| petriinna a întrebat:

am inceput sa cred ca dumnezeu si viata dupa moarte nu exista, insa nu ma impac cu ideea, ma apuca o tristete profunfa cand ma gandesc la asta. Astept un raspuns de la un ateu, voi cum va impacati cu aceasta idee?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Moartea este inevitabilul, un proces natural şi, neavând alte opţiuni, mă împac cu ideea ei destul de bine (când vine vorba de moartea mea, nu şi a celor dragi), poate şi pentru că niciodată nu am avut reale iluzii unei vieţi veşnice. De mică am fost destul de sceptică şi realistă (chiar dacă jucam uneori diferite roluri în jocurile adulţilor îndoctrinaţi, crezând că aşa fac mai toţi, doar se joacă, ca de Crăciun; în timp, însă, am realizat că unii iau aceste jocuri mult prea în serios şi le joacă întreaga sa viaţă, impunându-le, deseori şi din nefericire, şi celorlalţi).

| petriinna explică (pentru NOname):

NOname, tu nu ai observat fortele din jur, cum toate tind toate spre un echilibru, nu te-ai gandit niciodata ca ar putea exista ceva mai presus de noi, un Dumnezeu? ..parca totusi...

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

Încerc să caut explicaţii realiste, logice, unele care nu implică magie, credinţe iraţionale, superstiţii, prejudecăţi...

În capul meu se leagă totul foarte bine şi fără zei (mai bine chiar), care au fost creaţi de oameni primitivi pentru a umple golurile cunoaşterii.

| petriinna explică (pentru NOname):

Imi pare imposibil sa gasesti explicatii la totul... cred ca semnele de intrebare si de indoiala nu se termina...

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

Asta nu înseamnă că în locul semnelor de întrebare ar trebui să plasăm nişte zei imaginari. Ca răspuns, oricând e mai binevenit şi onest un "nu ştiu (încă)" decât un "god did it".

| petriinna explică (pentru NOname):

Nu stiu cum sa ma exprim...dar fiecare in parte in functie de inteligenta sa sau de cunostintele sale, in momentul in care a ajuns acolo unde nu are explicatii (nici macar din partea stiintei ) e liber sa aleaga ..gandindu-ma ca sunt in situatia asta, inseamna ca Dumnezeu a vrut (cam asa gandeam inainte ). Ti s-a intamplat vreodata ca atunci gandesti un lucru sa ajungi de unde ai plecat?

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

Alyalinaaly: "Ti s-a intamplat vreodata ca atunci gandesti un lucru sa ajungi de unde ai plecat?"

Fii puţin mai explicit(ă), te rog.

| petriinna explică (pentru NOname):

Ai gandit mult timp la cuvintul nimic (absolut nimic ) sau la totul?

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

Defineşte "mult"!
Nu mi-am creat din asta o obsesie, dacă asta ţi-e curiozitatea.

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

Poate asta îţi va mai limpezi din neclarităţi şi nelinişti:
1 - Istoria Universului Pe Intelesul Tuturor (Partea 1)
2 - Istoria Universului Pe Intelesul Tuturor (Partea 2)
http://www.tpu.ro/......-nu-e-mai/
3 - Originea Vieţii Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......aewnrlmss/
4 - Istoria Pământului Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......i-clar-nu/
5 - Vârsta Lumii Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......e-care-sa/
6 - Selecţia Naturală Pe Înţelesul Tuturor
7 - Teoria Evoluţiei Pe Înţelesul Tuturor
8 - Evoluţia Omului Pe Înţelesul Tuturor
9 - Strămoşii Noştri Pe Înţelesul Tuturor
http://www.tpu.ro/......tuturor-6/
10 - Metoda Ştiinţifică Pe Înţelesul Tuturor
11 - Creaţionismul "Ştiinţific" Pe Înţelesul Tuturor
12 - Despre Seria "Pe Înţelesul Tuturor"
http://www.tpu.ro/......10-metoda/

http://www.tpu.ro/......rsului-pe/

| petriinna explică (pentru NOname):

Noname, imi place mult fotografia si melodia ta de profil happy

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

Mulţumesc, Aly-Alina. Avatarul tău, de asemenea, are ceva special (mărit mai ales). : )

75 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Secretul fericirii este sa te minti pe tine insuti atunci cand nu esti capabil sa suporti adevarul. La urma urmei faptul ca viata dupa moarte nu exista nu implica faptul ca nu poti crede in ea.
Necesitatea adevarului nu exista si pentru spiritele mediocre, pentru acestea primeaza sentimentul fericirii.

Moartea dragul meu, este singurul subiect pe baza caruia poti sa te amagesti cum vrei tu, deoarece niciodata nu ai sa te deziluzionezi, niciodata nu ai sa vezi ca dincolo nu e nimic.

| petriinna explică (pentru Inferno):

Tristut... adevarat totusi, oare cum exista viata, gandire, daca la inceput nu a existat nimic? poate au existat intotdeauna dar sub alta forma

| RAY a răspuns (pentru petriinna):

Nu stim ce a fost la inceput, asta nu inseamna sa credem in existenta unui zeu tribial evreu

| Narcis2007 a răspuns:

Nu ai de ce sa fii trista, char daca nu exista viata dupa moarte nu inseamna ca totul e in zadar. Gandeste-te la viata ca la un film, in final se va termina dar le va da un sentiment de implinire, bucurie celor care il vad sau chiar dezamagire daca a fost sub asteptari... oricum parerea mea e ca ar trebui sa iti traiesti viata in asa fel incat in final sa nu ai regrete si sa te simti implinita

| mODIN a răspuns:

Lafel simteam si eu la inceput.O sa-ti treaca in cateva luni.

