| Astrid47 a întrebat:

Ce taina are loc in cadrul Sfintei Liturghii?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Taina Euharistiei.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Euharistia în Biserica Ortodoxă se află în centrul vieții creștine, deoarece Biserica este în primul rând o comunitate euharistică. Euharistia este desăvârșirea tuturor celorlalte Taine ale Bisericii și este izvorul și ținta tuturor învățăturilor și instituțiilor Bisericii
Biserica Ortodoxă mărturisește că Euharistia este aducerea unei jertfe (sacrificiu). După cum auzim în Liturghie, "Ale Tale dintru ale Tale, Ție îți aducem de toate și pentru toate"

În Euharistie, jertfa adusă este Hristos Însuși, și Însuși Hristos este Cel care aduce Jertfa: este atât preot cât și jertfă.
Ție îti aducem. Euharistia este Jertfă adusă lui Dumnezeu Cel în Sfânta Treime - nu doar Tatălui, ci și Sfântului Duh și lui Hristos Însuși. Deci ce este Jertfa euharistică? Cui Îi este oferită? La ambele întrebări, răspunsul este: Hristos.
[Ție Îți] aducem... pentru toate: conform teologiei ortodoxe, Euharistia este o jertfă de împăcare, adusă atât în numele celor vii, cât și al celor adormiți.

Biserica învață că Jertfa nu este doar un semn, un simbol, ci un adevărat sacrificiu. Nu pâinea este jertfită, ci Însuși Trupul lui Hristos. Iar Mielul lui Dumnezeu S-a jertfit o singură dată, pentru totdeauna. Astfel, Jertfa euharistică nu este jertfirea sângeroasă a Mielului, ci jertfă nesângeroasă, unde pâinea se preschimbă în Mielul de jertfă.

Momentele jertfei lui Hristos - Întruparea, Cina cea de Taină, Răstignirea, Învierea și Înălţarea Domnului sunt actualizate în Euharistie, nu sunt repetate.

| tasmania a răspuns:

Au loc diverse taine. Daca ne referim la Sfinte Taine, atunci e vorba de Taina Sfintei Euharistii (multumirea adusa de crestini pentru prefacerea painii si vinului in Trupul si Sangele Mantuitorului, cu care se impartasesc preotul si cei care au dezlegarea duhovnicului).

Răspuns utilizator avertizat
| Leonardo2013 a răspuns:

Sf Inpartasaniat trupul si Sangele Domnului Nostru Iisus hristos