| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii batrani sunt "tineri" batrani?

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Deja duci amarul zilelor bune trecute prin timpul efemer? E cam devreme deși la mine e și mai devreme.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Deja duci amarul zilelor bune trecute prin timpul efemer? E cam devreme deși la mine e și mai devreme." - Eclesiastul 7:10:"Nu spune niciodată: "Cum se face că zilele cele de altădată au fost mai bune decât acestea?" Căci nu din înţelepciune întrebi una ca aceasta." Omul are motive sa spere la un viitor bun prin cunostinta ( stiinta ) despre Dumnezeu chiar si pe patul de moarte.

| Freya1 a răspuns:

Ce? Oameni batrani sunt oameni batrani si atat.Adevarul este ca se zice ca atunci cand imbatranesti dai in mintea copiilor deoarece reiei ce ai avut cand ai fost bebelus de la lipsa dintilor, la a face pe tine si poate si comportamentul razgaiat big grin

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Ce? Oameni batrani sunt oameni batrani si atat.Adevarul este ca se zice ca atunci cand imbatranesti dai in mintea copiilor deoarece reiei ce ai avut cand ai fost bebelus de la lipsa dintilor, la a face pe tine si poate si comportamentul razgaiat big grin" - pai vad oameni de 70 ani care tanjesc dupa anii tineretii cu tristete ca acei ani frumosi au trecut si cauta sa se comporte ca cei tineri, umbla dupa fete tinere, se imbraca in haine sportive, isi iau schiuri in picioare, isi dau drumul cu parasuta, tind sa retraiasca tineretea si daca au un picior mai bun nu se lasa pana nu merg pe munte, etc. Nu cumva asta este inca o dovada ca omul a aparut ca sa fie vesnic tanar si sa nu moara niciodata? happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una este sa vrea el sa fie tanar si alta e sa fie.Toti imbatranim si murim asta este legea firi asa am fost creati.Stiu ca tu esti cu Dumnezeu si eu la fel asta mie credinta eu sunt ortodoxa tu nu stiu ce esti dar chiar daca el nea creeat tot ne nastem si murim de unde si vorba din pamant esti facut in pamant te vei duce

| 96Love a răspuns (pentru Freya1):

Eu stiu ca suntem facuti dintr-un ovul fecundat, nu din pamant

| Freya1 a răspuns:

Din punct de vedere religios primi oameni (adam si eva) din pământ cum ar veni au fost făcuți.
Acuma depinde de fiecare cum gândește si in ce crede.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dupa logica clasica, un om imbatranit de curand este tanar batran, daca imbatraneste mai tarziu este batran -batran.Deci am trage concluzia ca exista batrani tineri si batrani batrani.
Tu la care te refereai?

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Dupa logica clasica, un om imbatranit de curand este tanar batran, daca imbatraneste mai tarziu este batran -batran.Deci am trage concluzia ca exista batrani tineri si batrani batrani.
Tu la care te refereai?" - ma refeream la varianta mai generala adica aspiratii de om tanar ( sa faca sa dreaga multe ca in tinerete mai ales in materie de munca sau mestereala ) intr-un corp batran. La varianta descrisa de dumneavoastra nu m-am gandit insa este notabila. Am vazut si vad oameni cu parul alb la aproape 40 ani sau carora le cade parul sau care sunt demoralizati ca un batran bolnav care nu prea mai are optiuni ( alternative ) multe.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om batran nu trebuie neaparat asociat cu om bolnav! Desi pare la moda astazi.
Sunt si tineri bolnavi din pacate). In fond si batranetea este o stare obisnuita care, iarasi, nu depinde de varsta. Exista chiar o boala (am uitat cum ii zice) in care copilul care se naste cu ea, imbatraneste cu 7 ani, fata de normalitatea statistica.
Este posibil si partea contrara, sa zic asa, sa existe. Adica un copil sa imbatraneasca in 7 ani, cat un om obisnuit intr-un an.Chestie de formatia genotipului.Crezi ca 'tinerete fara batranete ' e doar o dorinta, un mit? Sau exista si au existat exemple?
Biblia, Vechiul Testament, Geneza abunda de astfel de personaje mathusalemice!
Daca este adevarat, ca acum mii de ani se traia mai mult?
Ajungem prin deductie la un fel de explicatie a dilatarii timpului astral. Nu stiu cum sa formulez, caci abia tu m-ai determinat sa fabulez asa!
Dar daca e posibil?

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Ajungem prin deductie la un fel de explicatie a dilatarii timpului astral. Nu stiu cum sa formulez, caci abia tu m-ai determinat sa fabulez asa!
Dar daca e posibil?" - nu era nevoie de dilatarea timpului. Adam-Eva, daca ar fi ascultat, Dumnezeu le-ar fi intretinut corpurile sa ramana vesnic tinere si sanatoase. Inainte de potop efectul de sera era mult mai mare si variatiile de temperatura erau mult mai mici. Acum primavara si toamna variatiile mari de temperatura supun sistemul imunitar unor conditii de stres ridicat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu stie ca ne-am plictisi! Imagineaza-ti ca batranii nu ar mai avea amnezie! Ca ar fi citit si discutat TOT!
Am un prieten din copilarie, tinem unul la parerile celuilalt. Nu mai avem ce discuta si ne respectam!
Daca ai citi ai citit BIBLIA, Shakespeare, Dostoievskii...chiar nu ai ce sa mai spui ceva fara sa plictisesti pe un personaj similar!
Atunci ramane un handicapat ca Nietzsche sau Bergson sa-ti aminteasca de Vesnica reantoarcere!(L[ethernel retour'!
Asta este deja ARTA!
Batranii se refugiaza in arta incercand sa re-creeze FRUMUSETILE, iar TINERII au CANDOAREA sa le CREEZE, nestiind ca EXISTA!
Si ajungem la un numitor comun!
Cum sa ne agatam de viata altfel, si ei si noi(fiecare facand parte din vreo categorie din astea Batran -Tanar!)?
Si fara sa te superi prea rau pe mine, vreau sa-ti spun ca aceste fenomene climaterice au existat de cand lumea, numai ca azi, o ceata de anlfabeti mananca o paine (mai bine decat sa-ti de in cap pe strada!).Ca sa se ocupe de treburi pe acre nu le inteleg si PRICINI inexistente!
este doar un adevar: Polii magnetici se deplaseaza cu 7 metri pe an!
nu cred ac vom trai nici unul ca sa vedem proportiile dezastrelor, astea sunt mici copilarii.
Ce se intampla acum!
Apoi uita-te pe descoperirilwe Nasa! Ce se intampla cu galaxiile, Universul!

Noile teorii de transformare ireductibile, necesare si suficiente!
Lasa prostiile, in mintea ta, in legatura cu noxele!
Sunt FOaRTE MULT MAI MARI, la care ce greseli facem noi nu are valoarea nici a unui gainat, la scara universala!