| DamiPapucii a întrebat:

am nevoie de ajutor.Care este Sfanta Taina care are loc in timplul Sfintei Liturghii? Funda+vot

Răspuns Câştigător
| silver007 a răspuns:

Sf taina a impartasaniei. Asta e sigur ca eu sunt la seminar. Funda?

5 răspunsuri:
| AxyTM a răspuns:

Taina Impartasaniei. uneori mia poate fi si Taina Spovedaniei.

| stragery a răspuns:

Proscomidia este actul Liturgic în timpul căruia se afierosesc și se sfințesc darurile de pâine și vin care la momentul epiclezei din timpul Sfintei Liturghii devin adevărat Trupul și adevărat Sângele lui Hristos. Mai jos veți urmări pe părintele profesor Ștefan Negreanu care prezintă într-o înregistrare video PROSCOMIDIA. Este o prezentare care ar trebui să fie dăruită și cunoscută tuturor credincioșilor creștini ortodocși pentru a înțelege cu adevărat măreția acestui act, măreția credinței celei adevărate și chipul în care Dumnezeu se dăruiește pe sine drept măritorilor creștini.
Nu suport religia mie imi place istoria de aia stiulaughing

| Hachiko_6637 a răspuns:

Este taina impartasaniei!

| sssssymo a răspuns:

Sfanta Taina a Impartasaniei...in care crestinii se impartasesc in chipul painii si al vinului cu trupul si sangele Domnului Iisus

| Făgăraş a răspuns:

Sfânta Liturghie este baza cultului creştin ortodox deoarece, în cadrul acesteia are loc prefacerea darului de pâine şi vin în, ÎNSUŞI TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS. Acestă prefacere se re realizează în mod REAL,. Noi ne înpărtăşim în mod real cu Trupul şi cu Sângele Domnului.
Aşadar, taina care are loc este Sfânta Împărtăşanie sau Euharistie.