| Andddy895 a întrebat:

Buna Tpu.Este pacat sa ai ejaculari nocurne( adica ejaculari prin somn fara sa te masturbezi)? Si daca da sau nu, de ce? Vreau sa ma spovedesc la preot.Voi ce parere aveți? Am inteles ca si masturbarea este un pacat foarte grav, cat si privitul pornografiei.Am inteles ca este pacat strigator la cer.Voi ce parete aveți?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Andy, ejacularea nocturna, inconstienta, nu este pacat.
De ce? Pentru ca tu nu esti constient, dar, asta nu inseamna ca te poti uita la filme pornografice, si sa eviti masturbarea si sa ejaculezi in somn din cauza tensiunii acumulate din privit filme pornografice, evita filmele pornografice si masturbarea, produc dependenta grava si aduc si schimbari la nivelul mintii, stiu ca e greu, stiu ca este o lupta, pentru ca nu imi este rusine sa recunosc ca si eu am fost biruit de asta, ''fiecare este robul lucrului de care este biruit'' daca nu poti scapa de ea, si nu poti sa traiesti fara ea, oricat ai vrea nu poti sa o indepartezi, esti robul ei, esti legat, esti in lanturile ei. Dar slavit fie Domnul Iisus Hristos, ca exista eliberare, eu am scapat de ea cu ajutorul Lui cu ceva timp in urma. Se poate, trebuie sa ai grija ce mananci, daca mananci pornografie, sigur vei ceda, biblia spune ''fiti inteligenti ca serpii'' ce inseamna asta? cum e inteligent un sarpe?
Ai vazut cum face intr-o lupta? Se onduleaza stanga, dreapta, stanga, dreapta, si intotdeauna isi fereste capul, de ce?
Stie ca daca i-ai zdrobit capul, l-ai omorat.
Pazeste-ti mintea de orice te poate face rob, si te poate distruge, eu am ceat de multe ori pentru ca ma alimentam de unde nu trebuie, si tu stii de unde te alimentezi, si m-am saturat, si am inchis fereastra de unde sarpele se alimenta, ne mai avand de unde sa se alimenteze, ucigand orice gand pornografic, ne mai bagandu-l in sema, va muri si aceasta robie.
Pentru ca pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har.
Smereste-te inaintea Lui Dumnezeu, si cerei sa te ierte, dar nu doar sa te ierte, pentru ca El te iubeste si te iarta, dar spune-I ''Doamne scoate-ma si de aici'' cere-i ajutorul in aceasta lupta, fara El, nu vom reusi, dar cu El ''suntem mai mult decat biruitori prin acela care ne-a iubit''
Dumnezeu nu vrea sa te lase singur in lupta asta, vrea sa fie alaturi de tine, El stie in ce lume traim noi, lume plina de sexualitate si pornografie la orice pas, oriunde iti arunci privirea vezi un trup dezbracat, in orice revista pe care o crezi serioasa, la televizor, pe strada, la scoala, la locul de munca, de aceea Dumnezeu ne intareste si lupta alaturi de noi, pentru ca singuri nu vom reusi niciodata.
Dar trebuie sa fii mantuit, trebuie sa ai numele scris in cartea vietii, iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

109 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Oamenii de știință n-au cum să te facă să înțelegi un limbaj complex când tu nu înțelegi 2 propoziții scrise de mine.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Porunceste aerului sa se faca un televizor si vezi....Se face? Nu cred.Nimic nu poate fii creat din nimic decat la porunca lui Dumnezeu.El poate face orice

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Dumnezeu asamblează televizoare mai nou?

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea lui.L-a creat din țarana.Si a creat-o si pe Eva.Iar Eva a fost ispitita de diavol sa muste din mar.Caci diavolul le-a zis in daca vei musca din pom ve-ți fi ca Dumnezeu, si ve-ți cunoaste binele si raul.Iar Eva si I-a dat si lui Adam.Si inainte de asta ei erau goi.Si dupa ce a muscat din mar deodata sau rusinat de goliciunea lor.Si atunci a venit Dumnezeu si le-a spus.Si l-a strigat pe Adam si le-a spus? Nu cumva ai musca tdin pomul pe care iti poruncisem sa nu mananci.Iar Adam a spus. Femeia care mi-ai dato mi-a dat sa musc din mar iar eu am muscat.Iar Dumnezeu i-a spus lui Adam pentru ca ai muscat din pomul pe care iți poruncisem sa nu mananci cu truda si sudoare îťi vei castiga painea prin tot pamantul.Iar lui Eva i-a spus pentru ca ai muscat din pomn.Cu durere vei naste copii si tu vei fii supusa barbatului tau

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Nu poate sa explice pentru ca nu au cum sa demonstreze lucrul asta.Pentru ca nimeni nu poate.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu ai nicio treaba. Ejacularea precoce este ceva normal. Masturbarea este ceva normal. Pornografia la fel. Uita-te in istorie! De ce crezi ca picta Boticelli nuduri? Daca vrei neaparat intreaba un medic si iti va explica despre schimbarile prin care trece corpul in adolescenta.
Restul raspunsurilor sunt de la crestini onanisti! laughing

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Buna explicatie dar poți sa imi raspunzi la intrebarile pe care ți le-am pus.Cu singuranța nu ai un raspuns clar, pentru ca nu poți sa imi raspunzi

