| Infraverde a întrebat:

Sunt regimurile totalitare o soluţie pentru diminuarea efectelor crizei?

6 răspunsuri:
| WoKy a răspuns:

Si da si nu.
Dar daca o luam asa, nici Ceausescu dupa 1971 nu a mai fost atat de iubit.
A facut contracte de milioane de dolari, si a infometat lumea pentru a le plati.
Acum, nu e chiar situatia din 1971, dar e pe aproape.
Nu stiu, adica daca s-ar face mai multe economii si frate dezvolta agricultura, ce rost ar avea regimul totalitar.
Salut!

| LovellyAngel a răspuns:

Gandeste-te la amaratii aia din Coreea de Nord. Ti se pare ca le este bine? Mai bine asa, decat ca ei

| Azre a răspuns (pentru LovellyAngel):

Dar de China nu spui nimic? Este a doua după SUA și urmată de Japonia, din punct de vedere al economiei naționale.

| LovellyAngel a răspuns (pentru Azre):

Chinezii sunt comunisti, nu cred ca este regim totalitar... Cred ca este autoritar. Nu sunt sigura o sa ma informez.

| Azre a răspuns (pentru LovellyAngel):

Au un regim totalitar stai liniștită happy

| Fritz18 a răspuns:

Chinezi au un regim ft autoritar si dur si am inteles ca fac unele lucruri ft urate, dar nu il putem numi chiar totalitar, deoarece China e o tara capitalista, economia de piata e libera, si NU regmulire totalitre nu sunt o solutie