| Andddy895 a întrebat:

Buna Tpu.Este pacat sa ai ejaculari nocurne( adica ejaculari prin somn fara sa te masturbezi)? Si daca da sau nu, de ce? Vreau sa ma spovedesc la preot.Voi ce parere aveți? Am inteles ca si masturbarea este un pacat foarte grav, cat si privitul pornografiei.Am inteles ca este pacat strigator la cer.Voi ce parete aveți?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Andy, ejacularea nocturna, inconstienta, nu este pacat.
De ce? Pentru ca tu nu esti constient, dar, asta nu inseamna ca te poti uita la filme pornografice, si sa eviti masturbarea si sa ejaculezi in somn din cauza tensiunii acumulate din privit filme pornografice, evita filmele pornografice si masturbarea, produc dependenta grava si aduc si schimbari la nivelul mintii, stiu ca e greu, stiu ca este o lupta, pentru ca nu imi este rusine sa recunosc ca si eu am fost biruit de asta, ''fiecare este robul lucrului de care este biruit'' daca nu poti scapa de ea, si nu poti sa traiesti fara ea, oricat ai vrea nu poti sa o indepartezi, esti robul ei, esti legat, esti in lanturile ei. Dar slavit fie Domnul Iisus Hristos, ca exista eliberare, eu am scapat de ea cu ajutorul Lui cu ceva timp in urma. Se poate, trebuie sa ai grija ce mananci, daca mananci pornografie, sigur vei ceda, biblia spune ''fiti inteligenti ca serpii'' ce inseamna asta? cum e inteligent un sarpe?
Ai vazut cum face intr-o lupta? Se onduleaza stanga, dreapta, stanga, dreapta, si intotdeauna isi fereste capul, de ce?
Stie ca daca i-ai zdrobit capul, l-ai omorat.
Pazeste-ti mintea de orice te poate face rob, si te poate distruge, eu am ceat de multe ori pentru ca ma alimentam de unde nu trebuie, si tu stii de unde te alimentezi, si m-am saturat, si am inchis fereastra de unde sarpele se alimenta, ne mai avand de unde sa se alimenteze, ucigand orice gand pornografic, ne mai bagandu-l in sema, va muri si aceasta robie.
Pentru ca pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har.
Smereste-te inaintea Lui Dumnezeu, si cerei sa te ierte, dar nu doar sa te ierte, pentru ca El te iubeste si te iarta, dar spune-I ''Doamne scoate-ma si de aici'' cere-i ajutorul in aceasta lupta, fara El, nu vom reusi, dar cu El ''suntem mai mult decat biruitori prin acela care ne-a iubit''
Dumnezeu nu vrea sa te lase singur in lupta asta, vrea sa fie alaturi de tine, El stie in ce lume traim noi, lume plina de sexualitate si pornografie la orice pas, oriunde iti arunci privirea vezi un trup dezbracat, in orice revista pe care o crezi serioasa, la televizor, pe strada, la scoala, la locul de munca, de aceea Dumnezeu ne intareste si lupta alaturi de noi, pentru ca singuri nu vom reusi niciodata.
Dar trebuie sa fii mantuit, trebuie sa ai numele scris in cartea vietii, iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

109 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum definești păcatul.
Dacă el se referă la călcarea voită a unei legi, porunci care se presupune că este dată de Dumnezeu, atunci, nu, pentru că este proces fiziologic involuntar.
Dar este de obicei însoțit de un vis erotic.
Acum întreb eu. Dar visul pe care l-ai visat, ai păcătuit în el? Este conținutul acelui vis doar un proces autonom, ori ai contribuit parțial co conștiința și voința la desfășurarea lui, deci ai o doză de vină, de tipul păcatului?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce vrei sa te duci sa stai in genunchi in fata unui barbat strain si sa ii spui ca al tau corp trece prin niste etape normale din punct de vedere biologic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă aș fi popă și mi-ai zice d-astea te-aș lua dracu la palme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca popa este un alt "Pomohaci", sigur o sa-i placa discutia happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai e de mult amuzant subiectul

| shrink a răspuns:

Chiar daca ar fi pacat - cu sau fara laba - tu vrei sa mergi la preot fara sa aiba material pentru care sa te spovedesti si sa ti dea iertare? Daca n ar pacatui oamenii, popii ar ramane fara obiectul muncii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu-s la curent cu "moda" pentru mine tot timpul o sa para nu amuzant, ci "realist". Asa ceva nu este deloc un caz izolat. In randul preotiilor in special Catolici (care nu au voie sa se insoare) este ceva destul de intalnit. Intr-o perioada stiu ca o gramada au fost demascati, dar numai pentru ca erau prea in varsta pentru a mai fi "judecati"

| Andddy895 explică (pentru suntserios):

Nu numai asta, dar mai este si pacatul masturbarii, si privitul pornografiei care este foarte grav inaintea Domnului Iisus.El a lasat taina cununiei, pentru toți aceia care isi doresc sa il urmeze.Pacatul masturbarii este pacatul desfranarii care este foarte grav inaintea Domnului Iisus si chiar strigator la cer.El s-a rastignit pentru noi sa ne pocaim de pacate prin taina Spovedaniei.Ca daca sufletul a murit fara Hristos, si a murit cu pacate grele, Domnul Iisus v-a fii drept si v-a judeca cu dreptate.Iar pe cei ce nu au fost scrisi in cartea vieții vor fii aruncați in focul cel vesnic.Acolo se duc toți aceia care nu isi marturisesc pacatele si nu se pocaiesc de ele.Acolo se duc toți aceia care l-au hulit si l-au respins pe Domnul Iisus.Privitul pornografiei este egal cu preacurvia.Ca Domnul Iisus spune. Daca ai privit la o femeie ca sa o poftesti si nu îți este nevasta ai si curvit cu ea in inima ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu e un caz izolat dar m-am săturat de glumele despre pomohaci și generalizări cretine

| Andddy895 explică (pentru shrink):

Preotul doar slujeste biserica si el ajuta pe toți aceia care vor sa il urmeze pe Hristos cu credința.Pacatele marturisite ele sunt iertate cu condiția sa nu mai fie repetate.

| shrink a răspuns (pentru Andddy895):

Ei na! si daca repeti pacatul nu te mai iarta?

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Sa nu uitam ca diavolul ispiteşte pe cei credincioşi, nu pe robii lui.Aşa a fost si în cazul lui Parintele Pomohaci. Diavolul cauta sa ispiteasca pe aceia care au credința multa in domnul Iisus. Diavolul se sperie foarte mult de rugaciuni, si de taina spovedaniei, si a impartasaniei.El intotdeauna v-a cauta sa impiedice omul sa se pocaiasca.Ca diavolul stiind ca acel om se va pocaii de pacate el v-a pierde acel suflet.Ca Domnul Iisus are puterea sa stearga pacatele scrise pe zapițul Diavolului.El intotdeauna cauta sa ispiteasca pe cei care dau invațatura altor oameni, el lucreaza acolo unde trebuie sa ii darame pe toti din credința, el lucreaza la preoți, ca lucrand la preoții ii darama si pe crestini din credinta.Domnul Iisus este bun si cheama pe mulți la pocaința.Dar noi ne incapațanam si amanam pocaința la batranețe.Dar pana la batranețe ei vor murii,si vor murii cu pacate mari,pentru pacatele odata cu trecerea timpului se aduna, si sunt uitate.Vedeți si voi cați tineri mor in fiecare zii de multe boli, si prin accidente.Domnul Iisus nu doreste moartea pacatosului,ci sa se intoarca si sa fie viu, a spus el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Nu ma intereseaza

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Nu te intereseaza de sufletul tau? Aici viața noastra e trecatoare si nesemnificativa.Aici nu este fericirea. Fericirea cea mai mare si cea adevarata e in imparația Domnului.Aici totul e trecator. Sa stii ca nu silesc pe nimeni.Dar ce ai de pierdut daca te rogi Domnului Iisus si faci voia lui? Ai numai de caştigat.El te va primi in împarația lui, unde nu este nici intristare nici suspin, ci viața fara de moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

și dacă nu mă primește ce o să pățesc?

| Ionut58282856 a răspuns:

Ba.daca vorbesti serios nu e pacat sad e pacat sa traiesti crezand ca exista Dumnezeu pentru ca hai sa fim seriosi.e doar o carte. Sub cartea de fizica e ceva, sub cartea de engleza e clar o tara. Pentru Dumnezeu nu e nimic. S-a descoperit de mult ca exista Marte. In cer e altceva nu Dumnezeu, iar daca crezi ca e alt univers zi de ce. S-a descoperit ca in neuroni exista niste cilindri care acolo cica e viata omului dar aia e decat o poveste de tip basm. Daca auzi ceva foarte des o sa ajungi ca e adevarat. Faza cu oamenii de stiinta nu o stiu ma8 exact ce si cum dar tu esti o reactie chimica inutila. Singurul lucru care te diferentiaza fata de o piatra e ca sti ca existi. Dumnezeu nu a facut nimic. Nu inteleg de ce reactionati asa pe o mare minciuna de tip basm.

| Ionut58282856 a răspuns:

Se numeste testosteron omule. E normal, biologic vorbind sa ai ejaculari in timpul somnului, normal in sensul de nu patesti nimic rau. Si femeile se trezesc cu un flux vaginal crescut chiar daca nu au visat nimic erotic. Du-te la medic si intreaba-l de ce ejacu*ez in timpul somnului si nu mai vorbi cu michey mouse sau Dumnezeu happy Daca Michey mouse era denumite Dumnezeu tot credeai in el. Hai ma omule. Ce sunteti atat de cretini?

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Asa spun toți ateii si te rog sa nu mai vorbesti ca prostesti si pe alții.Suntem in Saptamana mare. Domnul Iisus s-a rastignit pe cruce pentru pacatele noastre.Nu ai tu de umde sa stii ca nu exista Dumnezeu.Pentru ca nu ai puterea aceasta sa demonstrezi.Si te rog nu vreau sa mai scrii nimic in legatura cu necredinta ta ca oricum niciodata nu te voi asculta.Eu il voi urma pe Domnul Iisus si il voi iubii pana la moarte.Si pentru asta chiar ma voi duce sa imi marturisesc toate pacatele si voi lua sfanta impartasaniei.Iți doresc numai bine o zii buna sa ai.

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Asta depinde de tine, de cat de mult il iubesti pe Domnul Iisus, si crezi in el cu adevarat in el.Toti aceia care nu cred in el, si il hulesc, si traiesc in pacate grele, toti acestia vor fii aruncați in focul cel vesnic, unde este munca vesnica si teroare de nedescris, mai mare decat a provocato omenirea vreodata unui om.Acolo toți sunt chinuiți pentru faptele lor rele care le-au facut pe pamant.Acolo nimeni nu v-a putea sa îi scape.Acolo nimeni nu are niciun ajutor de la nimeni, si nici macar o mangaiere de la nimeni.Acolo este o depresie de nedescris nemaibazuta decat cea de pe pamant.Acolo este Diavolul si Tatal minciunii care a ispitit lumea pana in ziua de azi.Acolo nimeni nu va scapa niciodata de acel chin.Acolo vor fii chinuiți vesnic

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Andddy895):

Trebuie sa ai foarte putin respect de sine sa te umilesti stand in genunchi sub fusta unui popa si povestind cum te masturbezi, sub fusta unui popa care freaca si ei maimuta cand o prinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

N-auzi ca viata asta nu conteaza si e doar umilinta pentru viata de apoi?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Nici nu-l urăsc, nici nu-l hulesc, nici nu mă interesează dacă există sau nu. ce pățesc?

| Andddy895 explică (pentru shrink):

Ba da doar prin pocainta.Dar daca abuzezi prea mult si spui, lasa ca pacatuiesc si Dumnezeu ma iarta ca el e bun.Atunci el nu te va ierta pentru ca v-a vedea ca nu il iubesti cu adevarat

| Andddy895 explică (pentru suntserios):

Asta inseamna Orgoliu si Mandrie.Cand intram in biserica orgoliu si mandria trebuie sa fie lasate afara.Si daca se poate sa renuntam la orgoliu si mandrie.Sa stii ca diavolul asta face pe omul care vrea sa se pocaiasca de pacat.îi da rusine si mandrie ca sa nu o faca niciodata sa fie pierdut.Credema si eu am avut orgoliu si rusine la inceput dar cu timpul rusinea a disparut la fel si orgoliu.Asta distruge pe multi.Orgoliul,rusinea,si mandria. Dumnezeu sta impotriva celor mandrii.M-am impotrivit ruşinii si am spus, si cu timpul rusinea a disparut.

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Citeste biblia. Ca domnul Iisus spune ca cel ce nu va crede in mine v-a fii aruncat in focul cel vesnic(adica osândit) asta inseamna ateism e ca si cum ai trai le pamant fara sfantul botez de la nastere.Dar dumnezeu vede neputința ta si te v-a ierta daca te vei marturisii de pacatele tale, si nu le vei mai repeta.Pacatele cele mai mari sunt(Desfranarea,Beția,Curvia,Uciderea,Avorturile,Minciuna, Barfa, Lenea, Lacomia, Necredinta) Citeste cele 10 porunci si explicația lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Deci e cam nazist domnul ăsta am inteles

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Andddy895):

Te compătimesc. Ard hormonii in tine si nu poti sa freci maimuta ca o sa te trasneasca un norișor. Trebuie sa fie frustrant rau. Oricum, spor la stat in genunchi la popa

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Nu el ne trimite in iad, ci noi alegem sa mergem acolo prin pacatele noastre care le facem.Stiu ca pare greu de inteles dar aşa este.Noi ne alegem slujitorii de pe pamant (Diavolul sau Domnul Iisus) el doar este drept si judeca cu dreptate.El este Calea Adevarul si Viata,

| RobertMoon a răspuns:

Nu este niciun păcat că ai pățit asta. Este ceva normal, cred că fiecare a pățit asta de-a lungul timpului, și mai termina cu faza cu biserica și alte prostii, știu că părinții tăi te-au îndobitocit tare cu aceste chestii religioase, dar știința și lucurile care se știu ceva sunt singurele care te pot ajuta și îți pot da un răspuns, nu toate prostiile astea cu preoții și cine știe ce laughing daca ai ajuns sa crezi că e un păcat să ai poluție nocturnă e clar că ești înapoiat rău, trezește-te.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

N-ai decât să crezi în Dumnezei și-n ce vrei, că nu-i treaba nimănui, dar când începi să le bagi altora pe gât credința ta, deja ești de-a dreptul cretin.

Tu, de fapt, n-ai nicio întrebare, căutai doar oameni pe care să-i freci la cap cu prostiile tale.

Nu schimbi tu nimănui credința din 2 texte aberante, mai bine ți-ai găsi un mod mai constructiv de a-ți folosi timpul.