| Andddy895 a întrebat:

Buna Tpu.Este pacat sa ai ejaculari nocurne( adica ejaculari prin somn fara sa te masturbezi)? Si daca da sau nu, de ce? Vreau sa ma spovedesc la preot.Voi ce parere aveți? Am inteles ca si masturbarea este un pacat foarte grav, cat si privitul pornografiei.Am inteles ca este pacat strigator la cer.Voi ce parete aveți?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Andy, ejacularea nocturna, inconstienta, nu este pacat.
De ce? Pentru ca tu nu esti constient, dar, asta nu inseamna ca te poti uita la filme pornografice, si sa eviti masturbarea si sa ejaculezi in somn din cauza tensiunii acumulate din privit filme pornografice, evita filmele pornografice si masturbarea, produc dependenta grava si aduc si schimbari la nivelul mintii, stiu ca e greu, stiu ca este o lupta, pentru ca nu imi este rusine sa recunosc ca si eu am fost biruit de asta, ''fiecare este robul lucrului de care este biruit'' daca nu poti scapa de ea, si nu poti sa traiesti fara ea, oricat ai vrea nu poti sa o indepartezi, esti robul ei, esti legat, esti in lanturile ei. Dar slavit fie Domnul Iisus Hristos, ca exista eliberare, eu am scapat de ea cu ajutorul Lui cu ceva timp in urma. Se poate, trebuie sa ai grija ce mananci, daca mananci pornografie, sigur vei ceda, biblia spune ''fiti inteligenti ca serpii'' ce inseamna asta? cum e inteligent un sarpe?
Ai vazut cum face intr-o lupta? Se onduleaza stanga, dreapta, stanga, dreapta, si intotdeauna isi fereste capul, de ce?
Stie ca daca i-ai zdrobit capul, l-ai omorat.
Pazeste-ti mintea de orice te poate face rob, si te poate distruge, eu am ceat de multe ori pentru ca ma alimentam de unde nu trebuie, si tu stii de unde te alimentezi, si m-am saturat, si am inchis fereastra de unde sarpele se alimenta, ne mai avand de unde sa se alimenteze, ucigand orice gand pornografic, ne mai bagandu-l in sema, va muri si aceasta robie.
Pentru ca pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har.
Smereste-te inaintea Lui Dumnezeu, si cerei sa te ierte, dar nu doar sa te ierte, pentru ca El te iubeste si te iarta, dar spune-I ''Doamne scoate-ma si de aici'' cere-i ajutorul in aceasta lupta, fara El, nu vom reusi, dar cu El ''suntem mai mult decat biruitori prin acela care ne-a iubit''
Dumnezeu nu vrea sa te lase singur in lupta asta, vrea sa fie alaturi de tine, El stie in ce lume traim noi, lume plina de sexualitate si pornografie la orice pas, oriunde iti arunci privirea vezi un trup dezbracat, in orice revista pe care o crezi serioasa, la televizor, pe strada, la scoala, la locul de munca, de aceea Dumnezeu ne intareste si lupta alaturi de noi, pentru ca singuri nu vom reusi niciodata.
Dar trebuie sa fii mantuit, trebuie sa ai numele scris in cartea vietii, iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

109 răspunsuri:
| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Si daca spui ca nu exista Hristos si crezi atat de mult in stiința i-a spune-mi si mie cine a creat Dobitoacele, ca stiința ar trebuie sa stie.Iți spun eu nimeni nu poate da raspunsul la intrebarea asta decat un crestin adevarat. Spunand ca Dumnezeu a creat toate acestea.Si chiar el le-a facut

| Andddy895 explică (pentru Sorin2k3):

