata de Api. Unii zic ca intreaga viata iti trece prin fata ochilor pret de o secunda, Altii spun ca vizitezi Raiul si Iadul. Deci, ipotetic vorbind, daca ar fi sa facem legatura, moartea clinica inseamna, pe plan spiritual, procesul de initiere in Lumea de Apoi.

| Rapplex a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Procesul de initiere eu stiu ca e dupa ce corpul e total mort, si sufletul pareseste corpul.E povestea cum ca vine un inger, care iti preia sufletul, iar apoi, timp de cateva zile faci vizita Raiului si a Iadului. Daca moartea clinica e procesul de initiere in Lumea de Apoi, cum se face ca acei oameni revin la viata? E cam fara sens.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Rapplex):

"Vizitarea" Raiului si Iadului implica cele 2 stari de spirit: vinovatia, regretul si multumirea de sine. Cat timp viata de desfasoara in fata "ochiului mintii", adanc scufundat in subconstient, omul se afla intr-o stare de luciditate. In acest caz, in functie de starea de spirit predominanta omul poate spune pe ce teritoriu spiritual se va afla. Deci, in functie de pacate, omul vede Raiul si iadul, insa mai nu le resimte deocamdata decat launtric, fiind ca un film 3D (ca sa dam un exemplu din viata cotidiana) in care simti ca parca traiesti in el, starile fizice si psihice fiind influentate de impulsurile creierului.
In concluzie, conexiunea sufletului cu mintea sunt strict legate de procesul de initiere, care are in vedere constientizarea faptelor facute pe plan rational ( iar mai apoi sufletesc, dupa moartea individului).
Omenii revin la viata datorita activitatii reduse a creierului, insa inca prezente, iar trecerea de la viata la moarte este strict influentata de minte, a carei prezenta impiedica dominarea (in termeni teologici, "invierea" completa a) sufletului, adica trecerea dintre cele doua planuri mentionate.

| DomineRex a răspuns:

Ma intreb de ce un budist nu il vede pe Isus, si vede o buda unde merge sa se pise...
Efectul se datoreaza datorita lipsei de oxigen, iar inainte sa mori mai ai cateva vise.

| KodrutZ a răspuns:

Eu spun doar o chestie - sint citeva zeci de cazuri, poate sute, mediatizate. Oare cite mii/zeci de mii de cazuri in care cineva revine din moarte clinica si nu are halucinatii religioase exista?

| Toluk19 explică:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch
nu degeaba plinge acest om!

| Toluk19 explică:

Ati vazut marturia lui Gavril Barnutiu care a fost un ateu si a fost in moarte clinica timp de 13 ore si dupa aia s-a schimbat viata si se roaga cu glas tare acum si plinge de bucurie ca la convins!

| costis a răspuns (pentru Toluk19):

Stiu doar doua cazuri reale. Unul, 43 ani, care nu isi aminteste nimic. Si un tanar care a si-a rezumat trairile prin : "nimic din ce e aici nu se merita".

| Toluk19 explică:

Meam adus aminte ceva, bunicul meu inainte de moarte vo 3 zile vedea ca venea un barbat cu o fetita dar nana mea si tatal meu nu vedea nimic! Si bunelul spunea : Cum nu vedeti uitati-va ca e linga mine : spunea ca are niste ochi albastri frumoshi si era foarte frumusica vroia sa o prinda dar nu putea! Chiar mi-a fost interesant vedenia lui bunelul! Si bunelul meu era destul de constient vedea ce se intimpla dar noi nu si el iarashi spunea : cum nu vedeti cei cu voi? Dar noi putin parca ne era frica!

| ROBERT89 a răspuns:

In general persoanele mai "greoaie" dpdv spiritual (ateii)au o perceptie extrasenzoriala redusa sau nula si o logica tip ochelari de cal. Daca nu exista studiu stiintific, ei nu pot sa creada. Daca eu pot sa ies din corp voluntar de 9 ori iar a 10-a oara nu reusesc din diferite motive(emotii,oboseala, boala), dpdv stiintific nu am facut nimic.Trebuie sa pot repeta oricand si in orice conditii (frig, caldura, altitudine etc)experimentul.Este o tampenie.
Chiar daca stiintific s-ar explica fenomenul, prostimea (publicul) ar fi informata oricum ultima si dupa mult timp.

| zăGhost a răspuns:

Cred ca n-ai nicio sansa sa gasesti raspunsul pe TPU, oricum, nice try. ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere aveti despre oamenii care au moarte clinica RAS ca au o imaginatie bogata, sau din cauza medicametelor adminstrate lea provocat halucinati apropo sa demonstrat ca multi au cam acelasi halucinati mai tare e ca din cauza la acelasi medicament, daca esti mulsulman o sa spui ca l-ai vazut pe mohamed, daca esti budist pe buddha daca esti in india pe vreun sobiolan sau o vaca totul sta cum interpreteaza acei oamenii acele halucinati desigur ca asemenea experiente nu sunt usor de trecut si un om credinsos ce ar putea spune? ca l-a vazut pe dumnezeu, tu crezi tot ce spun niste straini aflati sub influenta unui medicament apropo moartea clinica nu-i moarte o data mort numai invi clar, e in coma dar aparetele noatre nu pot observa asta sau unele pot dar in tari sarace cum nu dispun de asemenea aparate e usor sa declari mort, mai este si banii cati banii aduc asemenea povesti unde e vorba de banii apare si minciuna daca povestea nu starneste un interes nu se vinde deci s-o facem cat mai sf ca prosti sa cumpere ziarul numai fi asa credul crede doar ce vezi nu ce isi spun alti ei ce vad

| Toluk19 explică (pentru 1Mihai1):

Pe toate le-am vazut si chair mult mai multe! Ioan Gabor cel mai interesant, el a spus > Cine nu crede va veti convinge in clipa mortii cine vine dupa voi < De la vorbele acestea mi-a adus aminte de clipa mortii lui bunelul!
Ioan daca spune minciuna trebuie sa e fie frica pentru ca in Biblie spune clar > Prorocii mincinosi vor avea mai mare pedeapsa<

| LoLiTaBella a răspuns:

Atunci cand sunt in moarte cerebrala creierul lor nu mai functioneaza, ei sunt tinuti in viata de aparate, asa ca putinii care isi revin pot avea halucinatii care par extrem de reale

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoLiTaBella):

Nu stiam de aparte care inlocuiesc creierul, aparetele ajuta inima, plamanii etc nu creierul, ala nu poate fi inlocuit de nimic o data mort numai poate fi readus la viata, dar ceva ai dreptate de fapt organele pot sa numai functioneaza si creierul sa mai functioneze da e posibil