| ChristianMihai11 a întrebat:

Am o problemă care mă frământă de ceva timp. Acum ceva timp,mi-am făcut mie și lui Dumnezeu o promisiune, pe care am încălcat-o de două ori. Mă simt prost față de mine. Oare mă va ierta Dumnezeu? Voi fi aspru pedepsit?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cred ca te iarta daca recunosti si incerci sa te inveti minte

| anonimg a răspuns:

Și apostolul Petru a făcut o promisiune Mântuitorului că va merge până la moarte pentru El. Dar a ținut promisiunea până la cântatul cocoșului.
Dumnezeu știe din ce suntem făcuți, cunoaște slabiciunile noastre. Dar ce iubește El este o inimă mâhnită, părerea de rău.
Și nu ține în seamă comentariile acelora care stau în tribună pe scaune și nu fac nimic. Și un soldat rănit tot soldat se numește.
Și nu există credincios care să nu fi făcut promisiuni lui Dumnezeu și să nu se fi abătut de la ele. Dar este scris: "Cel neprihănit de șapte ori cade, și se ridică."
Și în altă parte: "Cine cade și nu se mai ridică?"
Oamenii care își pun ținte in viață vor întâmpina obstacole care par de netrecut. Ținta va fi atinsă numai prin efort continuu, susținut. Viața este o luptă continuă. Îi incurajez și pe aceia care astăzi stau în tribună, să intre în arenă și să lupte și ei, pentru că timpul este scurt și trece repede.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Esti obsesiv compulsiv. Este o boala psihică. Cum te ar putea judeca Dumnezeu dacă tu ai o problema de sanatate? Grijile si fixurile sunt semne clare ca ai o problema. Nu e vina ta. Trateaza te si lasa l pe Dumnezeu in treaba lui. O avea lucruri mai importante de făcut decât să te urmărească pe tine.

| SG1995 a răspuns:

Labă, și tu? laughing

| mentholinks a răspuns:

Iar ai dat la lba?

| xerxes1 a răspuns:

Inseamna ca nu dai doi bani pe zeul tau.

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu iarta.
Cel mai bine nu mai face promisiuni, juruinte.

| Mclaren12 a răspuns:

Crestin amagit cu basme laughing
A naibi zeu iubitor, ti-e frica sa nu te pedepseasca. Din fericire pentru tine si restul lumii, zeul asta nu exista.

| SG1995 a răspuns (pentru Mclaren12):

Se referă la labă bro. rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru SG1995):

Clar rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te bata la popoul gol.

| gratargratar a răspuns:

Stie Dumnezeu ce promisiuni poti tine si ce nu poti tine. Deci nu ia in seama toata vorba omului.
De pedepsit, vei fi pedepsit... dar nu de Dumnezeu. De iertat, de asemenea vei fi iertat.

Ia seama ca toate cele pe care le facem impotriva lui Dumnezeu se intorc asupra noastra mai devreme sau mai tarziu, nu pentru ca Dumnezeu ne face rau, ci pentru ca dam puteri dracilor impotriva noastra.

Ori de cate ori ai pacatui, sa nu deznadajduiesti ci sa te pocaiesti de fiecare data. Asta e cel mai important. Iar daca te poti lasa de tot de pacat, atunci e si mai bine. Pacatul inrobeste si de aceea nu-ti poti tine promisiunea pentru ca nu mai esti stapan ci rob.

| SandraEve a răspuns:

Cere-ti iertare si incearca sa nu mai faci acel lucru. Dumnezeu te iarta

| LOVW a răspuns:

Nu știu ce promisiune ai făcut față de Dumnezeu și în ce mod ai încălcat-o dar fiindcă nu ai ținut-o te mustră conștiința ( cugetul ) care este un fel de megafon pus de de Dumnezeu în om.
Am găsit un video care să te ajute:
https://www.youtube.com/watch?v=mCY55cIm44U

| AnonImOO000 a răspuns:

Dragul meu prieten, trebuie sa iti spun ca toti facem promisiuni pe care le incalcam de nenumarate ori, sa te intreb ceva, ce trebuie sa faci pentru a dezamagi pe cineva? trebuie ca acel cineva sa astepte ceva de la tine si tu sa nu poti rspunde acestei asteptari, daca Dumnezeu este omnistient si omnipotent si el stie tot ce vei face tu, nu Il poti dezamagi, El nu este nici surprins nici dezamagit de ceea ce faci sau nu reusesti sa faci. Orice ai fi facut te asigur de ceva, Dumnezeu care este tatal tau te iubeste neconditionat si nu te va parasi niciodata, El este mandru de tine, asa cum esti tu, El nu se rusineaza de tine ci te priveste cu dragoste si este bucuros ca tu incerci si vrei sa Il asculti, nu poti face un pacat pentru care Dumnezeu sa te paraseasca, chiar daca aduni toate pacatele facute de hitler si stalin la un loc si tot nu il poti face pe Dumnezeu sa te respinga, tu esti o persoana foarte speciala pentru Dumnezeu si te iubeste orice s-ar intampla. Vrei sa fii fiul lui? tot ce trebuie sa faci este sa il lasi pe tatal plin de dragoste sa vina in viata ta, printr-o rugaciune simpla catre hristos, ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie''
din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc. Domnul sa fie cu tine Mihai, si te asigur ca este, nu uita ce ti-a promis ''Nicidecum n-am sa te las, cu niciun chip nu te voi parasi''

Întrebări recente