Din opinia ta mi-ai spus ca exista Diavol cu ocazia asta vreau sa iți afirm ca exista Dumnezeu nu numai diavol.Nimic nu s-a creat din nimic, pentru ca toate acestea au fost create de un creator suprem.Nimic nu poate evolua din nimic. Spune-mi di mie aerul poate evolua, sau poți vedea aerul.Sau poți vedea auzul.Nu il poți vedea pentru ca exista dar nu se poate vedea.Asa si dumnezeu exista dar nu se poate vedea decat dupa moarte la scaunul Judecații. Dupa parerea ta mi-ai spus ca ai facut pact cu diavolul asta inseamna ca exista Dummezeu.Ca altfel nu ai mai fi facut acel pact.Prin acel pact ți-ai incredințat sufletul diavolului.Nu inteleg cum unii oamenii pot fii atat de orbi.De te bazezi atat pe stiința, nu vei cunoaste niciodata adevarul.Îți pot confirma ca si un om de stiinta a marturisit ca exista Dumnezeu. Oamenii de stiinta ascund multe.De 100 de ani minte incontinuu in privința sexualitații, pacalind tot globul ca masturbarea este benefica.Du-te in spitalele de psihiatrie si vezi cați sau imbolnavit din cauza masturbarii.Si medicii nostri sustin in continuare ca masturbarea este buna, dar ei cunosc adevarul si ei stiu ca masturbarea este daunatoare dar nu vor sa divulge acest secret pentru ca astfel vor fii dați afara din comunitatea stiintifica de superiori..Citeste cartea lui Virgiliu Gheorghe(Pornografia Maladia Secolului 21).Si el e un om de stiinta..Nu uita ca Diavolul lucreaza acolo unde trebuie sa pacaleasca un popor intreg.Credema vei arde vesnic în iad, diavolul te-a pacalit
.Mai bine du-te si roaga-te la biserica ca azi e pastele, si spune-i preotului ce ai visat.Pentru asta îți va da un Canon foarte mare, care trebuie sa il implinesti pentru mantuire.Nu uita ca astazi este ziua invierii Domnului Iisus.Si uitate in jur cați oameni spun Hristos a inviat. Daca as fi eu bolnav la cap as fi numai eu.Dar nu si un popor intreg.Atei sunt puțin si rar ii intalnesti in societate crestini sunt mulți bisericile intotdeauna sunt pline, chiar te rog sa te duci azi sa vezi.Banuiesc ca cel rau a pus stapanire pe tine si te va tine departe de biserica ca nu vrea sa te piarda.Du-te la preot sa te spovedeasca doar asa vei putea rupe acel contract cu diavolul, si doar asa vei avea parte de mantuirea lui Hristos care a omorat moartea prin moarte.In imparatia domnului nu este nici durere nici intristare nici suspin ci viata fara de moarte.In iad vei fii chinuit pentru pacatele tale. Diavolul te-a pacalit ca spune si biblia ca el este tatal minciunii.Acolo e chin vesnic si teroare de nedescris mai ceva decat a avut omenirea vreodata.Acolo e plansul si scrasnirea dinților
Nu te lasa pacalit si du-te si roaga-te si spovedestete de ce ai facut de toate pacatele tale. Vreau sa te ajut.Nu vreau sa te stiu de partea celui rau.El a amagit pe mulți.Si chiar si pe cei credinciosi amageste le da patimi de care cu greu pot scapa.Dar trebuie sa fim tari in credința.Numai te rog macar 30de minute stai in biserica sa vezi cați oameni il lauda pe Hrostos.Macar daca nu crezi fa asta.Si o sa vezi ca nu spun minciuni. Oamenii de stiinta vor sa micsoreze populația mințind piporul cu neruşinare.Nu te lasa prins in capcana lor.Doar Dumnezeu este cel Atotputernic si el te iubeste chiar asa cum esti si vrea sa te intorci la el. Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului.Ci sa se intoarca sa fie viu.

| Steregoi a răspuns:

Iti faci prea multe complexe.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Tu doar crezi omule. Stiinta nu inseamna cercetare. Si stiinta nu e opusul religiei. Religia e ceva fictiv dintr-o carte. Am explicat de ce. Faptul ca crezi nu e neaparat adevarat. Mi s-a intamplat ieri sa cred ca o fata a zis ceva cand de fapt a fost ironica sau sarcastica sau ceva de genul. Stiinta, informatica, antreprenorii etc. Biblia e o porcarie, o poveste inventata, zi dupa ce logica tu esti 100% sigur ca Dumnezeu exista iar daca e adevarat zic ca e adevarat. Atata timp cat dovada e o carte pe care oricine ar putea scrie orice iar oamenii vad fix ceea ce vad in cartea aia prostia e foarte infricosatoare. Un crestin e rau, pentru ca nu are calitati, nu are nimic bun in el. El nu poate explica de ce e bun sau rau si doar crede asa din cauza bibliei. Credinta nu e cercetare si nici logica deci e prostie si am incheiat. Eu cred ca vecina bea apa in clipa asta. Pe ce dovada? Ce se intampla in mintea ta nu poate afecta realitatea din exterior fara faptele tale. Poate doar din corpul tau (efectul placebo, sau cum se chema, cauta) Tu nu ai argumente nimic. Nu esti in stare sa vorbesti despre idei ci doar despre persoane. Eu am explicat, daca nu intelegi astept sa te dezvolti phihic.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Ti-am zis omule ca nici un om nu stie tot. Exista ceva numit gandit pe cont propriu. Tu doar crezi. Nu mai baga stiinta si credinta in aceeasi propozitie din respect pentru educatie(ceea ce nu ai, esti needucat, adica cretin) si nu..educatie nu inseamna lesa de gat. Tu esti atat de batut in cap incat nici nu iti dai seama ca esti prost. Asta e adevarul. Si mai zic o data. Daca crezi ca vecina sta in pat asta nu inseamna ca sta in pat. Nu ai logica, esti cretin. Asta e explicatie. Vecina e Dumnezeu. Adica crezi in Dumnezeu fara cercetare esti cretin. Clar. Daca nici dupa argumentarea asta nu intelegi ca esti cretin si prost si idiot si maimuta neevoluata e clar ca doar tu incercand sa devii mai inteligent poti face ceva. Asta e argumentul meu si e unul irefutabil. Nu mai ai ce sa spui.

