| denisamaria2002 a întrebat:

am 2 intrebari.

1.Animalele au suflet? Ajung in rai? Profa mea de religie spune ca nu, ca Dzeu a suflat viata doar oamenilor.

2.Credeti ca tot ce se intampla acum,in intreaga lume,temperaturi mari, topirea ghetarilor, foamete boli etc. e un semn ca se apropie sfarsitul? Si in ce consta sfarsitul? Vor fi oameni care vor scapa? Cum? Si de ce? Unde vor ajunge? Cum vor scapa?

Vreau raspunsuri clare, fara cuvinte de nu le intelege nimeni

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu cred ca Eclesiastul cap.3/19-20 raspunde cel mai clar la aceasta intrebare:"Caci soarta omului si a dobitocului este aceeași; aceiași soarta au amandoi; cum moare unul, așa moare si celalalt, toți au aceiași suflare si omul nu întrece cu nimic pe dobitoc; caci totul este deșertăciune.
Toate merg la un loc; toate au fost făcute din țărâna, si toate se întorc in țărâna."

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai da, momentan, că după vine judecata de apoi, și toți vor fi invitați atunci.

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde scrie in biblie asta?

| Celcestietot a răspuns:

1. Da, bineînțeles că animalele au suflet. Fără suflare de la Dumnezeu, nimic nu ar prinde viață. Acestea sunt menționate în Geneza capitolele 1, 2 și 9.

2. Bineînțeles că acestea sunt semnele sfârșitului. Acestea sunt menționate în Matei:24-de la versetul 3. Am dat aceasta sursă, pentru că este una super ușoară de înțeles, și sigură. Nimeni nu va scăpa de catastrofă, decât temporar. După războaie, antihrist, atunci va veni separarea celor drepți de cei nedrepți. Cei drepți vor trăi veșnic. Semne legate de catastrofe mai se găsesc și în Apocalipsa după Ioan.

Sper că ai înțeles!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sunt si inteligente.Luam de exemplu gorila Koko. Avea un Iq de maxim 90, comunica prin semne

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Da, sunt și inteligente.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Acolo unde m-ai trimis tu sa citesc am gasit :
"Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa."
(geneza - 1/24)
". Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine."
Deci pamantul a dat, iar Dumnezeu a zis ca e bine. Da-mi si tu citatul din care reiese ca Dumnezeu a dat suflare plantelor si animalelor. ATENTIE! ...eu nu sustin ca Dumnezeu nu a dat suflare de viata plantelor si animalelor, dar spun ca nu stiu, si nu stiu pentru ca nu am vazut scris. As prefera insa cei care spun ca stiu sa dea si versetele care confirma asta, nu sa ma trimita sa citesc 3 capitole si sa aflu in final ca de fapt era o minciuna

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Nu este o minciună, cea cu 3 capitole. Dumnezeu a dat inteligentă naturii, deci a plantelor, a animalelor și a pământului, scrie in Biblie. Mai ne spune că plantele îi cântă Domnului, iar acest fapt este dovedit științific. Scrie și pe parcursul Bibliei despre așa ceva. Acum să dau pe toate, este mult, și astăzi nu prea am timp.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ma grabesc, astept citatele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

★„20.Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa."

★„24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa"

★„30.Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa."

★„9."Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmaşii voştri.
10.Şi cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele şi cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietăţile pământului câte au ieşit din corabie;
11.Şi închei acest legământ cu voi, că nu voi mai pierde tot trupul cu apele potopului şi nu va mai fi potop, ca să pustiiască pământul".

★„7. Dar ia întreabă dobitoacele şi te vor învăţa, şi păsările cerului, şi te vor lămuri;
8.Sau vorbeşte cu pământul, şi-ţi va da învăţătură şi peştii mării îţi vor istorisi cu de-amănuntul.
9.Cine nu cunoaşte din toate acestea că mâna Domnului a făcut aceste lucruri?
10.În mâna Lui El ţine viaţa a tot ce trăieşte şi suflarea întregii omeniri."

ETC

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu am spus :
" Da-mi si tu citatul din care reiese ca Dumnezeu a dat suflare plantelor si animalelor. ATENTIE! ...eu nu sustin ca Dumnezeu nu a dat suflare de viata plantelor si animalelor, dar spun ca nu stiu, si nu stiu pentru ca nu am vazut scris."
Iar tu nu ai raspuns la intrebare, ai scris pur si simplu niste citate care nu are legatura cu intrebarea. Intrebarea era clara : - A dat Dumnezeu suflare de viata plantelor si animalelor? Daca da scrie versetul care spune ca a dat.
Eu am mai scris :
"în 30 Iunie | Mircea08 a răspuns:
Profa ta, si nimeni altcineva, nu are de unde sa stie ce se intampla cu animalele dupa ce mor (daca merg in rai sau in alta parte). Daca ma intrebi pe mine, eu CRED ca animalele au si suflet. Am spus "cred " deoarece nimeni nu stie ca nu are de unde "
Unde este gresit in tot ce am scris? ce nu stiu si voiai sa-mi spui? Daca dai numai citate fara a spune un cuvant nu inteleg nimic

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Păi reiese din citate că au suflet. Am încercat să le dau în ordine. Citește atent și te asigur că vei înțelege. Despre pământ acum:

★„11 Să se bucure* cerurile şi să se veselească pământul; să mugească** marea cu tot ce cuprinde ea!
12 Să tresalte câmpia cu tot ce e pe ea, toţi copacii pădurii să strige de bucurie
13 înaintea Domnului! Căci El vine, vine să judece pământul. El va judeca* lumea cu dreptate şi popoarele după credincioşia Lui."