| RAY a răspuns:

Salut,te inteleg e si normal sa te simti asa,sunt momente in care si eu ma simt asa dar daca ma mint singur ca exista ce castig de fapt? de multe ori ne mintim in viata pentru a merge inainte dumnezeu a fost inventat pentru a da o speranta, trebuie sa te impaci cu tine insuti in primul rand ai o viata, bucurate de fiecare clipa traita cred ca moartea e un motiv sa traiesti viata din plin, sa vrei sa ai ce isi doresti si daca mori asta e asa ca nu vom constienti cand vom muri asa ca nu ai de ce sa ai frica acolo nu va vi nimic, mie mi mai greu sa accept moartea celor dragi decat mie sincer

| Mistic21 a răspuns (pentru RAY):

Cea mai mare dovada a existentei lui Dumnezeu, este existenta ta. Cred ca ateii sunt de fapt niste oameni deznadajduiti, chinuiti sufleteste, care bajbaie in intuneric dupa raspunsuri.Acestia nu vor gasi linistea pana nu se vor intorce Acasa, la origine, ca fiul ratacitor.

| RAY a răspuns (pentru Mistic21):

Acest argument poate fi folosit pentru orice zeu
nu sti cum sunt ateii nu afirma ceva de ce habar nu ai

| Mădă0611 a răspuns:

Nu inteleg ce e asa trist in faptul ca nu exista dumnezeu, acel creator "inteligent" care daca ar exista ar trebui sa ceara iertare tuturor vietuitoarelor, in genunchi, pupandu-le picioarele, pentru "bunatatea" lui. Viata trebuie traita cu mai mult drag (daca spun placere poate se intelege altceva) cand stii ca nu mai e nimic dupa, ca plata o primesti in viata asta devil, ca ai avut sansa sa descoperi parte din univers. Ca teist, nu dai 2 bani pe viata ta sau cea din jur, dar odata trezit, lumea e mai frumoasa, mai colorata, observi ca pana si plantele au "suflet", natura e prea minunata sa fii trist/a ca nu exista ceva care s-o strice.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu se impaca decat cu ideea de comoditate

| CinevaNou a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asta da raspuns de campion!

| sublime89 a răspuns:

Tocmai datorita acestui sentiment care te incearca pe tine acum, au inventat oamenii zeii si religiile. Astfel au avut si ei o speranta, si i-a ajutat sa-si traiasca vietile cat de cat mai bine si sa fie mai optimisti. Dar e mai bine sa infruntam realitatea asa cum e, decat sa ne face sperante false. Faptul ca nu exista viata dupa moarte nu trebuie sa fie o tragedie. Acest lucru ar trebui sa ne faca sa apreciem viata asta mai mult, pentru ca e singura si e si scurta. Eternitatea mortii nu trebuie sa te sperie, pentru ca noi am fost deja "morti" o eternitate inainte sa existam, si eu unul nu tin minte sa fi avut vreo experienta neplacuta atunci. Pur si simplu nu existi. Nu simti nimic.

| Dariusuu a răspuns:

Chiar dacă Dumnezeu nu există, nimeni nu te opreşte să-ţi trăieşti viaţa după placul sufletului tău.

Toate cele bune.

| ErrorFound a răspuns:

Ascult Metallica. B|

Eu aveam problema asta in copilarie. Aveam problema asta cand eram crestin. rolling on the floor
Incepeam sa plang noaptea gandindu-ma ca dupa ce mor pierd totul.
Stii ce-am facut sa-mi revin? Mi-am dat seama ca nu detin nimic. Nimic nu este al meu, nimic nu a fost, nimic nu va fi. Exista doar EU pentru o perioada scurta si dupa ce mor nimeni nu va plange din cauza mea, lasand la o parte chestiile "neimportante" ca parintii, bunicii, prietenii.
De aceea incerc sa ma distrez cat pot, in orice mod pot si sa traiesc cat mai bine cat voi putea.

Fa si tu la fel, poate iti revii. Daca nu... spune o rugaciune. Ma ajuta si pe mine cand eram mai prostut.

| petriinna explică (pentru ErrorFound):

Mda ...imi vine sa rad de prostia ta, intai zici una si apoi imi zici sa ma rog. Nu pune in discutie faptul de a fi mai prost sau mai destept, aici se valorifica cantitatea de cunostite, de timpul acordat unei astfel de dezbateri pentru a ajunge la o concluzie... sunt oameni extrem de destepti care cred in Dumnezeu si se roaga

| NOname a răspuns (pentru petriinna):

alyalinaaly: "...sunt oameni extrem de destepti care cred in Dumnezeu si se roaga"

De acord, numai aceste credinţe iraţionale şi fel şi fel de superstiţii şi ritualuri religioase nu fac parte din dovada a deşteptăciunii lor (mai degrabă din contră, ca nişte anomalii ce se abat de la inteligentul, realistul şi logicul general, o slăbiciune...ce şi-o permit conştient/voit sau nu).

| ErrorFound a răspuns (pentru petriinna):

Ba frate, asta e singurul lucru bun la religie, iti da o senzatie (falsa) de siguranta. Daca tu esti slab de "inger", de ce nu ai face-o? Te face sa te simti bine pana la urma, crezi ca cineva are grija de tine.

Acum ca ti-ai dat seama ca nu e nimic care are grija de tine, asuma-ti responsabilitatea pentru innteligenta si nu mai da in gropi cu "vai, o sa mor"...