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Uite cum stiinta dovedeste ca exista dumnezeu uitate la materialul asta copiaza si pasteaza linkul ai linkul mai jos. Uita marturiile oamenilor de stiinta care au descoperit ca Dumnezeu exista. Ai linkul jos

https://m.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Parerea mea e ca voi amandoi sa va luati de mana si sa mergeti la psihiatru.

| Andddy895 explică (pentru Andddy895):

Banuiesc ca nici acum nu crezi, si de-ci ți-a demonstrat si ştiința. Daca ai vazut video da-l şi la alți atei sa vada si ei.Iar daca nu l-ai vazut uitate

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Am o veste pentru tine. Oamenii de stiința au marturisit ca exista Dumnezeu uite linkul jos copiaza-l si pasteazal

https://m.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| Andddy895 explică (pentru doctorandus):

Uite marturiile oamenilor de stiinta.Ei au marturisit ca exista Dumnezeu in urma studiilor facute uite linkul jos.

https://m.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Banuiesc ca nici acum nu crezi, si de-ci ți-a demonstrat si ştiința. Daca ai vazut video da-l şi la alți atei sa vada si ei.Iar daca nu l-ai vazut uitate.Si uitate la tot materialul.

| doctorandus a răspuns (pentru Andddy895):

Ce înseamnă obiectivitate în materie de religie: cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

Pur și simplu anumite teze sunt credință și nu știință. Sunt teze despre care știința nu are nicio părere și nici măcar în mod teoretic nu le poate cerceta: dacă există Dumnezeu, ce fel de Dumnezeu există, câți dumnezei există, dacă există viață după moarte, ce fel de viață după moarte există, care e religia corectă, care e teologia corectă a acelei religii, etc. Aceste lucruri nu se pot ști (cunoaște), se pot doar crede în mod subiectiv (ca la biserică). De aceea este totală pierdere de timp să ne certăm pe astfel de lucruri.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Daca exista sa arata dovezi, ala nu e. Nu e dovada..hai omule, termina si pune mana pe o carte, vezi cum fuctioneaza o camera foto, un limbaj de programare, cum poti fi designer etc. Termina cu chestiile astea fictive, poate viata dupa moarte da. Dumnezeu nu. Eu cred ca oamenii ori nu le place sa nu moara ori sunt idioti. Teoria mea e ca nu e nimic dupa viata. Noi am fost facuti din ceva alb. Ala eram noi, iar urmatorul o sa iasa din cauza ca ceva alb si tot asa. Dumnezeu nu exista. Nu mai baga stiinta in aceeasi oala cu religia. Am mai spus, esti prea idiot sa intelegi si nici nu o sa ma uit la o porcarie. Aia daca l-au vazut pe Dumnezeu sa se duca la phiholog ca au boli psihice sau sa ii dea cineva afara de la locul de munca. Una e sa descoperi cilindri aia in creier alta e Dumnezeu care nu exista. Cred ca aveti handicap mintal

