| Bărcan_Bogdan_2002 a întrebat:

Bună TPU, am și eu un discurs de făcut la ora de religie cu tema exodul 3:14 "eu sunt".
Ma poate ajuta cineva care știe cum ar trebui sa sune unul sau ce ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mircea08 dar de ce continui cu minciuna asta?

17. Să nu credeţi că am venit să anulez Legea sau Profeţii! Nu am venit să anulez, ci să împlinesc.

18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu vor trece cerul şi pământul, nici măcar o iota sau o parte a vreunei litere nu va fi înlăturată din Lege, înainte să se întâmple toate lucrurile.

19. Aşa că oricine încalcă una din cele mai mici din aceste porunci şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel va fi numit cel mai mic în Împărăţia Cerurilor. Dar oricine le împlineşte şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel, va fi numit mare în Împărăţia Cerurilor.

20. Căci vă spun că, dacă dreptatea voastră nu o întrece pe cea a cărturarilor şi a fariseilor, cu nici un chip nu veţi intra în Împărăţia Cerurilor.

| minrest a răspuns:

Te servesc eu; la intrebarea lui Moise, tufisul aprins a raspuns ''voi fi cel ce voi fi''; in ebraica si alte limbi semite, e ca si si cum ai zice in romana ''cine oi fi, oi fi''; adica ori ii spune ca nu e treaba lui cine este El, ori ca nu asta e problema presanta, a sti cine este El. Sa-mi spui daca vrei sa-ti trimit referinta.

| Mircea08 a răspuns:

Eu sunt crestin. Invatattua pe care a dat-o Dumnezeu crestinilor este Evanghelia lui Iisus. Vechiul Testament a fost dat poporului ales (evreii) de catre Dumnezeu prin Moise NUMAI PANA LA VENIREA MANTUITORULUI IISUS. Asa ca exodul este un subiect din istoria evreilor, nu o invatatura pentru crestini.
Ceea ce ti-am spus nu poti spune profesorului deoarece acesta este ortodox si el crede ca si Vechiul Testament face parte din invatatura crestinilor. De fapt asa cred toate religiile si sectele din Romania, numai ca e gresit

| NGheorghe a răspuns:

3:14 da, este vorba despre π, se pronunță PI și "el este" raportul dintre lungimea unui cerc și propriul său diametru.

Dacă zici asta cu accent moldovenesc o să sune diferit! Eventual fă gargară înainte. happy
Dacă era pentru ieri atunci scuze de întârziere! sad

| BlackOldSun a răspuns:

Iti recomand sa scrii ce vrei tu si daca cineva iti spune ca ai gresit sa iti demonstreze contrariul cu dovezi istorice reale.winking