| IonutPopa a întrebat:

am o intrebare e pacat daca imi tatuez sau scriu pe mana Jesus (adica Iisus)?
Multumesc si dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

In primul rand as fi interesat ce intelegeti dvs. prin "pacat"? Daca raspunsul este ca pacatul este incalcarea voii lui Dumnezeu, solutia nu poate fi aflata decat in Biblie.

In Vechiul Testament veti gasi, fara dubiu, o interdictie clara:
"Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove( כּתבת - kethôbeth = litere sau semne) săpate pe voi. Eu sînt Domnul" (Levitic 19:28)

In Noul Testament nu se face o referire directa cu privire la tatuaje. Avem insa ceva mai mult decat o simpla interdictie:
"Nu ştiţi că voi sînteţi Templul lui Dumnezeu, şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? Dacă nimiceşte cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu; căci Templul lui Dumnezeu este sfînt: şi aşa sînteţi voi." (1Corinteni 3:16-17)

Un raspuns interesant veti gasi si aici: http://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-tatuaje.html

Aveti informatia. Decizia va apartine.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Leviticul19:28

| anonimg a răspuns:

Da, este pacat. Scrie-L dar in inima ta.

| Holiday a răspuns:

Te-ai gandit cat de penibil te-ai putea simti la un moment dat cand iti vei da seama ca e ca si cand ti-ai fi tatuat Mickey Mouse pe mana? Sau Zana Maseluta, sau altceva de genul asta? Fa-ti-l macar pe fund, asa vor fi mai putini care sa aiba ocazia de a se amuza de asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Domnilor atei, am observat ca imi arpobati spusele, vad ca doar veniti si insultati cei care au alta parere despre voi.Nu mai bine iesiti de la categoria religie ca si asa nu va prea intereseaza? sau doar cautati sa va credeti superiori oamenilor cu alt punct de vedere? Probabil ca uni sunt mandri de crederile lor, cum si eu sunt mandru ca sunt crestin, eu stau si caut pe categoria religie si dau doar de voi, oameni fara de ocupatie care jignesc crestini.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...eu sunt mandru ca sunt crestin"

Vezi ca mandria conform zeului vostru e si aia "pacat". laughing

In rest ce sa zic, daca in sapte randuri ai sapte greseli gramaticale si de exprimare, ma gandesc ca esti la fel de mandru de faptul ca esti agramat...

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu e pacat, e o prostie.Sa ramai pe viata cu asa ceva inscriptionat e cea mai cretina chestie pe care ai putea sa o faci. Daca vrei sa scrii ceva poti scrie,, sunt prost''.E fix la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu "dupa chipul Sau" (Facere 1, 27), adica bine intocmit, acestuia nelipsindu-i nimic din cele de trebuinta spre o sanatoasa si odihnitoare vietuire. Astfel, si din punct de vedere fizic, omului nici nu ii lipseste nimic, dar nici nu are ceva inutil si nefolositor. Prin urmare, pastrarea integritatii fizice atrage dupa sine o buna functionare a trupului si o sanatate a sufletului.Trupul este un dar de la Dumnezeu si un vas inchinat Duhului Sfant, deci nu putem spune ca este al nostru si ca putem face ce vrem cu el.„Nu îţi tăia trupul pentru morţi şi nu-ţi marca pielea cu tatuaje. Eu sunt Domnul" (Levitic 19, 28).