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Dragul meu de unde ai puterea sa contrazici tu un om de stiința care are un IQ foarte mare.Chiar oamenii de stiința demonstreaza lucrul asta si tu tot mai tare vrei sa adancesti in ateism.Credema nu suntem creați la intamplare... Dupa parerea mea nu vrei sa crezi ca exista viața veşnica.Chiar oamenii de stiinta marturisesc ca Dumnezeu exista, si tu continui cu argumentele tale.Ar trebuii sa ii multumesti domnului pentru ca existi si pentru ca te ține in viața.Ăia nu sunt oameni bolnavi la cap chiar unul din utilizatori TPU, au spus ca au un IQ extrem de ridicat. Uita-te la tot video ca daca nu te uiți nu vei intelege niciodata.Un lucru, o forma de viața, nu poate exista din nimic.Si inceputul universului care se spune ca e Big Bangul nici ala nu s-a creat singur. A avut un creator.Asa cum o casa are nevoie de un creator sa o construiasca asa si omul are nevoie de un Dumnezeu care sa il creeze.In video care ți l-am trimis oamenii de stiința spun lucruri importante si esența vieții care o avem in noi. Urmarestel tot daca vrei sa intelegi ceva din video.Eu nu bag stiinta cu religia laolalta.Dar am vazut ca mulți se bazeaza pe stiința si vreau sa îți arat cum ştiința marturiseste existența lui Dumnezeu.Stiința a marturisit lucrul asta.Atitudinea ta ma face sa cred ca tu nu vrei sa crezi in Dumnezeu.Cred ca si daca l-ai vedea tot nu ai crede. Fara Dumnezeu suntem nimic pe pamant.Tot oamenii de stiinta au descoperit ca lipseste o zii de la crearea pamantului.Chestia asta o poți gasi scrisa si in biblie. Poți cauta pe Youtube. Oamenii de stiința dovedesc lucrul asta si tu tot nu vrei sa crezi.Nu stiu daca ai fost sau ai vazut in noaptea de inviere cați crestini erau.Bisericile erau pline.Sa stii ca ma rog pentru tine.Nu pari un baiat rau.Probabil necazurile care le-ai avut te-a facut sa crezi ca nu exista Dumnezeu.Si daca ar exista Dumnezeu.El nu te iubeste.Asta este ispita celui rau sa te faca sa crezi asta. Dumnezeu iubeste pe toata lumea si necazurile vin cu un scop trebuie sa nu deznadajduim in necazuri.Sa ai parte numai de bine, si ma rog ca intr-o zii sa poți intelege ca eu nu am avut nici o intentie rea asupra ta.Nu asta e scopul meu dar sa stii un lucru de la mine atei sunt foarte puțini, crestini sunt foarte mulți. Daca vrei uitate pe Youtube cum unii din religia musulmana sau intors de la Allah la Domnul Iisus Hristos la religia crestina.Au parasit Coranul pentru biblia noastra Crestina. Dumnezeu sa te ajute, sa poți vedea adevarul, căci el a spus "Eu sunt Calea Adevarul si Viața. Sper ca nu te-ai suparat pentru ca vreau sa îți arat adevarul.Sunt sigur Domnul Iisus te iubeste.De asta a si ales ziua aceasta ca tu sa ai aceasta sansa.Sunt sigur de asta.Intentia mea nu este una rea sa imi castig adepți.Dar sa stii ca sau luat interviuri pe diferiti pacienti care au avut experiența de moarte Clinica. Datorita tehnologiei moderne medicale, oamenii pot fii readusi la viața cu ajutorul aparatelor.Marturiile lor sunt socante. Unii dintre ei au declarat ca erau atei.Marturiile lor sunt şocante.Au vazut lumea de dincolo. Daca cauți pe Youtube, experiențele de moarte clinica sunt aproape asemanatoare.Si toți care au fost in moarte clinica au fost din diferite parti ale lumii.Nu aveau cum sa spuna aceleasi minciuni cand ei nu s-au vazut unul cu celalalt. Daca te intereseaza uitate, nu te costa nimic. Daca nu te uiți nociodata nu vei înțelege adevarul.Acei oameni explica in detaliat tot ce ține de viața noastra. Explica formarea vieții.E un video foarte interesant.Banuiesc ca daca nu te uiți, nu te intereseaza si nu vrei sa crezi in Dumnezeu...Mai inainte sa confirmi ca nu exista Dumnezeu, cauta adevarul.Din pacate tu nu ai puterea necesara de a confirma ca Dumnezeu nu exista.E mult mai usor sa spui "Nu ştiu daca exista Dumnezeu" decat sa il iei pe "Nu exista Dumnezeu" in brate.Si as vrea daca esti amabil sa imi spui si mie numele tau mic.Doar numele mic si adevarat.Noi ca crestini trebuie sa fim buni si milostivi cu ceilalti.Ca Domnul Iisus spune. Fericiți pe cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Fericiți cei milostivi, ca aceia vor mostenii pamantul
Fericiți cei curați cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiți cei ce flamânzesc si insetoşeaza pentru dreptate ca aceia se vor satura.
Fericiți facatorii de pace ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiți cei prigoniți ca acelora este imparația cerurilor
Fericiți cand va vor ocărâ si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra bucurațiva si va veseliți, ca plata voastra multa este in ceruri...