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Uite de asta nu ai bani, mă, că în loc să pui mâna și să muncești, să te dezvolți într-un domeniu, tu stai și îți pierzi timpul aberând ore întregi laughing.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Vreau sa terminam discuția asta ca oricum nu procesezi nimic din ce îți spun.Crezi ca le stii pe toate.Dar de fapt nu ştii nimic.La intrebari nu mi-ai raspuns, dar incerci sa te dai inteligenta, si nu îți iese pentru ca ceia ce spui nu are legatura cu ceia ce se intampla in lume.Nu am bani pentru ca nu imi doresc averi si bogații si pentru ca nu vreau sa am.Astea nu imi dau satisfacție.Mai bine sarac si curat? Decat bogat si patat de sange.Multumesc pentru timpul acordat si hai sa incheiem aceasta discutie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Tu îți dai seama că eu nu am citit aproape nimic din ce ai scris, nu? laughing Citește-mi primul comentariu până ți se imprimă adânc în minte.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Din cate stiu eu pe tine te-a deranjat foarte mult subiectul asta si te-ai gandit ca ar fi bine sa imi reprosezi.Dar ar fi bine sa nu mai incerci sa prostesti si pe alții ca Dumnezeu nu exista.Ar fii bine sa îi lasi pe oameni sa spuna adevarul si sa publuce cuvantul lui Dumnezeu.Pentru ca oamenii ca tine atrag si pe alții in prostie.Si care nu a citit biblia chiar te crede.Pe mine niciodata cat traiesc nu poți sa ma convingi, pentru ca nu ai puterea necesara.Ai luat foc pentru nimic toata. Puteai sa iți vezi mai departe de treburile tale fara sa comentezi raspunsuri aberante.Ca e un site public si intra mulți copii aici.Ar fii bine sa îi lasi pe oameni sa isi sustina parerea si cuvantul lui Dumnezeu nu sa critici si sa îți dai cu parerea. Daca te deranja asa tare acest subiect puteai sa eviți aceasta intrebare. Puteai sa nu iți mai dai cu parerea.Pareai mult mai inteligenta, si nimeni nu te stia.Dar acum te stie mulți si dai dovada de nesimțire curata..Aici pe TPU mai sunt si oameni care cred in Dumnezeu, nu numai atei.Nu stiu de ce ai preferat sa pierzi timpul cu mine daca susții ca nu exista Dumnezeu. Puteai sa faci alte treburi mai folositoare vieții tale.Credeam ca te pot aduce la un adevar dar se pare ca nu am reusit.Ramane sa razi in continuare, ca nu razi de mine ci de cuvantul Domnului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Credeam că ești troll până acum, dar cred că ești bolnav rău. Omule, nu-mi pasă de dzeul tău, nu-mi pasă în ce crezi tu, nu-mi pasă dacă ești de acord cu mine sau nu laughing eu nu stau aici să-ți impun să crezi în ce cred eu, asta faci tu, și n-ai fi făcut asta dacă ai fi știut să citești și mi-ai fi înțeles primul comentariu. Nu mi-am dat cu nicio părere, ți-am zis să taci dracu și să nu le mai spui altora ce să gândească. Ești bolnav. La medic cu tine, nu pe TPU. Copiii n-au ce învața de la tine.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Daca nu te-ar fi deranjat acest subiect nu ai mai fii pierdut atata timp cu mine.Te crezi ca le stii pe toate.Dar nu stii nimic.Intrebarea nu a fost pusa exact pentru tine si nu te-a obligat nimeni sa îți dai cu parerea.Dar se pare ca nu te-ai putut abține cand vine vorba de Dumnezeu. Daca spui ca nu exista Dumnezeu de ce il pomenesti pe cel rau. Puteai sa lasi pe alții sa isi dea cu parerea.Raspunsul tau nu are nici o logica.De ce te intereseaza ce le spun eu altora.Tot ce le spun sta in binele lor.Tu nu faci altceva sa dai dovada de nesimțire, altfel nu imi pot explica de ce ma injuri si de îți pasa ție ca eu le vreau binele la ceilalți. Daca nu ți-a placut subiectul era mai bine sa nu fii raspuns la intrebare.Nu ți-a cerut nimeni parerea sa îți dai cu presupusul.Intrebarea asta am pus-o pentru aceia care cred in Dumnezeu. Daca mai ai si copii e vai de ei saracii cum vor creste cu o asa mama.Ce exemplu le vei da la pruncii tai? Banuiesc saracii ca nici sfantul botez nu o sa il faci. Saracii de ei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Ți-am răspuns din doi peri, crede-mă că n-am făcut cine știe ce eforturi.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Pentru tine a crede in Dumnezeu inseamna o slabiciune sa stii ca cu mine oricat ai incerca nu ai cum sa te cerți cu mine.Se vede ca iei foc cand auzi de Domnul, ca si diavolii tipa si zbiara cand aud de numele Domnului.Ramane de vazut ce se va intampla cu viața ta.Tu ai cautat sa ma critici.Si tot tu mi-ai spus ca eu impun altora sa gandeasca ca mine.Nu impun nimanui credința mea, am vrut sa îi fac doar sa înteleaga ca tot ce se intampla sta in puterea Domnului.M-am gandit saracii ca poate n-au auzit adevarul si am vrut sa il marturisesc si lor.Am crezut ca daca il voi spune, vor intelege.Dar nu ai inteles niciunul.Nu am fortat pe nimeni sa gandeasca cum gandesc eu.Doar am vrut sa le arat adevarul si esența vieții care este trecatoare la fel cum este si fericirea.Nu imi pasa ce crezi.Ca oricum parerile tale nu sunt folositoare.Esti doar o simpla femeie.Nu ai capacitatea necesara de a gandii limpede si clar.Ramane sa crezi in ce vrei, dar totul depinde de tine cum vezi lucrurile.Eu nu pot ştii ce in sufletul tau si în ce crezi tu.Nu pot ştii niciodata asta.Dar sa stii un singur lucru.Intro zii îți vei aduce aminte de tot ce ți-am spus.Credema eu niciodata nu am facut afirmații false.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Si mai banuiesc ca iei atat dw tare foc si iți este frica ca vor fii barbați care ma vor asculta.Pentru femei a fii barbat inseamna a fii dur si foarte rau.Asta sunt trasaturile barbatului.Iar pe cand tu niciodata nu vrei sa suporti ideea asta ca barbatii trebuie sa creada in Domnul Iisus pentru ca iți este frica ca nu mai poți pacatuii cu acestia.Sa nu crezi ca te fac c****.Nu asta e intenția mea.Dar placerile sexuale sunt atat de placute incat te revoltezi impotriva barbaților care cred in Domnul Iisus si face voia lui.Asta te macina cel mai mult.Ca vor exista barbați feminizați din perspectiva ta.Pentru ca dupa parerea ta un barbat trebuie sa fie dur, autoritar, orgolios mandru, arogant) Asta este barbatul perfect pentru tine) Si imi pare rau ca ai ajuns sa gandesti asa.

| Panamax a răspuns:

Este pacat sa fii prost, dar se pare ca tu exagerezi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Mai aberezi mult? rolling on the floor

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Mulțumesc pentru sfaturi dar nu te voi asculta niciodata.Pentru ca tu nu ai puterea necesara sa ma convingi si nimeni nu o v-a avea vreodata. Dumnezeu exista si eu m-am rugat lui, si el m-a ajutat.Tu gandesti ca un om.Nu te ascult pentru ca nu imi poți dovedii neexistența lui Dumnezeu pentru ca nu ai cum.Eu intotdeauna voi crede in Domnul, si il voi slujii pana la moarte, indiferent ce ar fii.Nu ma intereseaza argumentele tale ateiste, oricum niciun crestin adevarat nu te va asculta. Oamenii ca tine cauta sa prosteasca si pe alții.Nu e ceva rau in a crede in Dumnezeu.Si pentru Iisus Hristos sunt dispus sa renunt si la orgoliul meu.Si nu imi pasa ca lumea râde sa râda nu are decat.Nu ma intedeseaza ce zice lumea.Ascult doar acele sfaturi bune.Si nu le iau in considerare pe acele ateiste.Tin sa spun ca am renunțat si la pacatul curviei pentru Domnul Iisus.Si vreau sa renunț si la celelalte pacate cu scopul de aş fii luat in ras.Chiar nu imi pasa ce crede lumea.Si nu vreau sa ascult sfaturi ateiste. Consider ca nu faci altceva decat sa influentezi negativ credința.Fiindca tu nu crezi in Dumnezeu, vrei sa tragi si le alții in capcana, dar pe mine niciodata nu ai sa reusesti orice ar fii.Si te rog nu mai incerca sa mai prostesti si pe alții ca un credincios adevarat nu te va crede niciodata si nu va lua sfatul tau in considerare.Nu poți demonstra nici cine a creat pisica, si celelalte dobitoace da sa imi demonstrezi ca nu exista Dumnezeu.Chiar nu ai puterea asta de am dovedii.Si niciun credincios nu te v-a crede.Mersi pentru sfat dar nu il voi asculta

| RobertMoon a răspuns (pentru Andddy895):

Crede în ce vrei, chiar nu mă interesează, dar din ce văd ești cam disperat, le-ai oferit tuturor celor care au comentat "negativ" în opinia ta către tine explicații aiurite, doar că toți au încercat să îți deschidă ochii și spună că ești disperat în legătură cu religia. Eu nu încerc să influențez pe nimeni în legătură cu Dumnezeu, pentru mine nu există, eu cred în știință, medicină și autocontrol, în lucuri reale care se văd, nu mă rog la nimeni când sunt bolnav, mă tratez. Dacă ar exista Dumnezeu nu ar mai muri oameni nevinovați de diferite boli sau în orice alt mod, ar face ceva pentru ei sa îi ajute.winking

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Oamenii mor din cauza pacatelor, pentru ca unii din ei erau la fel ca tine Li sau dat sansa sa se pocaiasca de pacat si nu s-au pocait..Necazurile lumii sunt in lume cu un scop acela de a ne aduce la credinta.Ramai cu ştiința ta.Ca oricum degeaba încerc sa îți spun.Stiinta abia in 2015 a descoperit un nou soi de peste, pana atunci ei considerau ca stiu totul.Stiinta nu a putut sa descopere misterele creierului uman da sa mai descopere existența lui Dumnezeu.Sa îți spun un lucru. Daca ai murii si ai fii la judecata lui Dumnezeu si ai vedea ca cei care au crezut in Dumnezeu.au ajuns in rai si cei care l-au respins au ajuns in iad.Ce vei face cand vei fii judecat prin tot ce ai zis si facut.Ce vei face daca vei vedea ca dumnezeu chiar exista? Si ti s-ar da sansa sa vii inapoi pe lume.Iti pot confirma daca vrei atei care au fost in moarte clinica si sau intors la dumnezeu.Iti pot confirma o fetita de 7 ani care si ea a fost in moarte clica si a zis ca l-a vazut pe bunicul ei pe lumea cealalta.Iti pot confirma cum o femeie oarba din nastere a fost in moarte clinica si a dat detalii tot ce se intampla in jurul ei, cand doctorii operau i-a a spus tot ce s-a intamplat si pana atunci ea nici nu vazuse si nici nu stia ce inseamna sa vezi.

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Uite aici un video cu raspunsurile la intrebarile tale...copiaza linkul si pasteazal in bara de cautare

https://m.youtube.com/watch?v=Np0JgEtI1xE

| RobertMoon a răspuns (pentru Andddy895):

Nu este adevărat ce spui, este o mare minciună. Cum poți să spui că oamenii au murit din cauza păcatelor? Cat de neghiob poți fi? Spune-mi ce păcate a avut un biet copil de câteva luni sau 6 ani care a murit? Îți spun eu: nu a avut niciun păcat, nu a greșit cu nimic nimănui că s-a născut. Și dacă au descoperit oamenii de știință în 2015 o noua specie de pește care e problema? Crezi că dacă s-ar fi știut totul și lucurile ar fi fost atât de simple ar mai exista cercetători? Lucuri noi se vor descoperi întotdeauna și se vor descoperi, animalele, peștii și orice alte viețuitoare vor evolua întotdeauna, mereu se va descoperi o noua specie deoarece se numește evoluție și mereu apare ceva nou din ceva existent, doar că cu trăsături diferite. Pentru mine și dacă există și dacă nu nu are importanță, nu mă interesează ce se întâmplă cu mine după ce mor, probabil nu se va întâmpla nimic, fiecare om are o viață și ar trebui să și-o petreacă cat mai frumos, fără să țină cont de niste reguli stupide impuse de o anumită credință, să facă ce dorește, ce îi place fără să se gândească la consecinte, și aici nu spun că trebuie să omori pe cineva daca asta te face sa te simți bine fără a sluji pe cineva

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Uite si un ateu intors la Dumnezeu ai linkul mai jos

https://m.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Si stii ce oare absurd ca in stiința crezi dar in Dumnezeu nu crezi citeste Biblia si ai sa cunosti adevarul

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Pacatele parinților le trag copii si in biblie gasesti un verset in care Dumnezeu spune ca v-a pedepsii si pana la utimul neam

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Atei sunt foarte puțini si foarte rar intalnesti in societate, dar credinciosi sunt foarte mulți bisericile sunt pline tot timpul.Nu ai cum sa ma faci bolnav la cap cand bisericile sunt intotdeaua pline.E alta sa nu vrei sa crezi in Dumnezei stiind ca exista si alta este sa nu vrei sa crezi in Dumnezeu pentru ca esti ateu.E diferența mare.Nu ai cum sa faci un popor bolnav la cap fiindca sunt multi si sunt oameni cu mintea deschisa pe cand atei sunt putini si rar ii intalnesti in societate.Aici pe TPU este un grup care se bazeaza pe stiinta.Dar ei nu stiu mare larte din adevar ca si un om de stiinta a spus ca Dumnezeu exista.Fiind amenintat ca il da afara din comunitatea stiintifica.Ca asa este intr-o comunitate stiintifica daca divulgi un secret esti dat afara din comunitate.Tu nici atat nu te poti baza pe spusele lor. Ei spun astia din stiinta ca masturbarea este benefica.Dar du-te in spitalele de psihiatrie si vezi cati sau imbolnavit din cauza masturbarii.Si daca intrebi un medic iti va spune ca masturbarea este benefica.De 100 de ani se minte incontinuu in privinta sexualitații.Medici stiu ca masturbarea este daunatoare dar nu o spune ca asa este stiinta.Si daca v-a spune ca este daunatoare va fi dat afara de superiori.Asa functioneaza treburile

| Sorin2k3 a răspuns:

Într-o zi dormeam, iar în vis mi s-a arătat adevăratul patron spiritual(Lucifer/Satan), par blond, ten deschis la culoare, manta albă. M-a făcut să înțeleg Adevărul despre credință și ce trebuie sa faci pe Pământ, când m-am trezit mi-am vândut sufletul, am semnat cu propriul sânge de la degetul aratător de la mana stângă, iar apoi am ars hârtia, m-am lepădat de dzeu, de fiul și de spurcatul duh sfânt. Lucifer/Satan mi-a oferit libertatea de care aveam nevoie, nu m-a pus sa slujesc pe nimeni, decât să îl respect, pot trai cum îmi place, pot face ce vreau, nu trebuie sa țin cont de o anumită zi specială, mai puțin sâmbăta când aprind uneori o lumânare neagra sau albastră în semn de recunoștință. În viziunea lui Satan/Lucifer viața de apoi există, dar adevărul este că nu există niciun foc care te arde sau cine știe ce prostie de adormit copii, tu îți alegi de partea cui vrei sa fii, foarte bine, tu l-ai ales pe Dumnezeu, e treaba ta.
Când eram ca tine și eu credeam în Dumnezeu și în toate aceste bazaconii pe care le debitezi, doar că am realizat că religia este o adevărată mascaradă, întotdeauna te vrea înrobit, îți impune reguli, trebuie sa respecți sărbătorile că vezi nene sărbătorim niste "sfinți", dar este o tâmpenie. Omul nu a fost creat de nimeni, plantele nu au fost create, animalele, oceanele. Toate lucrurile astea au evoluat, au existat și au evoluat pe parcursul a miliarde de ani datorita mediului- nu stau sa explic multe, citește teoria lui Charles Darwin, citește cartea Dumnezeu nu este mare, citește cartea Dumnezeu, o amăgire, citește cartea Destrămarea Curcubeului. (PS, nu sunt scrise de niste tembeli, ci de niste oameni care au un IQ extrem de ridicat, cercetători).

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Chiar du-te in seara asta la inviere sa vezi cați crestini sunt acolo si apoi imi vei spune daca te mint cu ceva foarte multi chiar te rog

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Uita-te in jurul tau si vezi cați oameni spun.Hristos a inviat,--Adevarat a inviat.Sa vezi cine are dreptate.Atei sunt puțini crestini sunt multi.Si crestini cu mintea deschisa.Chiar te rog uitate in jur sa vezi cați îl lauda pe Hristos si spun Hristos a înviat.Chiar te rog sa faci asta.Si sa vezi ca eu nu sunt bolnav la cap.Si din contra oameni in toate facultațile mintale sunt puțini(atei) dar crestini sunt mulți intotdeauna bisericile sunt pline Si te-as ruga sa intri intr-o biserica sa vezi cați crestini sunt.Chiar te rog sa faci asta.Pentru ca oamenii normali si sanatosi la minte nu se iau dupa ştiința. Daca as fi bolnav la cap as fi numai eu,dar nu si atatia oameni, care au toate facultațile mintale.