Si ca sa stii si tu, inteligenta nu scuza naivitatea, tembelule. Nu le mai cauta scuze alora informati ca tine.

| Moisie a răspuns:

Foarte simplu, adica BINE!
Noi ateii stim ca dupa moarte va fi la fel ca inainte de a ne naste, si asta nu sperie pe nimeni, sau tu te sperii cand te gandesti la ce ai fost tu inainte de a te naste?

| Deaad a răspuns:

Daca erai un crestin convins inainte e normal sa te simti asa.E o schimbare, fiind obisnuit cu viata crestina si cu acest crez, acum ca incepi sa nu mai crezi, tot esti putin speriat ca daca totusi exista, nu ma va ierta ca spun asta.Si eu am fost asa.
In timpul care a trecut, mi-am dat seama de la o zi la alta ca Dumnezeu este doar o poveste pentru adormit copii.(la propriu)
Vreau doar sa te gandesti numai la cat de mare e unviversul, cat de multa violenta si agresiune e in lume.E pur si simplu logic ca Dumnezeu nu exista.In cateva sute de ani, religia va disparea.La fel cum a disparut si credinta cu zeus, odin, thor asa va disparea si asta.
Uita-te la "biserica lui Dumnezeu", cat e de jegoasa, popi hoti si "crestinii" care ii vezi sunt numai cu numele.Nu cred cu adevarat.
A crede in dumnezeu si in al sluji este sclavie.Majoritatea cred in el doar ca sa nu ajunga in iad.
Eu iti spun ca daca incepi sa ai dubii, te trezesti la realitate, nu mai traiesti in lumea basmului.

| petriinna explică (pentru Deaad):

''Daca erai un crestin convins inainte e normal sa te simti asa '' - nu am fost crestin convins inainte, poate doar o scurta vreme
''tot esti putin speriat ca daca totusi exista, nu ma va ierta ca spun asta '' - mai degraba sunt speriata ca o sa pierd raiul laughing, crede-ma, chiar nu sunt speriata ca o sa ajung in iad ...de o chestie sunt 100% sigura, chiar daca exista sau nu Dumnezeu ...in orice rau exista un bine si invers (un echilbru ), nu poate exista iad cu rau continuu altfel nu l-am mai simti."Vreau doar sa te gandesti numai la cat de mare e unviversul "- asta iese din din discutie, un Dumnezeu nu ar inseamna ceva care sa aiba grija de fiecare lucru in parte, nici macar biblia nu spune asta

| Deaad a răspuns (pentru petriinna):

Sfatul meu e sa iti traiesti viata si sa lasi faza asta cu iadul si raiul.Da-le incolo, cine are nevoie de ele?
laughing

| Mistic21 a răspuns (pentru Deaad):

Da? Vezi ca diavolul vorbeste prin tine. Exact asta e scopul vicleanului, sa ne faca sa nu credem in cele de dupa moarte. Ne amageste sa amanam pocainta, ne face sa credem ca avem timp pana la batranete.Dar noi nu suntem stapani nici pe ziua de azi.Cine ne garanteaza ca vom apuca ziua de maine? Fereasca Dumnezeu sa murim in pacate.Cati sunt in iad care plang ca si-au pierdut timpul cu nimicurile vietii, cati nu regreta ca nu s-au spovedit si impartasit? Ajunsi acolo, e prea tarziu, nu ne mai salveaza nimeni.Aici si acum e timpul mantuirii!

| Deaad a răspuns (pentru Mistic21):

I-ai vazut tu pe aia care stau in iad si plang ca si-au pierdut timpul cu nimicurile vietii?
Ai doar O viata sa o traiesti! Profita de ea!

| Mistic21 a răspuns (pentru Deaad):

Uite ca fericirea asta lumeasca dupa care tanjesc cei mai multi dintre oameni, nu ma mai satisface.
Avem si suflet, nu doar trup.Sufletul nu piere,vesniceste in Dumnezeu,trupul putrezeste,se intoarce la origini-in pamant.
Cati dintre noi mai avem moralitate crestina, mustrare de constiinta, cati mai auzim glasul tainic al lui Dumnezeu?
Ia uite aici:
„Insa cei care isi au inima lor daruita celor desarte, celor lumesti, traiesc sub stapanirea stapanitorului acestui veac - diavolul" (Efeseni 6.12)
„Iar cel ce se lipeste de Domnul, este un duh cu El" (I Corinteni 6.17)

| Mistic21 a răspuns (pentru Deaad):

Cat despre existenta vietii de dincolo, sunt marturii actuale ale celor care au fost in moarte clinica, pe care stiinta si medicina n-au fost in stare sa le explice. Daca ar putea cei din iad sa vorbeasca...lumea toata s-ar intoarce la Dumnezeu.
Ia uite ce zice Sf. Ap. Luca:
,,Dar Avraam a zis:Fiule,adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta,si Lazar,asemenea,pe cele rele; iar acum aici el se mangaie,iar tu te chinuiesti.
Si peste toate acestea,intre noi si voi s-a intarit prapastie mare,ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata,nici cei de acolo sa treaca la noi.
Iar el a zis:Rogu-te,dar,parinte,sa-l trimiti in casa tatalui meu, Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
Si i-a zis Avraam:Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
Iar el a zis:Nu, parinte Avraame, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva din morti".

| Mistic21 a răspuns (pentru Deaad):

Din pacate nu-ti pot raspunde la mesaj, deoarece statutul de junior nu imi permite.
Dar iti raspund aici... ce te faci daca Dumnezeu exista? nu iti bati joc de sufletul tau pe veci? Intrebi de unde a aparut. El nu a fost creat. Dumnezeu este Unica Fiinta Infinita si Vesnica, fara inceput si fara sfarsit.Alpha si Omega. Puterea absoluta, Constiinta universala.Numai o Inteligenta Absoluta=DUMNEZEU poate crea viata. Nu evolutia din maimute-teoria asta cade si pentru un copil de 7 ani,e hilar. E ceva ce firea noastra limitata nu poate cuprinde.
Un exemplu elocvent al lucrarii Duhului Sfant in om,este Parintele Arsenie Boca, printre multi alti oameni ai lui Dumnezeu. Cu ce putere spunea oamenilor, doar uitandu-se in ochii lor-numele, trecutul, viitorul, faptele ascunse? cu ce putere vindeca si la momentul actual, pe cei in nevoi? iti dau un material pe care chiar te rog sa il vizionezi.
https://www.youtube.com/watch?v=0rCzLfDMWCE

| KhludCiprian a răspuns:

Bine ai venit intre noi!

Daca stii engleza, iti recomand cel putin aceste 6 minute:
https://www.youtube.com/watch?v=T3JzcCviNDk

Te inteleg perfect, totusi iti zic o veste foarte buna: gandeste-te ca ai o sansa unica sa traiesti in aceste momente si e bine ca nu ai pierdut asteptand un viitor promis dar traind o minciuna, e ca si cum ai pierde o promisiune de un miliard de RON, dar acei bani nu existau. E mare "pierderea" dar mai mare e castigul ca ai aflat ca totul era o minciuna.

Cred ca primul lucru ce trebuie sa il faci e sa cauti sa gasesti amici si prieteni ce sunt atei ca multi stiu sa te suporte.

Sa zic cateva lucruri unice ce le poti intelege si sa te bucuri complet in faptul ca esti atee(ateu):
- esti in linia supravietuitorilor din evolutie: toti stramosii tai au supravietuit, poate unii mancati de dinozauri, poate unii mancati de "broaste", sau "un peste", dar toti parintii tai sunt cei care au avut mutatia care trebuie, si esti exact varful acestei ramuri reusite ale prezentului
- faptul ca traiesti intr-un loc linistit din univers si intotdeauna te poti bucura ca imparti cu universul si stele vechi atomi, si cu orice fiinta vie sau orice planeta "moarta"
- poti sa faci bine pentru ca stii ca orice actiune a ta conteaza si cand gresesti fata de cineva, stii ca trebuie sa te recompensezi la acel cineva si asa poti sa iti repari relatiile. Daca ai probleme cu unii din familie, acum e o ocazie sa "repari"
- legat de "problema mortii", e ca nimic nu s-a schimbat pentru nimeni dinaintea ta prin faptul ca viata dupa moarte nu exista. Gandeste-te ca au murit mayasii sau incasii sau triburile de aborigeni din africa. Nu vreau sa zic ca ei n-au reusit foarte mult, dar cu toate ce au obtinut, toate acestea au ramas in universul descoperirii lor. Daca ar exista "un paradis" unde te intalnesti cu ei si chiar presupunem ca un dumnezeu i-ar pune pe toti la un loc (fie rai fie iad), poti intelege ca ai fi alaturi de tot felul de ciudati si ar trebui sa fii cu ei si sa ii suporti. Si gandeste-te cum unii ar fi chiar fericiti ca si-au sacrificat copilul ca sa schimbe vremea secetoasa, sau ca sa castige razboiul cu imperiul persan.

Daca ai sti ca mori intr-o luna (nu iti doresc asa ceva) gandeste-te ca ai sansa sa vezi mai mult decat a vazut oricine altcineva pana la tine, urmarind un sit de stiinta. Acum sub 100 de ani nu credeam ca stim din ce e facuta Luna, credeam ca exista civilizatii pe Venus sau Marte, acum vedem imagini incredibile, cunoastem mai mult decat oricand am cunoaste
Cauta "I F***ing love science" pe Facebook si adauga-l si doar pentru sansa de a atinge aceasta cunoastere, viata a meritat traita!

| petriinna explică (pentru KhludCiprian):

Cu ce rost daca va veni momentul in care am sa mor... orice as face tot degeba „Dacă crezi în Dumnezeu și nu există, n-ai nimic de pierdut. Însă dacă nu crezi, iar el există, atunci ai pierdut totul."

| KhludCiprian a răspuns (pentru petriinna):

Ai citit ce ti-am scris? Daca ai timp sa citesti Biblia (sau orice carte sfanta) e ok, gandeste-te onest daca ai multe de invatat si daca un dumnezeu ar fi putut-o scrie.

"Testul" lui Pascal doar iti intareste frica, dar nu e un argument. In fapt gandeste-te la un dumnezeu care ar pedepsi pe cineva ca a fost onest, a facut bine (ca nu are dovezi ale acelei entitati), si acel dumnezeu te trimite in iad.

La final, esti sigura ca n-ai pierdut nimic?

Iti dau un exemplu concret, ce iti cere Iahve:
- sa crezi ca Biblia este cuvantul sau, dar e plina de greseli (sunt sute de contradictii, sute de versete cu cruzime, inconsistente, interpretari distincte ale aceleeasi probleme teologice: ex. suntem salvati prin fapte sau prin credinta)
- de obicei dai de diferiti crestini ce fiecare zice ca ei "au adevarul" si fiecare zice: noi il avem pe Isus si Isus e Adevarul, deci noi avem Adevarul. Dar cand ii intrebi: cand a aparut primul om: acum 6000 de ani si stim o multime de lucruri mai vechi de 6000 ani, iti dai seama ca ei nu detin adevarul. Poate detin o imagine "incetosata" a ceea ce cred ei ca e adevar
- Biblia iti cere sa discriminezi: sclavi, femei (sa te gandesti la asta cand ai sa te casatoresti), copii neascultatori, minoritati sexuale, depinzand de teologia ta: cei ce nu urmeaza doctrina ta, cei ce se roaga la icoane, cei ce nu serbeaza sambata, cei ce nu cistesc Biblia, etc.
- Biblia ad-literam celebreaza un sacrificiu uman, ce doar asta ar trebui sa iti dea "pauza" in ceea ce gandesti
- Biblia zice ca un dumnezeu este iubitor, dar in acelasi timp va arde majoritatea oamenilor ce "n-au ales bine", si o va face vesnic. Unii crestini cred ca "nu ii va arde, doar ii va separa vesnic si ei vor suferi psihic". Gandeste-te ce maniac ar fi daca chiar ar exista

