| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, care sunt cărțile care Hinduismului, adică care cărțile din care se învață despre Hinduism?
Despre religiile monoteiste se învață din Vechiul Testament, Noul Testament și din Coran, dar despre Hinduism de unde se învață?

4 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Aici, pe partea dreapta, gasesti lista cu textele sacre ale Hinduismului: https://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_texts
Cele mai importante din lista respectiva sunt Vedas si Upanishads, iar o carte buna care te introduce Hinduismului este Bhagavad Gita. Face parte din Vedas.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Din Vede