★„12 Da*, veţi ieşi cu bucurie şi veţi fi călăuziţi în pace. Munţii şi dealurile vor răsuna** de veselie înaintea voastră şi toţi copacii din câmpie vor bate din palme."

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ok. ..atunci citeste si tu atent si te asigur ca vei intelege :
"Cu cât conceptul metodologic acţionează mai autentic şi cu cât determină mai cuprinzător trăsăturile esenţiale al unei ştiinţe, cu atât mai originar este el îngemănat cu obiectul însuşi, cu atât se îndepărtează el de ceea ce noi numim o manipulare tehnică, tip de manipulare frecvent întâlnit şi în disciplinele teoretice."
(«Ştiinţa Omului» şi Fenomenologia - Obiectivitatea fenomenologică)

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Eu inteleg, ca eu nu manipulez. Asta este?

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca intelegeai ce trebuie nu imi raspundea-i printr-o intrebare. Era normal sa nu intelegi mai nimic deoarece ti-am dat un citat dintr-un studiu fara sa iti spun ce idee sa urmaresti, adica fara sa iti spun motivul pentru care l-am dat. Cu asa ceva m-am confruntat si eu cand ai dat un sir de citate din Biblie care nu aveau legatura cu ce discutasem inainte

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Eee, aveau legatura. Eu ti-am spus de unde reiese ce ai intrebat tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Au reiesit din mai multe versete. Ai inteles?

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu prea inteleg. Ia uite aicea :
★„12 Da*, veţi ieşi cu bucurie şi veţi fi călăuziţi în pace. Munţii şi dealurile vor răsuna** de veselie înaintea voastră şi toţi copacii din câmpie vor bate din palme."
Daca copacii vor bate din palme inseamna ca au suflet? Nu! Este o figura de stil asa cum este tot versetul. Nimic nu ma duce concret la ideea ca acei copaci au suflet, numai daca eu vreau sa fortez intelesul, dar tocmai cu asta nu sunt de acord, tocmai asta vreau sa spun ca informatiile exista sau nu, ele nu trebuiesc smulse cu orice pret dintr-un loc unde nici macar nu exista.
Repet, eu cred ca animalele si plantele au suflet, dar acel suflet pe care eu l-am definit a fi suflet, si nu stiu altii ce inteleg prin suflet. Eu inteleg prin suflet o fiinta, care poate fi imbracata intr-un corp material,( fie ca cel al animalelor, fie ca cel al plantelor ), energetic sau de alta natura. Prin urmare, dupa moarte, fiinta este eliberata din "imbracaminte", deci nu fiinta moare, ea doar se dezbraca de corpul material, si isi continua viata in alt fel. De aici incolo nu mai stiu nimic, tot ce se spune sunt doar presupuneri.
Stiu ca dictionarul defineste sufletul in alt fel, dar am precizat faptul ca eu inteleg altceva prin ceea ce se numeste suflet.
Prin suflare de viata inteleg introducerea unui suflet in "imbracamintea" lui (corpul lui material). Nu stiu daca sufletul animalelor este diferit de al omului, dar stiu ca sufletul, odata introdus in imbracamintea lui se va comporta potrivit informatiilor pe care le are acea imbracaminte (corp material), informatii ce se afla in ADN-ul fiecarei celule. Oamenii de stiinta au mai descoperit si alte centre in care sunt depozitate informatii. Si acele centre sunt memorii pe suport material asa cum este si ADN-ul. Orientalii sustin ca mai exista si un suport energetic, de forma corpului, care are rolul de a stoca toate informatiile pe care individul le dobandeste in cursul vietii.
Toate aceste sunt studii facute, dar nu neaparat sunt si adevaruri. Aceste studii au totusi o utilitate, aceea de a te face sa intelegi lucruri

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Ok, am înțeles. Bine, să fie așa cum spui tu la definiția sufletului. Dar oricum plantele cântă pentru Domnul. Și tu la ce mi-ai spus, ai vorbit despre reincarnare practic. Biblia ne învață că nu există. O spune și Iisus din cate știu.

| Mircea08 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nuci poveste despre reincarnare, poate ca m-am exprimat gresit. Eu am vrut sa definesc sufletul, si am spus ce cred eu, iar asta nu inseamna ca am vreo informatie in acest sens.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mircea08):

Ok.

| RobertMoon a răspuns:

1. Eu cred că toate ființele vii au suflet, nu doar oamenii. Unde ajung după moarte nu știe nimeni.
2. E o prostie să crezi că se apropie sfârșitul datorită unor fenomene meteo sau probleme sociale. Astea au existat mereu, doar spălații pe creier cred în asemenea tâmpenii, cel mai bine e să crezi că lucrurile legate de temperatura se datorează unor schimbări climatice din punct de vedere științific, nu din cauza că se apropie sfârșitul lumii laughing. Iar despre foamete și războaie același lucru, doar că aici nu e vorba de schimbări climatice ca in cazul vremii, ci datorita conflictelor dintre oameni care au existat întotdeauna. Au fost cele două războaie mondiale și asta nu a însemnat că după ce s-au sfârșit a venit sfârșitul lumii, așa că rămâneți realiști oameni buni.

| Mircea08 a răspuns:

Profa ta, si nimeni altcineva, nu are de unde sa stie ce se intampla cu animalele dupa ce mor (daca merg in rai sau in alta parte). Daca ma intrebi pe mine, eu CRED ca animalele au si suflet. Am spus "cred " deoarece nimeni nu stie ca nu are de unde
Daca planeta se distruge evident ca va disparea si viata, si nu va scapa nimeni. Nu exista un alt loc unde sa poata cineva pleca.

| chuckmanson a răspuns:

1.Normal că animalele nu au suflet, la fel cum nu au nici oamenii nici plantele nici ciupercile nici organismele microscopice. Conceptul de suflet s-a născut înainte ca oamenii să înțeleagă cum funcționează gândirea și emoțiile. Este un concept la fel de valid precum ideea că bolile sunt rezultatul vrăjitoriei.
2. Sfârșitul lumii va veni peste vreo 5 miliarde de ani. Mă rog maximul, pentru că se crede că Soarele ne va distruge mult mai curând de atât, dar mă rog. Foametea și bolile au existat dintotdeauna, înainte ca omenirea să existe. Numai acum s-au mai redus bolile și foametea. De fapt în ziua de azi speranța de viață e mai mare ca oricând, iar sărăcia mai puțină ca oricând. Iar legat de schimbările climatice, din fericire pană și ecosistemul o duce mai bine, iar pană în 2070 gaura din stratul de ozon o să dispară complet, deci pare mai degrabă un semn că lumea devine mai bună decât să se termine.

| Octavian199 a răspuns (pentru chuckmanson):

Evident ca asta e 'sufletul'

Răspuns utilizator avertizat
| Helper07 a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic despre animale.
Sfarsitul se apropie intr-adevar, o sa vezi, lucrurile vor merge din rau in mai rau. Dupa ce harul va fi inchis, atunci cand nimeni nu va mai putea fi salvat si se va spune: "Cine a fost credincios pana acum sa fie si mai departe iar cine a pacatuit sa pacatuiasca mai departe". Credinciosii vor trece printr-un timp de stramtorare dupa care va veni Isus si-i va lua la cer pe toti cei ce I-au fost supusi si L-au urmat iar ceilalti isi vor gasi sfarsitul pe pamant. Toti mortii vor invia in acea zi. Vom sta in cer 1000 de ani dupa care Pamantul va fi transformat din nou intr-un Eden chiar mai frumos ca la inceput si vom locui acolo in vesicie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Prima parte este adevărată, a doua nu. Nu vor învia toți, decât cei drepți. După cei 1000 de ani, va sosi judecata de apoi practic. După judecata, cei drepți se vor muta pe alt pământ. Acestea le poți găsi la Apocalipsa capitolul 20 și 21.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asa e, merci ca mi-ai spus.

| Celcestietot a răspuns (pentru Helper07):

Cu plăcerewinking!

| rivotril a răspuns:

Buna, ai niste intrebari la care imi pot da doar cu parerea pe baza a niste cunoștințe. te asigur, nimeni nu iti poate raspunde corect si nu poate stii. sunt doar păreri.
1. animalele nu au suflet, dupa spusele biblice. si nu, nu ar ajunge in iad sau rai.
insa, eu zic ca animalele au mai mult suflet ca oamenii, nu consider sufletul un obiect. ca toti oamenii il au. cum putem spune ca un om mizerabil are suflet si un animal care da dovada de loialitate nu are? eu consider ca suflet au animalele, oamenii, personalitatile care iubesc, respecta si ofera si persoanelor din jur. animalele iti umpla inima de lucruri bune, deci eu cred ca au.
2. nu, nu cred. sunt doar schimbări care nu se intampla doar acum. zonele de relief influențează. cand e sfârșitul lumii se spune ca o sa iasa foc din cer si toti o sa murim. nimeni nu scapa. daca e adevărat ce zice biblia, dupa sf lumii o sa fim judecati toti oamenii si vom merge in rai sau iad. si cam atat. se spune ca exista viata dupa moarte.
ti am spus ce stiu, sper ca te am ajutat, o sa vedem fiecare realitatea dupa moarte.
funda?