| EmanuelaIoana123 a întrebat:

Daca varog frumos, imi spuneti niste nume de sihastrii de maici din romania!

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Am gasit un articol pentru tine Parintele Serafim Rose: Formarea Sufletelor Tinere.
http://www.cuvantul-ortodox.ro/......or-tinere/

Doar un fragment, s-ar putea sa te intereseze :
„Nu cu foarte multi ani in urma, un tanar doritor sa imbratiseze viata monahala s-a dus la Muntele Athos. Aici, stand de vorba cu cinstitul igumen al manastirii in care voia sa stea, i-a spus:
„Cuvioase parinte, inima mea arde dupa viata duhovniceasca, dupa nevointa, dupa neintrerupta partasie cu Dumnezeu, dupa ascultarea de un Batran! Invata-ma, te rog, cuvioase parinte, cum sa sporesc duhovniceste!"

Indreptandu-se spre raftul cu carti, igumenul a scos un exemplar din… David Copperfield de Charles Dickens:
„Citeste asta, fiule!"
„Dar, parinte", obiecta tanarul tulburat, „cartea asta nu este decat sentimentalism victorian heterodox, un produs al robiei apusene! Nu este ceva duhovnicesc; nu este nici macar ortodoxa! Eu am nevoie de scrieri care sa ma invete duhovniceste!"

Igumenul a zambit si a spus:

„Daca nu vei deprinde simtaminte firesti, omenesti si crestinesti, si nu vei invata sa privesti viata la fel cu micul David – cu simplitate, bunatate, caldura si iertare – atunci toate scrierile duhovnicesti ortodoxe nu-ti vor fi de nici un folos"

| Iliotropion a răspuns (pentru Iliotropion):

Tot din articol
„In zilele noastre", sublinia Parintele Serafim, „principalul ingredient care lipseste din aceasta armonie ideala a vietii omenesti este ceea ce s-ar putea numi dezvoltarea emotionala a sufletului. Este un lucru nu direct duhovnicesc, dar care adeseori impiedica dezvoltarea duhovniceasca. Este starea omului care, crezand ca inseteaza dupa nevointe si dupa o inalta viata de rugaciune, abia daca este in stare sa raspunda la dragostea si prietenia omeneasca normala"...

1 răspuns: