| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa ma lamuriti cu ceva daca se poate.
Eu sunt ortodoxa, iar prietenul meu baptist. Am inteles ca se pot oficia casatorii intre 2 religii diferite. El mi-a zis ca daca nu sunt jotezata la baptisti asta nu se poate. Intrebarea mea este se poate fara sa schimbi religia?

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da, se poate, faci doar cununia civila, nu si pe cea religioasa. FUNDA?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoria civila se poate face intre persoane (barbat si femeie) indiferent de religie.
In schimb, la casatoria religioasa, de regula se cere sa fie de aceeasi denominatiune religioasa.

| T0T a răspuns:

Se poate. Mai bine lasa religia de tot, numai persoana religioasa nu esti tu, poate doar cu vorba, ca majoritatea ortodoxilor de astfel. Si oamenii din aceasta religie care se dau ce nu sunt m-au facut sa las religia la o parte.

Răspuns utilizator avertizat
| NGheorghe a răspuns:

...daca biblia ar contine doar adevar ar fi atat de simplu. Dar contine si multe minciuni ceea ce poate insemna inceputul sfarsitului pentru un incepator care nu are cunostinte temeinice din mai multe surse si religii, sau se boteaza in graba. Mai pe scurt, sa iti iei un angajament bazat pe texte contradictorii, este ca si cum ti-ai arunca creierii la gunoi, esti directionata in orice directie vor ei. Si daca nu vrei atunci te sperie, exact ca pe el: se mânie D-zeu daca nu iei o botezata!
(da! intotdeauna se mânie D-zeu cand vor baptistii!; sau: indiferent ca lumea se intelege si ii pace mai trebuie sa asculti de un baptist-sef ce face crize
https://www.youtube.com/watch?v=sPnnk4wt-xU
am sarit peste inceput, am nimerit la:
"nu mai vreau sa traiesc asa,
Doamne, ia mistria..." si apoi am apasat clic stanga pe x-ul din colțul drept sus, tu poate rezisti mai mult.)