| Petcu_Edi_1998 a întrebat:

imi trebuie un sfat.Deci,eu m-am nascut crestin dar nu cred in Dumnezeu, eu cred doar in mine si in ceea ce fac.
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cunoaste-te pe tine insuti.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai poti face clatite. Sunt atatea retete pe internet. De preferat sa pui apa minerala in compozitie.

NOname
| NOname a răspuns:

Nimeni nu se naşte creştin, musulman, hindus, etc. Toţi ne naştem liberi de credinţe iraţionale/religioase.
Iar dacă te referi la vreun botez, acesta este irelevant. Nu botezul te face creştin, ci ceea ce crezi, iar tu, din ce ne spui, nu crezi în zeul creştin, deci...creştin nu eşti, clar.

Ce să faci? Să nu te mai consideri creştin şi să-ţi vezi de viaţă.

| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa te convingi de existenta lui Dumnezeu, studierea Biblie cu atentie si a dovezilor stintifice cu privire la creatie te pot ajuta sa crezi in existenta unui Proiectant.

| RareşTPUro a răspuns:

Crezi ceea ce vrei. Fa acelasi lucru pe care il faceai si pana acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. Continua cu ceea ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi asa inainte, ca timpul si viata te vor face crestin la loc.este si in biblie unul care credea in el si spunea; suflete ai multe hambare cu bunatati, turme, livezi si altele.mananca bea si te veseleste.iar Dumnezeu i-a spus; Nebunule! in noaptea asta ingerul mortii iti va lua sufletul,si toate acestea cui vor ramane? deci fa tot ce trebuie sa faci, iar pe celelalte nu le lasa nefacute, si crezi ori nu, de murit vei muri oricum, conteaza cum traiesti.

| pet555 a răspuns:

Te-ai nascut crestin? Aiurea. Nimeni nu se naste crestin. Eventual ai fost botezat, dar nu are efect simplul botez. Ce sa faci? Fiecare alege calea pe care vrea sa o urmeze. Din ce ai spus, nu esti crestin. Ce sa faci? Pai fa-te crestin! Daca tot ma intrebi.

| Chimied a răspuns:

Doar crezi in tine si in ideile tale, de ce nu le pui in practica? Din cate ai scris pari foarte stapan pe tine, ai multa incredere, dar habar n-ai ce sa faci fara ajutor. Mintea ta iti spune ca Dumnezeu nu exista, dar inima? Deschide-ti inima, citeste carti duhovnicesti, sfaturi de la Sfintii Parinti si Sf. Scriptura desigur, si mai viziteaza Biserica, si vei observa un echilibru in viata ta. Sper ca esti Ortodox. Numai bine, Dumnezeu sa-ti lumineze mintea.

| pet555 a răspuns (pentru Chimied):

"Sper ca esti ortodox". El nu crede in Dumnezeu. Cum sa fie ortodox?