| WayOfTheCross a întrebat:

Exista Dumnezeu? De ceva timp am inceput sa ma gandesc la moarte. Si mi-e frica (, ) ca nu exista viata dupa moarte. Deci exista Dumnezeu? Si daca exista Dumnezeu, exista iad si rai?

Răspuns Câştigător
| roxaa15 a răspuns:

Binenteles ca exista si Dumnezeu si RAI si iad.Au fost atatea marturi atat despre iad cat si despre rai, acum fioecare decide unde vrea sa ajunga.

| Cosmin86 a răspuns (pentru roxaa15):

Da, doar marturii, nicio dovada stiintifica din pacate

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Avand in vedere faptul ca tu ai nevoie de El, exista.

| Thunderstruck a răspuns:

Cum zice si Inferno, atata timp cat tu o sa crezi, el o sa existe, daca nu crezi o sa-ti deschizi ochii si o sa-ti dai seama ca nu exista nimic.E o chestie de logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovada e trăirea fiecăruia atunci când se roagă Domnului prin cuget curat.
Să nu îţi fie frică de Dumnezeu că nu îţi va ierta păcatele sau că va nimici natura omenească. Ci să nadajduieşti că prin căinţă-regret sincer şi fapte de credinţă, că vei putea deveni părtaş Nunţii Cereşti, trăind îmbelşugat cu bucuria şi pacea Harului lui Dumnezeu.

| Silviuloan a răspuns:

Da,Dumnezeu exista, inclusiv viata dupa moarte si rai si iad.

Răspuns utilizator avertizat
| annyarts a răspuns (pentru WayOfTheCross):

Ei bine, vrei dovezi? Dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum. Dacă elementele din atmosfera terestră ar avea proporţii diferite cu numai câteva procente, orice vieţuitoare de pe pământ ar muri. Probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine. Chiar crezi că tot ce te inconjoară a apărut la întîmplare? Oare nu ai vrea să știi că există cineva care te-a creat și te iubește, necătînd la faptul că îl negi?

| Leutzbv a răspuns (pentru WayOfTheCross):

Romani cap 1 18 Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor.
Fapt 17.30; Efes 5.6; Col 3.6;
19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.
Fapt 14.17; Ioa 1.9;
20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;

| Cosmin86 a răspuns (pentru annyarts):

Alea nu sunt dovezi, sunt sute de miliarde de planete in univers, probabilitatea ca una ( sau mai multe ) sa fie exact la distanta potrivita e foarte mare.

"Chiar crezi că tot ce te inconjoară a apărut la întîmplare"... dar fiinta suprema care le-a creat a aparut la intampalre, nu? Hai mai, astea sunt argumente pentru babele de la tara sau pentru cei care inca traiesc in evul mediu.

Vreau argumente ca lumea, masurabile, dovedide clar, stiintific. Eu am un contra-argument stiintific foarte bun : celule moarte pot fi inviate cu ADN sintetic, fara nicio "suflare divina"

| DubstepQueen a răspuns:

Exista Dumnezeu, exista viata dupa moarte.Nu trebuie sa iti fie frica de ea.E ca un somn scurt! Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| Chrisa28 a răspuns:

Exista Dumnezeu, Rai, Iad, viata dupa moarte. Biblia o spune si avand ca este cea mai veche carte din lume este si cea mai raspandita si cea mai adevarata!

Răspuns utilizator avertizat
| annyarts a răspuns:

Eccleziastul 9:5 Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită.