| Andddy895 a întrebat:

Buna Tpu.Este pacat sa ai ejaculari nocurne( adica ejaculari prin somn fara sa te masturbezi)? Si daca da sau nu, de ce? Vreau sa ma spovedesc la preot.Voi ce parere aveți? Am inteles ca si masturbarea este un pacat foarte grav, cat si privitul pornografiei.Am inteles ca este pacat strigator la cer.Voi ce parete aveți?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Andy, ejacularea nocturna, inconstienta, nu este pacat.
De ce? Pentru ca tu nu esti constient, dar, asta nu inseamna ca te poti uita la filme pornografice, si sa eviti masturbarea si sa ejaculezi in somn din cauza tensiunii acumulate din privit filme pornografice, evita filmele pornografice si masturbarea, produc dependenta grava si aduc si schimbari la nivelul mintii, stiu ca e greu, stiu ca este o lupta, pentru ca nu imi este rusine sa recunosc ca si eu am fost biruit de asta, ''fiecare este robul lucrului de care este biruit'' daca nu poti scapa de ea, si nu poti sa traiesti fara ea, oricat ai vrea nu poti sa o indepartezi, esti robul ei, esti legat, esti in lanturile ei. Dar slavit fie Domnul Iisus Hristos, ca exista eliberare, eu am scapat de ea cu ajutorul Lui cu ceva timp in urma. Se poate, trebuie sa ai grija ce mananci, daca mananci pornografie, sigur vei ceda, biblia spune ''fiti inteligenti ca serpii'' ce inseamna asta? cum e inteligent un sarpe?
Ai vazut cum face intr-o lupta? Se onduleaza stanga, dreapta, stanga, dreapta, si intotdeauna isi fereste capul, de ce?
Stie ca daca i-ai zdrobit capul, l-ai omorat.
Pazeste-ti mintea de orice te poate face rob, si te poate distruge, eu am ceat de multe ori pentru ca ma alimentam de unde nu trebuie, si tu stii de unde te alimentezi, si m-am saturat, si am inchis fereastra de unde sarpele se alimenta, ne mai avand de unde sa se alimenteze, ucigand orice gand pornografic, ne mai bagandu-l in sema, va muri si aceasta robie.
Pentru ca pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har.
Smereste-te inaintea Lui Dumnezeu, si cerei sa te ierte, dar nu doar sa te ierte, pentru ca El te iubeste si te iarta, dar spune-I ''Doamne scoate-ma si de aici'' cere-i ajutorul in aceasta lupta, fara El, nu vom reusi, dar cu El ''suntem mai mult decat biruitori prin acela care ne-a iubit''
Dumnezeu nu vrea sa te lase singur in lupta asta, vrea sa fie alaturi de tine, El stie in ce lume traim noi, lume plina de sexualitate si pornografie la orice pas, oriunde iti arunci privirea vezi un trup dezbracat, in orice revista pe care o crezi serioasa, la televizor, pe strada, la scoala, la locul de munca, de aceea Dumnezeu ne intareste si lupta alaturi de noi, pentru ca singuri nu vom reusi niciodata.
Dar trebuie sa fii mantuit, trebuie sa ai numele scris in cartea vietii, iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

109 răspunsuri:
| Andddy895 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc pentru incurajari, Dumnezeu sa te binecuvanteze.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Lenea nu-i un păcat? :))

https://www.tpu.ro/......-in-ciuda/

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

E treaba ta sa crezi ce vrei, nu vreau sa schimb nimanui credința.Dar tu spui ca nu exista Dumnezeu.Dar spune-mi si mie cine a creat omul si Dobitoacele pamanteşti? Stiinta abia a descoperit in 2015 un nou soi de peste in Oceane.Pana atunci ei considerau ca stiu totul.Cum crezi ca ei au puterea sa creada in Dumnezeu, cand ei de fapt nu a putut sa descopere toate misterele creierului uman? Stiu ca pare deplasat ce spun, dar eu vreau sa fac bine nicidecum rau la nimeni.Stiu ca pare deplasat sa auzi ca unii din barbatlți urmeaza calea Mantuitorului.Pare deplasat sa auzi ca unii barbații s-au lasat de darul curviei sau se lasa pe motivul religiei lor.Omul rau intotdeauna urăste tot ce este bun.El niciodata nu v-a accepta adevarul.O zii buna îți doresc, si sa fii sanatoasa, in tot ceia ce faci.Numai bine

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc sa ai parte numai de bine sa fii sanatos

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Uite un ateu care era la fel ca si tine. Si s-a intors la Dumnezeu, copiaza linkul si pasteaza-l in bara de cautare google.

https://m.youtube.com/watch?v=8g_4rSxP15Q

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Https://www.youtube.com/watch?v=XEEasR7hVhA
ia și revino-ți

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Ba da si e un pacat mare dar vreau sa scap de ea.Si chiar am inceput sa progresez.Si am inceput sa ma impotrivesc lenei.Stiu ca este un pacat si am sa il marturisesc.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Sa inteleg ca esti rokerista.Pai nici nu ma mira faptul ca nu crezi in Dumnezeu.Pentru ca niciun roker nu crede in Dumnezeu.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Nu vreau sa fiu Aspru in cuvinte.Dar tot ce am vrut sa fac a fost sa le arat oamenilor adevarul cel adevarat.Nu am vrut sa jignesc si cu niciun scop nu am vrut sa bag cuiva credința mea pe gat altor persoane.Am vrut sa va arat tot ce este adevarat si bun.Si care este calea cea adevarata.Dar voi a-ți respins cuvantul Domnului Iisus cel adevarat.A-ți respins tot ce este bun, si v-ați spus parerile in diferite moduri.Am vrut sa va arat calea cea adevarata pe care mulți nu vor sa o auda, V-a fost dat sa vedeți adevarul si nu a-ți vrut sa il vedeți si sa il cunoasteti.Tot timpul lumea s-a bazat pe stiința si nu pe adevar.Va spun acum cu toata sinceritatea ca imi doresc ca Domnul Iisus sa va arate calea cea buna si dreapta si sa va faca sa intelegeți.Ma rog ca sa intelegeți ca Doar Domnul Iisus Hristos este singurul Dumnezeu atotputernic care s-a rastignit pe cruce pentru pacatele noastre.V-a fost dat sa vedeți tot ce este adevarat si nu a-ți vrut sa ascultati cuvantul Domnului.Lumea s-a destramat si mulți au cazut de la credința.Lumea este plina de sexualitate si pornografie.Mulți isi cauta fericirea in barbați si femei, dar puțini sunt aceia care il cauta pe Dumnezeu.Si mulți rade pe tema asta, dar nu rade de mine ci rade de cuvantul Domnului.Cu orice preț a-ți incercat sa spuneți ca nu exista Iisus Hristos.Imi pare rau ca spun asrfel de cuvinte.Dar ma rog pentru voi si cateodata chiar imi vine sa plang de soarta voastra.Ma rog ca Domnul Iisus cu toata mila lui, sa va arate calea.Caci el a fost scuipat si umilit pentru pacatele noastre pe care le facem si de care nu ne pasa, sau nu suntem constienți de ele si nu avem discernamant.Ma mira faptul ca tot mai mulți susțin ateismul, si foarte mulți resping biserica, si orice ce este cuvant al lui Hristos.Suntem in saptamana patimilor, domnul Iisus va aude si va vede.Tot mai mulți se adancesc in pacate, si tot mai puțini merg la sfanta biserica.Domnul sa va ierte pentru ceia ce spuneți si ce faceți.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Pai tocmai omule. Tu nu sti de unde si e mai usor sa crezi decat sa cercetezi. De ce? Eu stiu de ce crezi in Dumnezeu, sau in Michey mouse. E mai usor sa crezi in Dumnezeu pentru ca mai cred oameni. In Michey mouse daca credeau mai multi credeai si tu. Reprezinta fix aceelasi lucru. Sti...Adica daca ai cancer te rogi la Dumnezeu si dupa negru infinit decat sa vezi biologic ce se poate face. Nimeni nu stie totul happy nici un om de stiinta stie ca nu stie totul omule. Tu crezi de ei ca stiinta stie totul. Nimeni nu stie totul. Si daaaa.tu stii toate secretele creierul uman si cu Dumnezeu nu?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Daca ai fi stiut putina istorie..ba falsa ba reala si putina inteligenta ti-ai fi dat seama ca nu exista bine si rau ci doar ceea ce consideri tu bine si rau iar daca nu ai explicatie de ce esti prost la fazele de genul pentru ca nu poti argumente cu realitate.

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Te rog tineți convingerile pentru tine.Pe mine niciodata nu poți sa ma ma convingi ca Iisus Hristos nu exista.Atunci spune-mi si mie Cine a creat omul si toate dobitoacele pamantesti daca nu exista Dumnezeu.Cine le-a creat? Cine a creat natura, Cine te-a facut pe tine in asa fel ca tu sa poți respira si sa poți manca si sa poți vorbi, si sa poți vedea.Cine ti-a dat toate darurile astea pamantesti? Cum poți tu manca si respira in acelasi timp? De unde ai toata puterea asta sa faci atatea lucruri.Cu poti bea si auzii in acelasi timp?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Omule, știu că nu ai nicio intenție rea, dar adevărul tău nu este adevărul tuturor. Poți să ai discernământ și să fii un om bun și fără să ai vreo religie. Eu n-am crezut niciodată în Dumnezeu și uite că n-am rănit nicio muscă, nu am vicii și așa mai departe.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Omule! Asta ejaculea**a in somn! E ceva normal din punct biologic dar tu vorbesti de oameni de stiinta fara sa intelegi cum iti functioneaza tie corpul. Fara acel organ nu mai te-ai imulti. Esti decat un spermatozoid supradimensionat. Explica de ce e pacat. Ca Dumnezeu. Ok? Arata ca exista Dumnezeu. Mori si vi la mine ok? Ca si eu credeam in Dumnezeu dar tu cand vorbesti cu un mort vorbesti ca boul singur? asta e clar. Parerea mea e sa intelegi de ce scoala merge asa si dupa o sa vezi ca e o porcarie. Eu am zis "nu o sa merg in alta tara" si acum sunt in Italia ca in alt fel ajungeam pe Drumuri. Acum vezi de ce s-a intamplat ceva si cum. E mai usor sa crezi decat sa gândeşti de ce si cum. Esti inlogic si ai lipsa de informatii. Nu conteaza ca au descoperit un peste conteaza ce inseamna asta. Nimeni nu a zis ca stiinta stie tot, mai ales oamenii de stiinta. Eu invat programare in c++ si nu exista niciodata locul unde sti tot. Nici in stiinta, poate in limbaje de programare sau ceva da, pe moment. E doar o secunda comstanta. O sa mori si o sa fie fix ce a fost inaitea ta iar acum astept sa zici idei cretine. Nu pot sa imi dau seama cum nu vezi ca nu sti chiar nimic. laughing Vezi de ce si cum. De ce oamenii cred in Dumnezeu, De ce nu? Si toate cele dar daca tu nu ai facut asta si nu te gândeşti la ce te ajuta sau de ce e bine sau de ce rau si lasi o carte sa gandeasca in locul creierului tau ce sanse are altcineva sa te faca mai inteligent :/

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Nu te silesc sa faci anumite chestii.Dar incearca macar sa te rogi si fa fapte bune sa vezi cum el te ajuta si te rasplateste fara sa iți dai seama.Incearca sa te rogi macar pentru prima data in viata ta. Spune seara un Tatal nostru inainte de culcare si incearca sa faci fapte bune.Si cand vei avea nevoie el te v-a ajuta.Si spune-i Doamne daca existi cu adevarat da-mi un semn.Si el îți va da crede-ma si eu sunt si am fost si inainte un desfranat, dar acum vreau sa ma indrept prin sangele Domnului Iisus Hristos, si sa nu mai fac faptele pe care le-am facut.Eram un om necredincios la fel ca si tine nu ma interesa cuvantul Domnului eram preocupat de placerile vietii.Dar ii mulțumesc Domnului ca mi-a luminat mintea si mi-a schimbat viata.Eu eram un vagabont, eu injuram, eu am facut fapte foarte rele dar de cand l-am cunoscut pe Iisus Hristos viata mea capata sens si a inceput sa se schimbe in bine.Eu eram inconstient de ceia ce faceam.Si spuneam la fel ca altii.Ca daca exista Dumnezeu de ce sunt atatia oameni care sufera si au atatea boli.Dar de cand am inceput sa caut mi-am dat seama ca Domnul Iisus iubeste si pe cel pacatos si doreste ca el sa se pocaiasca de pacat.Ca el pentru cei pacatosi a venit sa fie rastignit, nu pentru cei drepti.Am inteles ca viata asta nu este importanta.Aici traim si murim.Si nici lucrurile materiale nu sunt importante, ca nu luam nimic cu noi cand murim.Aici totul este trecator.Dar ce este pe lumea cealalta este vesnic si nu se sfarseste niciodata, crede-ma ce spun.Ca nu suntem adusi pe pamant intamplator.Nu suntem creati la intamplare.Suntem fiinte rationale.Si suntem adusi cu un scop.Sa ne facem datoria de oameni.Pentru ca cel mai frumos dar dat de Dumnezeu este Viața.Dar nu viata aceasta este importanta ci viata cealalta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Nu mă mai trolla, omule.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Am sa te las in pace si nu am sa îți mai zic nimic in legatura de Hristos. Daca ai citit tot ce ti-am spus fa un serviciu si blocheazama.Sa nu mai citesti si alte chesti.Pentru ca oricat ti-as spune mintea ta nu e facuta sa inteleaga.Banuiesc ca ai bani, si ai de toate si nu ai simtit gustul necazului.Ca daca ai fii simtit gustul necazului situația ta ar fi stat alfel Un ateu crede ca daca are de toate nu are nevoie de Domnul.De asta refuzi sa crezi in Domnul.Am sa te las in gandirea ta.Numai bine îți doresc (Raluca) Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bine

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

N-am avut bani și nici viață ușoară, dar am preferat să muncesc în loc să mă plâng și să aștept să-mi pice din cer. Cine e Raluca nu știu laughing.

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Stiii ce ma mira faptul.Ca la intrebari Religioase in legatura cu Dumnezeu mulți se revolta si îşi dau cu parerea.Deci parerea mea este ca acest subiect este cel care v-a revolta cel mai mult.Acest subiect este cel care nu a-ați vrea sa il auziți.De aici imi da de inteles ca aveți o problema cu cei care cred in Hristos.Pentru voi a fii un credincios inseamna a fii un om slab.Dar realitatea este alta.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Bun si cu ce putere faci toate acestea? Cu ce putere îți castigi banii? Nu mi-ai dat raspunsul la intrebarea pe care tiam pus-o. Daca tu spui si sustii in continuare ca nu exista Dumnezeu.Cine a creat omul, si dobitoacele? Cine a creat natura? Cine te hraneste si te trezeste in fiecare dimineața? ca puteai sa dormi si sa nu te mai trezesti. Daca tu poți sa imi dai expicație la aceste intrebari eu nu te mai pistonez.Cu ce putere poți manca si auzii in acelasi timp? Da-mi si mie raspunsul la aceste intrebari? De unde ai tu puterea de a gandii si de a constientiza anumite lucruri? Cu ce putere poți respira si auzii in acelasi timp?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Cu puterea mea interioară, se numește voință laughing.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Bun.Dar nu mi-ai raspuns cine a creat pamantul si toate animalele? Cine a creat copacii si pasarile cerului.Pentru ca vad ca esti 100% convinsa ca nu exista. Poți tu dovedii chestia asta? De unde stii tu ca nu exista de esti atat de sigura?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

N-are nimeni nimic cu tine cât timp îți păstrezi convingerile pentru tine.