Daca exista un dumnezeu, si acel dumnezeu e cu adevarat creator, de unde stii ca acel dumnezeu nu va salva doar oamenii care au lasat cea mai mica suferinta la animalele din jur? De unde stii ca acel dumnezeu, desi exista, nu va vrea decat sa anihileze cei de pe pamant, deci chiar daca te-ai zbate sa il celebrezi, viata ta nu se va schimba cu nimic decat pe pamant. Si la final, de unde stii ca desi ai "ales si n-ai pierdut nimic", poate un dumnezeu ce e cel putin drept, sa vada "trucul teologic" ce il faci si sa zica: "ea e ipocrita" si sa te arda vesnic, dar pe cand un ateu onest ce a cautat sa faca bine sa il salveze, el fiind de exemplu un Allah, intr-adevar neinteles de majoritatea celor ce il urmeaza, dar el neinghitind crestinii ce au corupt imaginea Profetului. Ateii ignorand Profetul pur si simplu sa fie "salvati" ca nu au luat in deradere ceea ce este Mahomed!

| Mistic21 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Uite cum multi merg pe calea larga si usoara,condusi de duhul mandriei,minciunii si necredintei si mai trag si alte suflete dupa ei la pieire. Daca tu nu ai pic de credinta,nu mai sminti si pe ceilalti,nu mai propovadui minciuna si ateismul, tine pentru tine. Cine L-a cautat cu adevarat pe Dumnezeu cu inima sincera si insetata de adevar, si nu L-a gasit?
Sper sa ti se descopere adevarata credinta. In cel mai bun caz, pe cei fara credinta, necazurile ii vor smeri.Nu putem gresi noi, cat iarta Dumnezeu, dar sa nu mergem pe premiza asta.Caci Dumnezeu este mila si iubirea intruchipata, dar este si un Dumnezeu Drept, ca un foc mistuitor. Sa nu crezi ca necredinta ta te va scuti de repercursiuni.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Mistic21):

"Cine L-a cautat cu adevarat pe Dumnezeu cu inima sincera si insetata de adevar, si nu L-a gasit? Sper sa ti se descopere adevarata credinta. In cel mai bun caz, pe cei fara credinta, necazurile ii vor smeri."
Bineinteles ca "L-am gasit", am mai scris, am fost crestin (si crestin pocait) timp de 15-30 de ani din viata (depinde cum numeri si ce inseamna "crestin" pentru tine).

Totusi doar te rog un lucru nu pune in aceeasi propozitie: "mila si iubirea intruchipata" cu "un foc mistuitor".

Ai raspuns la orice concret din problemele spuse ale Bibliei? Sau e doar ideea ca "daca nu crezi vei arde vesnic"?

A pune ghicitori si pilde nu schimba realitatea, imi pare rau sa o zic. Chiar daca Isus ar fi cine a zis ca este, este o sansa ca ateii sa fie salvati si crestinii nu, nu de alta, dar ei nu considera pe nimeni profeti, si ajuta aproapele, din empatie fata de aproape (ca bunul samaritean) si daca ascultam ce a zis Isus in Marcu 9:38-41, chiar este o sansa mare ca ateii sa fie salvati!

| Mistic21 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ce te-a facut sa te indepartezi de la dreapta credinta? Revino la credinta mai, fa un pas spre Hristos si El va face 10 spre tine. Omul e liber sa zica "nu" chiar Creatorului si sa cada, dar si sa se ridice si chiar sa se depaseasca. Insa nu se ridica singur, doar cu mila si ajutorul Lui. Dumnezeu a facut totul pentru om pana la jertfa Sa pe cruce, asta dovedeste ca omul are un pret imens, necrezut de mare. Omul are centrul si sinteza creatiunii Sale: lumea vazuta imbinata cu lumea nevazuta. Cum sa crezi ca Universul a aparut din nimic? din nimic nu are cum sa apara ceva. sau daca omul se trage din maimuta atunci de ce mai exista maimuta si nu mai evolueaza? Intelepciunea lumii acesteia este desarta, mincinoasa si sta impotriva Lui. Dumnezeu este calea pentru noi, El e iubire si nu exista lumina in afara iubirii.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Mistic21):

"Ce te-a facut sa te indepartezi de la dreapta credinta?" - te referi la ortodoxie? Biblia si mai multe incalcari ce le au ortodocsii decat protestantii.

"Cum sa crezi ca Universul a aparut din nimic? din nimic nu are cum sa apara ceva. sau daca omul se trage din maimuta atunci de ce mai exista maimuta si nu mai evolueaza? "
Te rog sa citesti o carte stiintifica, sa vezi ca de ce animalele (si plantele, si ciupercile ce nu-s animale) inca evolueaza.
Cred ca universul a aparut din nimic? Daca nu cred in Dumnezeu nu inseamna ca eu cred in "parafrazarea" care o fac oamenii credinciosi a stiintei.

Ce m-a indepartat de un dumnezeu: insusi Dumnezeu (daca exista) - e unul dintre cele mai brutale fiinte ce ar exista bucurandu-se de suferinta gratuita peste tot.

| Mistic21 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu sunt absurda sa refuz in a cunoaste si alte teorii, dar asta nu inseamna ca stiinta-invatatura failibila a oamenilor-primeaza. De si-ar da ei seama saracii, cat de mici sunt de fapt...
"Pierde-voi întelepciunea înteleptilor si stiinta celor învatati voi nimici-o".
"Domnul cunoaste gândurile înteleptilor, ca sunt desarte"

| Alphawolf a răspuns (pentru Mistic21):

Spui multe, dar nimic interesant, doar subiectivism, afirmatii fara nici-un suport. Doar aberezi, spui ce scrie in Biblie sau ce ti-au bagat altii in cap. Esti doar purtator de cuvant, tu nu poti gandi? De unde dreapta si adevarata credinta, pentru ca asa scrie in Biblie, pentru ca asta sustin altii, pentru ca este pe gustul tau?
Lasa-ne cu ideile "tale"(nici macar nu sunt ale tale) preconcepute.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Mistic21):

Asa ar fi, totusi de cand ai inceput sa raspunzi, n-ai raspuns la nici o problema prezentata la "testul lui Pascal" ca "nu pierzi nimic", sau am pierdut ceva.

Ati citit Biblia din scoarta in scoarta? Stiti contradictii sau absurditati stiintifice in ea? Stiti cruzime in Biblie? Sau discriminarea sclavilor si femeilor?

Sunteti sigura daca acceptati ca macar o parte din ele exista, cel putin Biblia poate fi gresita macar la o citire literala?

| Mistic21 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu imprumut ideile altora mai.Cat despre Sfanta Scriptura, este doar un element exterior pentru a-mi consolida fundatia unei vieti noi. Eu vorbesc despre ceea ce am trait si simtit pe propria piele. Si n-o sa dezvolt aceasta tema cu cei care resping din start si traiesc fara adancime. E mai simplu sa ne absolvim de vina, sa nu credem in nimic, sa traim ca porcii pe o vibratie joasa, decat sa ne ridicam spiritual spre desavarsire. nu-i asa?

| RAY a răspuns (pentru petriinna):

Si cum sunt 2700 de zeii poibile 2700 de iaduri ai o mare sansa sa ajungi in iadul unui zeu care nu il cunosti,ciudat sa ajungi in iad ca nu crezi in zeii, eu daca as fi zeu as iubi un om bun,corect,onest care sa fie bun nu din interes divin sa faca un bine apropo nu as judeca in functie de religie,pai mulsulmani daca ajung in iadul crestin ce vina au ei,e fara sens,pierzi o viata crezand in basme da pierzi nu ca nu pierzi banii, credinta etc cate crime se petrec in numele religiei cica nu pierzi, pierzi viata pentru o aiureala religioasa, citatul e fara sens spus la gluma, apropo ce zeu ar fi ala care din obligatie vrea sclavi

| Alphawolf a răspuns (pentru Mistic21):

Au fost destule persoane in istoria omenirii care s-au ridicat "spiritual spre desavarsire" in asa fel incat au avut afectiuni obsesive, isterii, autosugestii intense si tulburari de identitate. Multe persoane religioase au ucis persoane(chiar propriul copil)si si-au mutilat corpul(stigmat), iar asta doar din motiv religios, adica au ajuns "spiritual spre desavarsire".

| Mistic21 a răspuns (pentru Alphawolf):

Atatia martiri a dat tara asta pentru credinta si veniti voi cu teoriile unor dementi sa ziceti ca nu exista Dumnezeu. Cine e dispus sa moara pentru o minciuna ma? Cum sa mori pentru o credinta in ceva ce nu exista. Vezi martiriul lui Brancoveanu, vezi suferinta si prigoana din inchisorile comuniste,vezi lumina de la Ierusalim,vezi Agheasma Mare de la Boboteaza,vezi viata in sfintenie, asceza, smerenia si nevointele Sfintilor Parinti in care a lucrat Duhul Sfant, astfel ca au primit darul inainte-vederii, vezi la ce nivel al existentei au ajuns ei si vezi unde te situezi tu. Pai astea sunt dovezi vii, nu joaca de copil. Adica daca veniti voi cu niste concepte gandite de altii si faceti propaganda ateista,credeti ca desfiintati Ortodoxia? au incercat multi pana acum, fara izbanda.
Anthony Flew, tatal ateismului, a avut curajul sa admita spre finalul vietii, ca s-a inselat.Ia uite aici declaratie: "Dumnezeu trebuie să existe. Dacă ne uităm la viaţa extrem de complexă, ne dăm seama că ea e opera unei Inteligenţe"."Cred că ADN-ul este de o complexitate absolut de necrezut. O Inteligenţă trebuie să fie implicată în adunarea logică a tuturor elementelor din ADN".

| Alphawolf a răspuns (pentru Mistic21):

Macar teoriile noastre nu sunt subiective. E tot ce conteaza! Martiri? Pai si ce-i cu asta, face doctrina mai adevarata, face crestinismul mai bun? Nu cred. Martirii care au murit pentru credinta indica fanatismul, adica o iesire din normal. Nimeni nu e dispus sa moara pentru o minciuna, dar isi pot da viata pentru o minciuna fiind convinsi ca ea este un adevar(ce fac slabiciunile din om!). Credinta nu se sustine cu argumente si dovezi, ci doar cu subiectivism(de aia e credinta). Lumina de la Ierusalim este o excrocherie. Asta(si multe altele) spun multe despre crestinism. Agheasma? Nu e nimic special in ea, e apa chioara, de fapt nu e chiar chioara, nitratul de argint(din compozitia crucii sau a unui vas) si magan(din busuioc) fac ca apa sa se pastreze pe perioade lungi de timp.

