| DeKoniec a întrebat:

Daca m-am nascut crestin, si nu cred in Dumnezeu, sunt ateu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

Tehnic nimeni nu se naste crestin. Dar daca nu crezi in Dumnezeu sau orice alta zeitate, atunci esti ateu.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, crestin ramai pentru neamurile care te-au vazut la botez.

| danut a răspuns:

Crestin NU te nasti, ci te faci. Nu esti nici ateu ci esti doar necredincios. Credinta vine in urma cunoasterii si studiului, nu a "scaldarii" intr-un lighean de catre un angajat al statului ce-si spune popa.

| KhludCiprian a răspuns (pentru danut):

De ce statul angajeaza popa? Este Romania teocratie?

| danut a răspuns (pentru KhludCiprian):

Nu este in discutie acest subiect dar esti cumva aproape de adevar, atata timp cat avem 85% (?) din populatie crestini ortodocsi putem spune si ceea ce susti tu.
Un stat democratic (vezi America) nu amesteca sub nici o forma religia cu politica.

NOname
| NOname a răspuns:

1. Nimeni nu se naşte creştin.
2. Botezul e irelevant (nu aveai discernământ ca să-ţi dai acordul şi, oricum, aceste etichete ţin de ceea ce crezi pe moment; oricând te poţi răzgândi).
3. Dacă nu crezi în dumnezeul creştin şi în niciun alt zeu, da, te poţi considera ateu = necredincios.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, eşti...

| Holiday a răspuns:

Pentru a fi ateu nu e suficient sa nu crezi in Dumnezeu, trebuie sa nu crezi in nici o divinitate. Si evident ca nu te-ai nascut crestin, toti oamenii se nasc fara religie, deci atei, ulterior abia exista riscul sa nu mai fii asa, cauzele sunt multiple, dar nu fac obiectul intrebarii tale.

| sublime89 a răspuns:

Daca nu crezi in d-zeu si-n niciun alt zeu, atunci da, esti ateu.

| Moisie a răspuns:

Nimeni nu se naste crestin!
Deci nici tu nu te-ai nascut crestin.
Daca nu crezi esti ateu, si inseamna ca esti pe calea corecta pe care te-a asezat chiar Creatorul cand te-ai nascut si cand inca nu erai crestin!

| angus35 a răspuns:

Nu te nasti crestin si nici ateu. Daca nu crezi in Dumnezeu esti necredincios.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru angus35):

Atunci ce te nasti?

| angus35 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Poti sa cercetezi singur si ai sa afli raspunsul.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru angus35):

Vreau sa aflu parerea ta.

| angus35 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Omul se naste deist (deismul mai este denumit si religie naturala).

Am vazut o gramada de bazaconii scrise aici. Ca daca te-ai botezat esti crestin. Adica asta e un fel de "emblema" a bisericii. Daca te boteaza ei te fac proprietatea lor. Nu! Daca nu crezi intr-un zeu esti ateu. Degeaba te-ai botezat. NIMENI nu se naste cresstin. Eu unul as zice ca noi, copii, trebuie sa decidem daca vrem sa fim crestini sau nu vrem sa fim crestini. La o varsta la care putem judeca, nu sa ne si inemne biserica cum ca apartinem de ei. E total penibil ce se intampla in lumea asta, parintii is boteaza copii doar ca sa nu se uite lumea crucis la ei... PENIBIL!

| Roxananueaici a răspuns:

Nu, te numesti tot crestin, dar daca tu nu crezi in Dumnezeu, e problema ta, inseamna ca acesta nu te-a ajutat si te-ai descurajat. Sufletul tau asta crede, chiar daca nu crezi sau crezi te-ai nascut crestin deci crestin ramai! happy Cu multa placere!