Nu o să stau să-ți răspund la întrebări de clasa a 4-a, ai trecut și tu pe la școală, bănuiesc.

Mă trezește ceasul și mă hrănesc singură, că am și eu mâini.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Din cate se vede nu imi poți da raspunsul la celelalte intrebari.Deci de aici trag concluzia ca stii ca exista Dumnezeu, dar nu vrei sa recunosti fiindca placerile vieții sunt atat de intense incat ne este foarte greu sa renunțam la ele pentru Domnul Iisus.Te ințeleg si nu te condamn.Nu ai un raspuns clar si concret in intrebarile pe care ți le-am pus.Nu imi poți dovedii cu exactitate in niciun fel raspunsurile la intrebarile pe care eu ți le-am pus pentru ca nu poți sa dai un raspuns la aceste intrebari pentru ca mintea ta nu poate gandii atat de departe.Si niciun ateu nu poate sa imi dea raspunsul la aceste intrebari pentru ca el intotdeauna il scoate pe Dumnezeu din ecuație.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Pentru că ești efectiv bătut în cap și nu stau să-ți schimb ție părerile. Ți-am zis de la început că nu e treaba mea de dumnezeii tăi și că e de neam prost să le bagi altora pe gât ideile tale.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Te rog sa imi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus.Ca tu sustii cu tarie ca Dumnezeu nu exista.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

rolling on the floor

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Niciun ateu nu poate sa imi dea raspunsul clar si concret si nici oamenii de stiința nu pot face asta.Pentru ca singurul creator care a facut toate lucrurile pamantesti este Dumnezeu.Si nici tu nu ai puterea sa imi demonstrezi in niciun fel cum au fost create dobitoacele din nimic.Sau universul.Nimic material nu se poate crea din nimic.Decat de Dumnezeu.Si deci nu imi poți raspunde la ce te-am intrebat, nici nu imi poți demonstra neexistența Domnului.Asa ca eu voi urma calea Mantuitorului Iisus Hristos ca el este Dumnezeul cel adevarat.Si de care vreau sa îi slujesc lui toata viața.Cat despre tine astept ziua aceia cand iți vei da seama ca ai gresit.Si ceia ce spui tu nu are niciun sens.Un lucru material sau stelar.Meteoriti planete.nu se poate crea din nimic si nici clipa bigbang care o sustin oamenii de stiința nu a putut fii creata din nimic. Universul e plin de materiale cosmice.Acele sunt create de cineva si acela si singurul este Dumnezeu cel adevarat.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Asta e o idee pe care mi-am pus-o tot timpul.De ce oamenii se departeaza de Dumnezeu si pacatuiesc atat? De ce exista crime, si atatea necazuri? De ce exista binele si raul? De ce oamenii cred in stiința si nu in Dumnezeu stiința abia a descoperit in 2015 un nou soi de peste in oceane pana atuci ei spuneau ca stiu totul? Daca stiu totul de ce nu pot demonstra cine a creat clipa bigbang care o sustin ei inceputul universului.Dar de ce nu au puterea sa calatoreasca in viitor, pentru ca Dumnezeu niciodata nu v-a permite asa ceva. pentru ca destinul e dat de la Dumnezeu.Nimeni nu il poate schimba decat Dumnezeu.Se chinuie sa calatoreasca in viitor si nu reusesc pentru ca nu au cum.Doar dumnezeu poate stie viitorul omenirii.Nimeni altcineva in afara de el. daca sunt atat de destepti de ce nu pot demonstra cine a creat clipa bigbang? Am un video cu un om de stiința care a fost in moarte clinica si care a spus ca a vazut iadul si a simțit o teroare de nedescris.A spus ca el nu a simtit dragoste nu a simțit nimic.Si nu a simțit pentru ca la fel ca si tine s-a bazat pe stiința si nu a crezut ca exista un Dumnezeu.