"vezi viata in sfintenie, asceza, smerenia si nevointele Sfintilor Parinti in care a lucrat Duhul Sfant, astfel ca au primit darul inainte-vederii, vezi la ce nivel al existentei au ajuns ei si vezi unde te situezi tu."

Cu asta m-ai dat pe spate. Tu nu doar subiectivismul si aberatiile religioase le adopti preconceput, neintemeiat, la fel ma etichetezi si pe mine. Tu esti controlat/a de gusturi, slabiciunile iti conduc ratiunea. Ce sunt aia sfinti? Unde ai vazut tu sfinti? Cat i-ai cunoscut tu personal pe acei "sfinti"? Mai omule, daca vrei sa crezi ca aia nu se KACAU(si la propriu si la figurat), nu ai decat, dar tu nu-mi stabilesti mie adevaruri. Tu crezi ca daca putorile Bisericii se autointituleaza PreaSfinti, PreaInailti, PreaSlaviti, etc, asa si este. Treaba ta, crezi ce vrei! Iar mie degeaba imi spui cuvinte de-ale lipsite de lumina(obscure sau subiective).

"Pai astea sunt dovezi vii, nu joaca de copil." - Cred ca nu stii ce inseamna alea dovezi.

"Anthony Flew, tatal ateismului" - Din nou vorbesti fara tine. Pe mine nu ma reprezinta absolut nimeni. Ateii nu au valori comune.
Si, de unde stii tu cat a fost ala de ateu? Eu nici macar nu am auzit de el.

| Mistic21 a răspuns (pentru Alphawolf):

Asa e mai, cum zici tu!
"Ce sunt aia sfinti?" Sfintii sunt ceea ce ai putea fi si tu,ceea ce as putea fi si eu,prin credinta adanca si viata curata,iubire pentru semeni("daca dragoste nu am, nimic nu sunt"), introspectie, moralitate inalta... Aceasta depinde in primul rand de vointa, apoi de ajutorul lui Dumnezeu: fiecaruia care alege binele, Dumnezeu ii ajuta spre bine.
O sa spui din nou ca e subiectivism, dar, daca ai avea privilegiul si fericirea, ceea ce iti doresc din suflet, sa simti harul lui Dumnezeu prin Duhul Sfant care iti cuprinde intreaga fiinta(toate stiintele si ideologiile lumii ar cadea in raport cu asa ceva), abia atunci ai intelege ceea ce sustin eu si de ce multi au ales moartea decat sa se lepede de credinta lor.
Sa ne lumineze Dumnezeu pe toti!

| Alphawolf a răspuns (pentru Mistic21):

Daca ai sti cu adevarat ce au avut in cap asa zisii sfintii si ai analiza totul realistic(obiectiv) poate ca te-ai cruci! Ce vreau sa zic este ca si ei au fost oameni, doar oameni(nimic mai mult).

"daca ai avea privilegiul si fericirea, ceea ce iti doresc din suflet, sa simti harul lui Dumnezeu prin Duhul Sfant care iti cuprinde intreaga fiinta(toate stiintele si ideologiile lumii ar cadea in raport cu asa ceva), abia atunci ai intelege ceea ce sustin eu si de ce multi au ales moartea decat sa se lepede de credinta lor."

Nu este doar subiectivism, este mai mult, mai rau de atat. Desi nu sunt psiholog, nici nu mi-ai cerut parerea, totusi am sa spun ce cred eu... Sper sa nu te superi, nu vreau sa te judec, poate gresesc, desi nu cred.
Iubirea "Domnului"si sperantele in "Rai" ti-au atacat slabiciunile, te-au sensibilizat si te-au facut sa te autosugestionezi creandu-ti o realitate a ta, una in care totul este minunat, absolut totul este pe placul tau(fiind realitatea ta). Sunt sigur ca pentru alte persoane difera atat "Domnul" cat si realitatea imaginata. Doua caractere diferite inseamna doua realitati diferite. Cand ai fost in relatie cu "Domnul" tu practic ai fugit de realitatea asta cruda si te-ai izolat in realitatea ta, iar cu perseverenta, dorinta si autosugestie, ai reusit sa faci din realitatea imaginara una adevarata(in convingerea ta).
Sunt absolut sigur ca ceea ce simti tu, experimentarile tale nu au nicio legatura cu vreun "zeu", ele au o explicatie realista, psihologica.

| KhludCiprian a răspuns:

Argument irelevant: http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

Daca as avea probleme mintale, as fi curios sa vii cu problemele logii mele exact cum am aratat pozitia stiintifica. Iti e frica de stiinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orbul poate sa creada ce vrea despre lumina.
O incurajare de la alt orb este intotdeauna binevenita.

Răspuns utilizator avertizat
| Vlach a răspuns:

Nu ai de ce sa te intristezi, Dumnezeu si viata de apoi exista, de mii de ori m-am rugat la dumnezeu si rugile s-au indeplinit, asta e dovada si despre viata de apoi tot cred ca exista

| eternitate15 a răspuns:

Dumnezeu exista. daca vrei sa iti spun mai multe lucruri lasa.mi un mesaj.

| RAY a răspuns (pentru eternitate15):

Lucruri cum ar fi vechiul testament plin de crime nu ca a expirat atunci ce basme cum ca crestini sunt buni si iubitori

| mODIN a răspuns (pentru eternitate15):

Poti dovedi ca el exista?

| eternitate15 a răspuns:

Alina exista viata dupa moarte; sa stii ca exista rai si iad...acolo ne vom petrece vesnicia, gandeste.te bine unde vrei sa iti petreci vesnicia si cu cine.

| Xena20 a răspuns:

De ce ai inceput sa crezi așa ceva? Nu ai cum sa te împaci cu ideea asta pentru că ar însemna că viața nu are niciun sens. Mai bine fa altceva: caută experiențe ale oamenilor care au avut o moarte clinică, ei te vor contrazice!

| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

Tu chiar crezi ca aceasta natura si tot ce ne inconjoara a fost aparuta din nimic? Toata aceasta revelatie catafica este este produsul unui Creator mai presus de toate, care nu s-a folosit de niste epistemologii pentru a crea aceasta lume, si totodata, materia, adica lumea, nu este o emanatie de particule din fiinta divina. Totul a fost creat din nimic, prin cuvantul Domnului Dumnezeu! Gandeste-te la corpul tau uman, fiecare vena, artera, firicel, fibra, organ, fiecare are rolul ei, acest trup este o masinarie prea complicata, deci se observa ca este mana unui mare Mester, ce nu poate fi antropomorfizat si plagiat. Noi nu suntem ai nostri, tu spre exemplu acum cand traiesti nu esti lucida 100%, nici un om nu poate fi constient 100% de realitatea care-l inconjoara, pentru ca exista suspiciuni. Tu poate stai in fata ecranului si tastezi si te gandesti la anumite lucruri, dar nu realizezi ca in acel moment tu de fapt traiesti, toate gandurile nihiliste si ateiste ne vin de la dragi in cap, pentru ca ne lipsim de rugaciune, asa cum spun Sfintii Parinti ca mintea este podul dracilor! Sa nu lasam deci mintea noastra fara rugaciune caci atunci vom cadea in mari probleme si speculatii ale acestei lumi inconjuratoare. Daca vrei sa vorbim mai multe, te pot ajuta, sa clarificam anumite subiecte. 0767250086

| KhludCiprian a răspuns (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

"Tu chiar crezi ca aceasta natura si tot ce ne inconjoara a fost aparuta din nimic? "
- nu, a aparut din praf stelar. Stim asta de peste 60 de ani!
"Gandeste-te la corpul tau uman, fiecare vena, artera, firicel, fibra, organ, fiecare are rolul ei, acest trup este o masinarie prea complicata, deci se observa ca este mana unui mare Mester, ce nu poate fi antropomorfizat si plagiat. "
- acest mare mester plagiaza cimpanzeii in 98+% din codul genetic, doar a schimbat pe ici/colo
De asemeni acel mester o da in bara: oamenii sunt prost proiectati, si nu numai ei, dar si foarte multe fiinte din jur: cauta angler-fish pe internet sa vezi despre ce vorbesc

Mintea cu sau fara rugaciune nu va schimba realitatea! Si asta trebuie sa fie inainte de toate ceea ce trebuie sa o intelegem. Stiinta a masurat-o si a vazut ca e anacronica cu multe descrieri biblice.

Nu trebuie sa citim Geneza ca sa intelegem ca un curcubeu nu e pictat de Iehova! Trebuie doar niste apa, soare si o pozitie in care sa vedem difractia...

| RAY a răspuns (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

Eu chiar cred ca biologia, chimia, fizica au trecut prin urechile tale si atat

| petriinna explică (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

Cum de ti-ai lasat nr. de telefon public? big grin
app., mi-e frica sa te sun, ma sperie poza ta de profil ...serios ..ma face sa ma gandesc la felul de om foarte tainic si serios

| EllaHaHa a răspuns:

Nu stie nimeni ce va fi dupa moarte asa ca nu te mai gandi la asta ..Sau mai bine gandeste ca va fi viata si dupa moarte. Eu ma gandesc ca voi fi un animal si gandul ma duce mereu ca voi fi o furnica dar nu stiu de ce laughing))

| bogdan19977 a răspuns:

Sa nu iti fie frica de moarte deoarece scrie si in biblie ca moartea e ca un somn din care ne vom trezi cand D umnezeu va veni.ps moartea e ca atunci cand te culci seara si te trezesti dimineata

| RAY a răspuns (pentru bogdan19977):

Desi ai murit si acuma ne anunti, pai minti asta faci, o afirmatie fara dovezi se numeste minciuna

| Georgianaprintesa1688 a răspuns:

Acum cativa ani am avut aceeasi problema ca a ta asa ca m-am gandit ''de ce sa-mi irosesc timpul gandindu-ma la ce se va intampla si sa ratez tot ce e in prezent?''.Asa ca nu te mai gandi la ce o sa fie si gandeste-te la ce traiesti in prezent.

| petriinna explică (pentru Georgianaprintesa1688):

Mmm...si la sfarsit daca aflu totusi ca exista? ...asa daca-mi irosesc timpul gandindu-ma, iar la sfarsit nu aflu nimic (nu voi mai sti nimic de mine si ce am facut ), ce am pierdut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru petriinna):

"ce am pierdut"... timpul.

Si daca exista ce? Daca exista Odin? Sau Zeus? Sau Ganesha? Sau Zambazulu? Sau multi altii? Dar daca nu exista?

Cel mai simplu e sa faci bine iar daca exista zei care sunt corecti si care o sa te premieze dupa ce mori, o sa conteze faptele pe care le-ai facut nu daca i-ai urmat fara dovezi. Pentru niste zei cu adevarat corecti care te vor premia dupa ce mori, o sa conteze mai mult faptele decat credinta.

"nu te-ai gandit niciodata ca ar putea exista ceva mai presus de noi"... ce intelegi tu prin " mai presus"? TOATE celelalte animale sunt mai presus de oameni din pdv fizic. Sunt multe lucruri superioare / mai presus de oameni si nu neaga nimeni asta dar pana la existenta zeilor e drum lung lipsit de dovezi.

| RAY a răspuns (pentru Georgianaprintesa1688):

Asa e ai perfecta dreptate