| anonim_4396 a întrebat:

locuiesc la comuna, spuneti-mi cat trebuie sa platesc contributia la biserica? exista taxe? cat costa sfestania? cat e liturghia, nunta, botezul, inmormantarea? cat trebuie sa platesc cand vine parintele cu botezul? am facut sfestanie cat de des am putut, anul 2011 afost greu pentru mine, si nu am facut iar in vara m-a intrebat parintele si i-am spus ca nu am bani, cand imi revin, da! acum de boboteaza la mine nu a venit cu botezul, ce sa inteleg? multumesc!

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca o mare parte din banii pe care ii dai, intra in buzunarul parintelui! Nu stiu daca exista o taxa fixa pentru cele enumerate mai sus, cert e ca difera de la comuna la comuna sau de la biserica la biserica. De cele mai multe ori, omul da cat are!
Faptul ca popa nu a intrat la tine de boboteaza, stiind ca nu ai bani, denota faptul ca e un cretin! In locul tau l-as intreba in fata...de ce nu a intrat?

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Nu este cam stupid sa oferi chesti materiale pentru alte chesti spirituale?
Mai demult erau antonime...acum voi le-ati facut sinonime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minti.si minti cu nerusinare.dar nu e o problema.ramane scris.chiar daca se va sterge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce rost are cand isi moare cineva sal mai asculta ce zice un popa doar e mort ce naiba aude? la botez copilu ala e mic doar un ratat nu intelege asta, boboteaza sa-si dea apa prin casa pentru ce tu crezi ca viata e asa simpla daca vine popa ala o sa ai noroc? trezeste la realitatea nu exista basmele din biblie, biserica are un singur scop sa te faca mai sarac decat esti cu basme