| Andddy895 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc pentru incurajari. Dumnezeu sa te binecuvanteze.s

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Mie nu imi pasa. Eu sunt sigur ca Dumnezeu nu exista. Deci asa. Cuvintele sunt inventate de noi. La fel cum vorbeam grecii, spaniolii, noi etc. Noi inventam dupa logica noastra anumite chestii. Cartea aia e fictiva laughing) Daca ai un iq mare nu stiu daca esti inteligent. Inteligenta e complexa. Nu ai cum sa zici ca un test visual iti zice ca esti inteligent. De exemplu eu am inteligenta muzicala si prin testul ala nu se va vedea asta. Doar unul care face mix Master (modifica sunetul) cum ee The Watcher poate... poate va observa asta. Eu observ ce sunet bun face el fata de mine. Imi place extrem de mult si raman uimit. Tu esti prost, nu mai credeti in prostii. Inteligenta e mult mai complexa decat ai crede desi daca esti prost nu ai ce sa iti spun. De exemplu nu poti auzi bass-ul sau sa stii cum bate muzica (muzica are bataile ei). Biblia e o carte fictiva iar poruncile sunt parerile celui care a scris-o pe vremea respectiva. Din punctul meu de vedere e rau sa stai cu parintii. Mai ales sa te ajute pentru ca iti face rau, tu nu o sa iti dezvolti gandirea, nu o sa fi capabil sa faci diferenta dintre invatat si comportament individual si multe chestii. Nu o sa analizezi nimic. Sau. poate ca da. Eu sunt eu. Asta e raspunsul. Arata o dovada Clara sa exista, o idee, nu persoane care zic prostii si au credibilitate? doar pentru ca "vaiii om de stiinta" nici nu am citit tot ce am scris ca e inutil. Michey mouse sa te binecuvanteze. Daca ai mai mult de 18 ani eu personal te-as omora daca as fi la conducere tarii. A crede nu inseamna inteligenta. A cerceta, a analiza da...memoria vizuala etc. Astea da, ti le dezvolti in timp, ca Mersul. Nu sti sa mergi dar o faci singur din reflexe. Acum e o obisnuint aaahhhhh? incerc sa ii explic prostului ca e prost? ia-o pe-asta. Eu am zis deja.Nu ai dovezi clare. La fel ca binele si Raul. Oamenii au inventat termenii astia si ce e rau e o credinta ca e rau pentru ca ceva.De exemplu tu poate crezi ca e rau sa furi ca asa zice biblia. Faza ar fi ca pentru o societate sa fie prospera trebuie sa nu furi. Tu ca sa fi prosper trebuie sa furi cu manusi si fara martori. Tu poate crezi ca sunt rau. Problema e de ce crezi asta? E usor sa crezi, e mai greu sa o dovedesti clar :/ Eu am demonstrat mai sus ca e falsa faza cu omul de stiinta sau probabil a zis-o la misto, la amuzament desi nu cred iar ala depinde, nu stiu ce face el mai exact pe stiinta lui ca e asa dobitoc. Un om de stiinta e inteligent pe treaba lui, nu pe muzica, nu pe cum percepe creierul muzica, nu pe condus, nu pe scris idei, nu prin dictie, nu prin vorbit, nu prin phihologie sau poate da sau poate nu. De-asta am zis sa nu bagi basme langa stiinta? :/ :/

| vampyremisa a răspuns:

Nu mai bine lasi prostiile si mergi la medic daca tu consideri ca ai probleme?

| doctorandus a răspuns (pentru Andddy895):

Cei care recurg la teorii paranoide ale conspiratiei pentru a explica de ce consensul stiintific e intr-un anume fel (care nu le convine), fie sunt niste ignoranti care habar n-au ce e aia stiinta, fie sunt bolnavi psihici. Nimeni nu e obligat sa fie de acord cu consensul stiintific, dar sa sustii ca acesta a fost adoptat din motive sinistre este prostie crasa sau nebunie.

| doctorandus a răspuns (pentru Sorin2k3):

Daca el imi dovedeste ca Virgiliu Gheorghe e om de stiinta, imi mananc palaria si pun filmarea pe YouTube.