| vladionut94 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare de ce seamana povestea lui horus cu cea a lui Iisus povestea lui Iissus este identica fata de horus au avut aceleasi intamplari

9 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Pentru ca "povestea lui Horus" e o povestioara scornita in epoca moderna, de-aia seamana.

| vladionut94 explică (pentru Dandanache):

Atunci ar inseamna ca egiptul antic nu o existat si asta nu este adevarat

| Dandanache a răspuns (pentru vladionut94):

Doar după logica ta distorsionata, amice. Sunt convins ca poți trage o concluzie mai buna și fără sa te ajut eu.

| mODIN a răspuns (pentru Dandanache):

Concluzia ca tu nu crezi in ca civiliatia antica egipteana a existat? Cu toate ca avem Piramidele ca dovada, dar crezi intr-o carte de povesti veche de mii de ani?

| Dandanache a răspuns (pentru mODIN):

Hai ca sunteti simpatici. Normal ca civilizatia antica egipteana a existat, normal ca au fost construite piramide si normal ca a existat si un cult dedicat lui Horus. Insa, povestea care trateaza similaritatile dintre Iisus si Horus e o scorneala moderna, si cand spun asta, ii neg doar ei autenticitatea, nu culturii antice, de care ea oricum nu apartine.

| vladionut94 explică (pentru mODIN):

Am mentionat eu ca nu a existat egiptul antic chiar o exista si pe vreme si cred ca au venit extraterestri din alfa centauri si au construit piramidele

| mODIN a răspuns:

Pentru ca cei care au inventat Biblia nu aveau idei originale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lectia nr. 1 :
- ''Iissus''- este gresit, ''Iisus'' este corect
-substantivele proprii se scriu la inceput cu litera mare
- dupa ''am o intrebare'' se pun doua puncte ( : )
- la sfarsitul intrebarii se pune semnul exclamarii (? )
Sfat: nu uita sa folosesti si virgule.

Sper ca ti-am ajutat.