| Cassiopea a întrebat:

am si eu o curiozitate: din ce copac a fost facuta crucea lui Isus Hristos? Si cum se faceau crucile ca asta pe vremea aceea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici scrie despre asta :
http://www.crestinortodox.ro/......40367.html

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din ce lemn, depinde de cei ce detin respectiva "religva", probabil de la eucalipt la abanos, trandafir sau brad. De unde sa stim noi asa ceva ca doar no-mi fi trait pe vremea aia dar vezi la cei ce sustin vesnicia sufletelor, de ex. milan9, ei sigur au amintiri din perioada respectiva sau ceva relatii printre duhurile din acea epoca.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Inteleg ca a fi tendentios e o traditie in secta dumitale dar nu trebuie sa fii chiar asa, cu mate pestrite...
Stii foarte bine la ce se refera "vesnicia sufletelor", dar asta nu te impiedica sa blufezi, nu-i asa? thinking
Aceasta vesnicie se refera la viitor nu la trecut...

-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie.

| Dismally a răspuns:

Nu se stie dar cel mai probabil a fost facuta din lemn de maslin.

| suffarstar a răspuns:

Din scandura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar umbra crucii din inima ta, din ce e facuta? fiindca aceea conteaza cel mai mult.

| Cassiopea explică (pentru anonim_4396):

De unde sa stiu daca n-am asa ceva? Si ce legatura are cu intrebarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cassiopea):

Vreau sa spun ca Iisus a fost rastignit,si baba se piaptana, adica conteaza daca esti macar nu la baza crucii, macar in umbra ei, privind la jertfa suprema data pentru tine, ca sa nu mori ci sa traiesti vesnic.

| Celcareajuta a răspuns:

Eu consider ca in acele vremuri marii masoni dispuneau de tehnologie superioara si tind sa cred ca acea cruce a fost facuta la imprimanta 3D